Kara Cuma'da Karalar Bağlamayın!

Kara Cuma'da güvenli online alışveriş yapmak mümkün. Peki, ama nasıl?

Kara Cuma'da karalar bağlamayın!

Her yıl başta ABD olmak üzere tüm dünyada ve Türkiye'de Kasım ayının dördüncü cuması, Kara Cuma (Black Friday) ve onu izleyen pazartesi günü de Siber Pazartesi (Cyber Monday) olarak anılıyor. Tam bir alışveriş çılgınlığının yaşandığı bu günlerde özellikle giyim, kozmetik, elektronik gibi kategorilerde olağanüstü indirimler yapılıyor. Bu güzel fırsatlardan ne yazık ki siber suçlular da yararlanmaya çalışıyor. Özellikle de bilgisayar veya mobil cihazlar üzerinden online yapılan alışverişleri hedef alarak.

Neler olabilir?

Siber suçluların temel hedefi, alışveriş yapanların kimlik veya kredi kartı bilgilerine ulaşarak, gelir elde etmek. Bunun için; bankacılık zararlı yazılımları, tarayıcı veya tarayıcı eklentilerinde kod yürütme açıkları, ortadaki adam saldırısı, sahte Android bankacılık uygulamaları ve DNS Zehirlenmesi gibi bir dizi saldırı yöntemleri kullanıyorlar.

Nasıl korunmalı?

ESET araştırmacıları, online alışveriş yaparken, bu tür siber saldırıların hedefi olmamak ve güvenli alışveriş yapabilmek için şu ipuçlarını paylaştı:

1) Güvenli bir bağlantı kullanın:

Her internet bağlantısı, online ödemeler için yeteri kadar güvenli değildir. Çarşı ve alışveriş merkezlerindeki halka açık Wi-Fi noktalarını kullanmayın. Favori e-mağazanıza kişisel bağlantınız yoluyla erişmeniz daha güvenli bir seçenektir.

2) Alışverişi kendi cihazlarınızla yapın.

İster bilgisayarınız ister tabletiniz veya akıllı telefonunuz olsun, alışverişte kendi cihazınızı kullanın. Cihazın davranışındaki tuhaflıkları ayırt etmek sizin için çok daha kolay olacaktır.

3) Sahte indirim fırsatlarına karşı temkinli olun.

Gerçek olamayacak kadar iyi bir Kara Cuma (veya Siber Pazartesi) teklifi alırsanız, büyük ihtimalle gerçek değildir. Gelen kutunuza sahte indirim fırsatlarının gönderilmesi alışılmış bir durumdur. Bu sahte indirim fırsatları, kullanıcıları kredi kartı numaraları gibi kritik bilgileri toplayan sahte web sitelerine yönlendirirler.

4) URL'yi her zaman kontrol edin.

Size güvenilir bir alışveriş ortamı sunan ve muhtemel sorunları çözmenize yardımcı olabilecek, saygın ve güvenilir e-ticaret sitelerini tercih edin. Ancak tanınmış bir siteyi gördüğünüzde bile tedbiri elden bırakmayın. Dolandırıcılar orijinal emsalleriyle neredeyse tamamen özdeş olan sahte web siteleri oluşturabilirler. Bundan sakınmak için gözünüz URL'nin yani adres çubuğunun üzerinde olsun. Sahte siteler, taklit etmeye çalıştıkları resmi sitelerden farklı internet adresleri kullandıkları için kolayca tespit edilebilirler.

5) Kredi kartı veya sanal kredi kartı kullanın.

Kredi kartı kullanarak yapılan satın alma işlemleri, vadesiz veya tasarruf hesaplarınızda tuttuğunuz paranızı kapsamadığından, daha güvenlidir. Hatta limiti sınırlanmış sanal kredi kartı kullanırsanız, riski büyütmemiş olursunuz.

6) Güvenlik yazılımınız güncel olsun.

Halen yapmadıysanız, birden fazla koruyucu katmana sahip güvenilir ve güncel bir internet güvenliği çözümü yükleyin. Tercihen bu çözüm, e-bankacılık ve online ödemeleriniz için de koruma hizmeti sunan bir çözüm olsun. ESET yazılımları, 'Bankacılık ve Ödeme Koruması' modülüyle, kullanıcıları ekstra güvenlik sağlıyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

eset haklı dikkat etmeyen Kara Cuma'nın kara şeysini görüp alışverişe tövbe eder.

kara cuma Robinsonun adadaki kölesi değil mi yaw ne alaka? mübarek cuma ne zaman efsane cuma yok kara cuma oldu?

mağaza önünde ve içinde zombi istilasını andıran şey değilmi bu en iyisi evde kalmak ve tüketim çılgınlığına uyup ihtiyaç duymayacağın şeyleri almamak. alışveriş hastalığına yakalananların doyasıya hazza ulaştığı gündür kanımca.

Uyanık kapitalistler birçok sebeple ellerinde kalmış sezon sonu mallarını tüketiciye kendisine geliş fiyatı üzerinden okuttuğu gündür. Bu ürünleri depoya kaldırmaktansa cash yani nakite çevirip yeni ürünlerle envanteri yenilemek için bir satış hilesidir. En çok reklamını yapan bilindik siteye bugün bir göz attım %2 ile en fazla %34 indirim yapmış sizi gidi çakma Kara Cumacılar sizi bari ABD'de ki gibi %80-90 indirim yapın da inandırıcı olun! Bunu bile yüzlerine gözlerine bulaştırmışlar.

az önce bu habere güvenerek eş dost ahbap yakın çevreyi uyardım kara cuma virüsü varmış alışverişten uzak durun dedim kimse dinlemedi az kalsın beni döveceklerdi. Ben bir tek kara cuma tanırım o da D300 karayolu üzerinde bir akaryakıt istasyonu.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost