KDE 4.1: Nihai sürüm adayı yayınlandı...

Linux kullanıcılarının gözdesi KDE masaüstü arabiriminin yeni 4.1 sürümünün RC'si yayınlandı...

KDE 4.1: Nihai sürüm adayı yayınlandı...
KDE 4.1: Son kullanıcı için yeni K-Desktop arabimi.

Özgür K-Desktop arabirimi KDE'yi tasarlayan grup, çıkacak olan sürümün RC'sini indirme inisiyatifine sundu. KDE 4.1 ilk kez daha geniş bir kullanıcı kitlesine hitap edecek ve selefi 4.0'dan belirgin derecede daha kullanışlı olacak. Tester'lar güncel K-Desktop arabiriminin hatalarını bulmak için çağrılıyorlar. Nihai sürüm ise 29 Temmuzda çıkacak.

Geliştiriciler yeni KDE sürümünü önceden eksik olan birçok uygulama ile genişlettiler ve Personal Information Management Suite'i (PIM) Kontact ile KDE4'e taşıdılar. Dragon Player ve KDE CD Player, 4.1 sürümünden itibaren multimedya işleri ile ilgilenecekler. Dosya yöneticisi Dolphin ve resim görüntületici Gwenview geliştiriciler tarafından yeniden cilalandı ve semantik masaüstü Nepomuk'un hatları kesinleşmeye başladı.

KDE 4.1 final sürümüne kadar son kullanıcı için uygun hale getirilecek ve güncel K-Desktop arabimi 3.5'in yerine tam anlamıyla geçebilecek.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

varsa yoksa windows gerisi hikaye.

KDE4'ün tam kararlılığa ulaşması ve KDE4 kullanan bir Pardus dileğiyle...
Bunun yanında bırakın bu Windows ayaklarını.. =)

linux çok uğraşsada windowsa ulaşamayacağı bir gerçek. windowsu kopya etmekle windowsu geçemezsin hadi diyelim yeni bişeyler getirdi windowsun bu kadar tecrübeli bir mirası var bunu nasıl geçmeyi planlıyorlar

linux şu an zaten kendi görevi içerisinde windowsu geçmiş bir işletim sistemidir. linuxun şu anda tek eksik kaldığı nokta oyundur ve zaten oyun oynanması linux geliştirilmesinde hesaplanmamış bir olay. windowsa yetişemez diyenler windowsta oyun oynamak haricinde yaptığınız her işi linux daha iyi bi şekilde yapar bilginiz olsun.

Hayatında hiç linux kullanmamış, linux'un işlevlerini bilmeyen arkadaşların kulaktan dolma bilgilerle linux'u kötülemeye çalışmaları bana komik geliyor. Bilgisayar kullanmayı sadece, internet, msn , chat yapmak, word-excel kullanmak sanan bu arkadaşların bu habere KDE 4.1'de neler var olduğunu öğrenmek için değilde linux'u kötüleyen yazılar yazmak için girdiğini düşünüyorum.

İşte masaustu nedir gormemis arkadaslara cagrı niteliğinde bir konu bu...

varsa yoksa windows virusler formatlar cokmeler. Hatırlıyorumda mizah dergilerine bile konu olmustu windows. Windows kullanırken dikkat edin windows duzgun calısıyor hatası verebilir. Bırakın artık su fanatikliği denemedinizki coğunuz konusuyosunuz. Windows boyle windows soyle.. Windows milyonlarca kişiden dahamı zeki.. Bırakın su zihniyeti açık kaynak gibi sizde acın zihninizi..

linux windowsu taklit ediyor gibi yazılar oludum. 1993 de unix ile tanıştım windows fln yoktu bildiğimiz dos vardı ama unixte pencere sistemi ve çöp kutusu vardı kullananlar bilir.
Kim Kimi Kopyalamış

Her nekadar linux son derece iyi bir işletim sistemi olsada, microsoft dan öncede geliştirip sunsada bütün bu başarıyı yok eden dağıtım bolluğu, saçma paketleme yapısı kısacası son kullanıcıyı sıkan komut satırlı yönetimi ve aşırı dağınık olması....vb Bence linu'un serverdaki başarısını son kullanıcıya yansıtmıyor. Yada yansıtmayı istemiyor. En bait örnek bir program kuracaksınız yok şu eksik yok bu eksik bunun sürümü yetersiz şunuda yükle ..... vs son kullanıcı sadece oturup linuz icin lib dosyası indirirse ne zaman kullancak bu makineyi. Ms sistemi gibi offline olarak paketler tek bir paket ile çift tıkla modeli sorunsuzca kuralbilir olmalı. SUSE 11 i de hiç beğenmedik suse ye yakışmamış. bol mikdarta hatası var 3 kez kurdum 3 ündede KDE çoktü.Sax2 hala yast üzerinden çalışmıyor configüre edebilmek için console istiyor. donanım tanıması yetersiz. tanısada yanlış tanıyor. Gui ler dağınık bir işlem yapmaya kalkınca guiler arasında kayboluyorsunuz... Gerçekçi olmak lazım windows derli toplu bir işletim sistemi ve son kullanıcı için sorunsuz.

mac os x varsa ötesi söyleyin arkadaşlarım

Şuan KDE internet sitesinde imkansız için 35 gün kaldı diyor 4.2 sürümü için heyecanlanmaya başlayabiliriz. Demek ki birşey biliyorlar :)))

"mac os x varsa ötesi söyleyin arkadaşlarım"

mac os x ve win çoktan eskide kaldı... artık linux var artı kde4.2 zamanı. şölen başlasın.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir