Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır?

Kariyer planlamada dikkat edilmesi gereken konular ve "ne istediğinize karar vermek"

Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır

Kariyer sözlük anlamı ile"Bir meslekte zaman ve çalışmayla elde edilen aşama, başarı ve uzmanlık" tır. Bir diğer bakış açısıyla bireylerin hayatları boyunca edindikleri deneyimler doğrultusunda yön verdikleri ve değişime açık bir süreçtir. Bu noktada önemli olan kariyer planlamasında izlenecek yoldur.

Sektörünüzü belirleyin
Kariyer planlamada ilk dikkat edilmesi gereken konu "ne istediğinize" karar vermektir. Bir sonraki adım ise kariyer yapmayı planladığınız sektördür. Niteliklerinize, bilgi ve becerilerinize uygun, ve elbette ki kendinizi geliştirebileceğinize inandığınız bir sektörde karar kılmalısınız. Seçeceğiniz sektör, mezun olmadığınız bir bölüm olsa dahi, ilgili olduğunuz, ek eğitim imkanları ile kendinizi geliştirebileceğiniz, kendinize güvendiğiniz bir alan olmalıdır. Başka bir deyişle, ne kadar popüler olursa olsun yapınıza uymayan bir sektör seçmemelisiniz. Örneğin bilişim sektörünün günümüz koşullarında ilerliyor olması veya gözde meslekler arasında olması seçiminizde tek belirleyici olmamalıdır.

Size uygun olduğunu/olacağını düşündüğünüz sektör seçiminden sonra, bu sektör içerisinde size en uygun olabilecek pozisyon belirlenmelidir. Bunu yaparken bilgi ve becerilerinize uygun planlama yapılmalı ve hedef belirlenmelidir. Bunun için sektörün başarılı bulduğunuz uzmanları ile bilgi alışverişinde bulunabilir, sektördeki firmalarla ilgili geniş çaplı bir araştırma yapabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
1
Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir