KDE 4.3: Yeni masaüstü arabirimi halka açıldı

Linux masaüstü arabirimleriden KDE'nin yeni sürümü yayınlandı. İşte yapılan yenilikler...

KDE 4.3: Yeni masaüstü arabirimi halka açıldı
KDE 4.3: Geliştirici takım, popüler masaüstü arabiriminin yeni sürümünü yayımladı.

KDE takımı K-masaüstü arabirimini "Caizen" kod adıyla yayımladı. Yeni masaüstü arabirimi daha fazla performans ve kullanıcı dostu olmayı vaat ediyor.

Geliştiriciler yeni masaüstü arabiriminde yaklaşık 10.000 hatayı giderdiklerini bildiriyor. KDE 4.3'te en çok göze çarpan yenilik görsel olarak Oxygen'den daha sade olan Air temasına geçilmiş olması. Geliştiriciler bunun yaparken arabirimin kaynak kullanımını azalttıklarını söylüyor. Gösterilen widget'ler artık her sanal masaüstü için ayrı ayrı oluşturulabiliyor. Kopyalama işlemleri gibi güncel görevler artık açılır pencerelerde gösterilmiyor; bunun yerine bir ilerleme çubuğuyla birleştiriliyor. İş-durumu önceden de olduğu gibi bir tıklama ile sistem tepsisinden çağrılabiliyor. Yeni bir ikon animasyonu işlenmekte olan görevler hakkında sürekli bilgi veriyor.

Klasör görünümü Plasmoid (Folder-View) kısa bir fare dokunuşundan sonra (Mouse-Over), dokunulan alt klasörlerde hangi dosyaların bulunduğunu gösteriyor. Bu sayede dosya yöneticisi açık olmadan da klasörler ve dizinlerde gezinilebiliyor. Yapılan tüm yeniliklerin listesini resmi duyuruda bulabilirsiniz.

Yeni KDE sürümünün kaynak kodu şu andan itibaren indirilmeye sunuldu. Kısa bir süre sonra kullandığınız Linux dağıtımını da hazır paket olarak yükleyebileceksiniz.

Download: KDE 4.3 Temel Paket

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 37 Yorum

süper görünüyor

kimsenin gücüne gidermi bilmem ama eski sürümü beş para etmezdi habire çökme hatası veriyordu misal pardus 2009 ha bu nasıldır onu bilemem tabi

Ben denedim, çok güzel. KDE resmen Windows ve MAC 'a rakip oldu artık. Windows 7'den çok üstün üç boyutlu özellikleri var, MAC ile karşılaitıramadım henüz. MAC zaten iyi ki, Windıows 7 onu taklit etmeye çalışıyor durmadan. Air teması şeffaf özellikli olduğu için Oxygen temasını geçti. Bir de güncelleştirmeleri çok hızlı ve süreklilik sunuyor, anında güncellenebilmesi rakiplerine göre çok büyük avantaj sağlıyor. Tek kelimeyle mükemmel bir haber.

Windows halt yemiş,En iyisi Linux & Mac

tamamen görsel olarak vista kopyası bir işletim sistemi sürümü

şık bir arabirim ,en kısa zamanda eski p3 bilgisayarımı yaptırıp linux kurmayı planlıyorum ,en azından nete falan girer .

İnfoman;
Galiba daha önce hiç linux sürümü kullanmadınız.
Bence Compiz fusion nedir bir araştırınız. O zaman kimin koplayadığını anlarsınız.
İsmi lazım değil popüler bir video sitesinde vista ve ubuntu karşılaştırmasını konu alan video bulmanızda mümkün.

Windows halt yemiş,En iyisi Linux & Mac

"infoman yazmış:
tamamen görsel olarak vista kopyası bir işletim sistemi sürümü"
---------------------------------------------------------------
Peki vista kimlerden araklanan bir sistemdi? Görünen senin dünyadan haberin yok bari ben söyleyeyim. MAC ve Linux da yıllardır olan görsellik , compiz den çalıntı efektler. vs. alıp yenilik diye millete yutturdular. w7 de tamamen kde4 çakması diyecem tabi inanmayacaksın:) 4.3 de gelenleri bir incele bakalım hangisi winfos da var? W7 deki windows explorer yenilikleri adi bir dolphin çalması. Her neyse... Çakma sisteminle , virüsleri kovalamaya devam et. Hepsine selam ederim. :)))

Kde gittikce güzelleşiyor. Tek sorun windowsdaki gibi gerçek bir arayüz olmaması, init 5 de startx veya startkde ile otomatik start alması. Bunun dışında süper bir yapı. Windows'a 3 boyutlu masa üstünü ögretti ve öğretmeyede devam ediyor.

Arkadaşlar Sanmayın ki görsellikle windows linux'dan iyi olduğunu sakın düşünmeyin.

Compiz Fusion veya Beryl bu ikisini youtube'de bi aratında görün linux'daki görseliği :) düşün ki ben o compiz fusion gibi arayüzleri p3 işlemci hızı kaç olduğunu hatırlamıyorum ama soket işlemci idi ve 64 mb 4x Agp ekran kartım vardı onunla son ayarlada idi beryl felan :)

Kısaca sadece araştırın biraz ;)

ya gene makyaşla göz boyamaya calısıyolar ...
makyaş dediğinde bi yere kadar...

windows kde li linux un yanında halt etmiş bunu kullananların çoğu söyler bence. linux un tek eksiği windowstaki gibi sabit bir kur dosyası olmaması .exe gibi yani. ama bu hariç sayabileceğiniz tüm özellikler windowstan iyi. birisi vista kopyası demiş vista çıkmadan önceki linuxları inceledin mi hngisi daha kopya gibi duruyor.

Windows 7 piyasaya çıkamadan yarışı kaybetti. KDE özelliklerinin yarısı bile yok Windows 7'de. Windows daima Unix ve Linux'un peşinde koşar, kötü taklitlerini yapar. Vista ve Windows 7'yi Mac'a benzetmeye çalıştı, Mac hala daha güzel. KDE hepsini geçti.

Windows un Aerosu+Mac OsX Teması=KDE 4.3 yani demek istediğim biraz ikisinin karışımının kopyası nasıl olur denirse KDE gösterilebilir.Gerçi yapımcılardada suç yok millet takmış bir aero temasına gidiyor,dünyada şeffaflığı seven ne çok insan varmışta haberimiz yokmuş.

Not:Kopya mopya ama Güzel olmuş windows tabanlı programlarım hepsini desteklese geçerim hemen.

infoman, istersen kde nin 4. versiyonunun çıkış tarihine bak sonra da vistanın kine, ondan sonra karar ver kim kimden ögrenmiş görselliği ..

infoman yazmışki: tamamen görsel olarak vista kopyası bir işletim sistemi sürümü
Arkadaşım bu görsellik linux'a vistadan mı ? esinlenerek geldi sanıyorsun.
Senin ağzının açık kaldığı aero görselliği linuxun zaten doğuşunda vardı.

Compiz fusion programını kullandıysanız ağzınız kalırdı herhalde :)

şu linux font olaynı hala halledemedi fontlar berbat gerçekten kötü

aero için ağzım açık kalmaz. önemli olan çıkış tarihi değil ne zaman adım atmış olmam. taskbar sidebar hepsi windowstan kopya. işletim sistemindeki bir çok özelliğin adı bile windowstan kopya.
windows 7 nin piyasaya çıkmadan yarışı kaybettiğini söyleyen araştırma yoksunu arkadaş bugün chip kullanıcılarının ortalama %65-70 civarının windows 7 kullandığını yapılan anketlerde görebilir.

Linux: 1991 senesinde, 21 yasindaki Finlandiya`li Helsinki üniversitesi ögrencisi Linus Torvalds, üniversitedeki Unix isletim sistemi kurulu bilgisayarlara özenip bundan bir tane de evdeki bilgisayarinda olsun istemis. Unix isletim sistemleri fahis fiyatlarla sadece büyük firmalara satildigindan Linus Torvalds, her programci gibi kendi yazilimini kendisi yapmaya karar vermis. Çok alçak gönüllü olan Linus Torvalds 5 ekim 1991`de bu isletim sisteminin kullanimini ve degistirilip gelistirilmesini herkese ücretsiz olarak sunmus.

Microsoft windows:
Windows, Microsoft tarafından PC'ler için geliştirilen bir işletim sistemi. İlk kez 1983'te IBM marka bilgisayarlarda kullanılmak amacıyla MS-DOS üzerinde çalışan grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) olarak piyasaya sürüldü.
...........
Microsoft Windows'un ilk sürümü, 1985'te yapılan 1.0 sürümüdür,.... Microsoft Windows'un 2. sürümü 1987 yılında çıkmış,.... Microsoft Windows asıl başarısını 1990'da yapılan Windows 3.0 ile kazanmıştır.
(wikipedia alıntıdır)

1983 nereeeeeeeeeeeeee 1991 nereeeeeeeeeeeee?
kim kimden çalıyor? Ticari bir firmanın hırsızlık yapacağını hiç ummmuyorum hatta istisna firmalar olmasına karşın çalması imkansız gibi.

Dünyanınen çok kullanılan işletim sisteminin sahibi microsoft gibi bir dev parasıyla rezil olup linuxtan kopyamı çekecek? Gülerim sizin mantığınıza...

@07 Ağustos 2009 11:11 o zaman GNU vardı :D Linux'tan tek farkı hurd kullanması :D Sende at kafadan öyle :D

Virüslerle uğraşanlar; porno ve warez sitelerden kendini alamayıp sorun yaşamış daha sonra virüs bile üretilmeye değmeyecek işletim sistemi adayı linuxa geçip rahat ettiğini sanan kişilerdir.
Siz kendinizi avutun
Kusura bakmayın ama bana ayda 1-2 tane küçük virüs UYARISI gelir o da azgın arkadaşlarımın flashbelleklerinden.

11:11 ziyaretçi soruları sapıtma , kıyası kafana göre yapıyorsun . Vista ile kde nin çıkışlarını karşılaştır . vista 2005 de çıkacağı duyruldu 2006 sonuna zor yetişti(kde deki mükemmel yenilikleri port edebilmek için).

yine sistem kıyas edeceksen windows 1983 de çıktı, linux ün ilk versiyonları var neden linus a bağladın linux u . unix-like sistemler xenix 1980 de ve bugünkü bi çok linuxun atası system v versiyonu 1981 de çıktı. BSD ilk versiyonlarına gidersen(1.0) tarihler 1978 i gösterir . ve son olarak efsanevi slogan her şeyi açıklar

“In a world without walls and fences, who needs Windows and Gates” --> duvarların çitlerin olmadığı bir dünyada kim ne yapsın pencereyi kapıyı ;)

11:11 ziyaretçi , kıyası kafana göre yapıyorsun . Vista ile kde nin çıkışlarını karşılaştır . vista 2005 de çıkacağı duyruldu 2006 sonuna zor yetişti(kde deki mükemmel yenilikleri port edebilmek için).

yine sistem kıyas edeceksen windows 1983 de çıktı, linux ün ilk versiyonları var neden linus a bağladın linux u . unix-like sistemler xenix 1980 de ve bugünkü bi çok linuxun atası system v versiyonu 1981 de çıktı. BSD ilk versiyonlarına gidersen(1.0) tarihler 1978 i gösterir . ve son olarak efsanevi slogan her şeyi açıklar

�In a world without walls and fences, who needs Windows and Gates� --> duvarların çitlerin olmadığı bir dünyada kim ne yapsın pencereyi kapıyı ;)

ben de xp yüklü pc me pardus 2009 kurdum.çok memnunum artık windows u açmayı canım istemiyor.

Sayın 11:11, ben o tarihlerde tüm sistemleri ve grlişimlerine tanık olnuş biri olarak Microsoft'un diğerlerinden esinlendiğini bilen bir insanım. Microsoft Unix ve Linux sistemlerin peşinden koşmaya mahkumdur, çünkü kendisi daha güzel bir şey üretememekte, rekabete mecbur kaldığı için yenilikleri size sunmaktadır. 24 yıllık bilgisayar kullanıcısı olarak söyleyebileceğim budur. Windows'un Mac ve KDE hayranlığı herkes tarafından bilinen bir gerçek. KDE Windows 7'yi kat kat geçmiş durumda.

11:11 "windows 7 nin piyasaya çıkmadan yarışı kaybettiğini söyleyen araştırma yoksunu arkadaş bugün chip kullanıcılarının ortalama %65-70 civarının windows 7 kullandığını yapılan anketlerde görebilir."

Sayın 11:11 Lisanssız ve yasal olmayan korsan Windows'larla %75 kullanım payına sahip Microsoft''un bu başarısını gözardı etmiyorum. Benim tanık olduğum Microsoft MSDOS'ta yuvarlanırken Windows'u diğerlerinden alarak yapmış olmasıdır. Etkileşim tabii ki olur, çalma, taklitçilik diye karalamak hoş değil. Teknoloji kimsenin özel malı değil, Microsoft'un da. Benim bugüne kadar tanık olduğum, Microsoft'un diğerlerine göre daha hantal ve bu yüzden geri kaldığıdır. Bu herkes tarafından bilinir. Microsoft tarafından da.

arkadaşlar sizlerin cevapları da yanlış, birincisi windows 7 nin büyük çoğunluğu yasal keylerle kullanılıyor !!! Şimdi bana windows kullanmadığınızı söyleyeceksiniz ama eminim hddnin diğer kısmındaki işletim sistemi kesin windowstur:)

hiçbiriniz 11.11'e mantıklı bir cevap vermemiş ve dahası saygı bile göstermemişsiniz, bence yazdıklarına cevap vermeyip farklı şeylerden bahsetmişsiniz :D

Esinlendi kopyalandı mevzuları medyatik varsayımlardır, illaki birbirine benzeyecek ki insanlar işletim sistemi değiştirdiklerinde sıkıntı yaşamayıp geriye eski işletim sistemlerine dönmesinler.
Neden microsoft işletim sistemini parayla satıyor diye bu kadar kızıyorsunuz anlamıyorum? siz yaptığınız işin karşılığında maaş alıyor musunuz? almıyor musunuz?
Microsoft sizin olsaydı ürünlerinizi ücretsiz dağıtmaya başlar mıydınız?

sizin tercihinize saygım sonsuz ama valla kusura bakmayın arkadaşlar biraz kişisel fanatizm yapıyorsunuz, bizde ücretsiz olmasını isteriz fakat bu dünyanın kuralı böyle

arkadaslar windows'u Linux'le kiyaslayanlara sasiriyorum Linux kerneli hakinda ne biliyorsunuz cok merak ediyorum ve Linux'un windowstan birkacyil sonra cikmis olmasinin hicbir alakasi yoktur cunku lunux cikmadan once Berkely universitesinde dogmus gelsitirilmis unix cekirdegi olan Taheo ile BSD dogmustur. hatirlatmak isterim,ve linux paketlerinin buyuk bir cogunlugu GNU.org un haklariyla sunulmaktadir,kulananlar bilir.
butun uzay bilim arsitirma sistemleri,universiteler BSD ve Linux kulanmaktadir,ve o WINDOWS pofpof cularinin sorf yaptigi sitelerin serverlarinin nerdeyse %80 i ya Linux Apphaci yada BSD serverdir.kabul etmeyenler arasitirabilir.
windows kulanici dostu kolay kulanim sunmak amaci ile cok basit bir arayuze sahip,bilgisayar dunyasindan uzak insanlarin rahatca kulana bilmelerini amaclamistir.cunku windows ciktiginda cok az insan bilgisayar saibi olabiliyor ve diger sistemleri kulana bilmek icinde oldukca bilgisayar deneyimine sahip olmak gerekiyor idi
windowsun bu denli yayginlasmis olmasinin tek sebebi diger isletim sistmelerinin bir ticari amac gutmemis olmasindan baska birsey degildir.
bir arastirin bakalim o cok severek kulandiginiz fasebook sunucularini?yada myspace yada google,outube.......................

Linux'un kulanicisi az oldugunda virus yazilmadigini soyleyen bir arkadas vardi,hic Linux yada unix tabanli bir isletim sitemi kulandimi acaba?
osenin windowsunu virusuz ele gecirmek bile 30 dakika surmez.butun TCP/ip/UDP/ip tools lari unix tabanlidir......bos bos konusyalim lutfen

Sayın 00:11 yazmış:
"osenin windowsunu virusuz ele gecirmek bile 30 dakika surmez.butun TCP/ip/UDP/ip tools lari unix tabanlidir......bos bos konusyalim lutfen"

Cevabım: Hadi benim bilgisayarımı ele geçirsene, ele geçirirsen vereceğin hiçbir zarar için şikayetçi olmayacak ve chip te senin haklı olduğunu neler yapabildiğini yayınlayacağım:)

Sayın İnfoman, geçen gün Facebook'a yapılan saldırıda sahiplerinden habersizce kullanılan binlerce ZOMBİ ev ve iş bilgisayarlarının hepsi Windows.

Ben Windows'un tüm sürümlerini Windows 7 dahil kullandım. 00:11'in yazdıklarına katılıyorum ama böyle güzel bir yazıyı zor okunur hale getirdiği için sitem ediyorum.

Windows güzel mi, çirkin mi? Güzel olduğu için yıllarca yorulmadan kullandık ve köreldik. Diğer sistemlere bakmayı gözardı ederken bir şeyleri de kaçırdık. Şimdi bizden ilerideler, gıpta ediyorum ve öğrenmeye çalışıyorum.

Windows'un fiyatının yüksekliği yorumunuza katılıyorum. Bir şey iyiyse paraya kıyılıp alınmalıdır. Ücretsiz olan da daha iyi olabilir. Benim için ölçü fiyatı değil iyi olmasıdır.

Hangisi daha iyidir? Hepsi... İyi olmasalar bugüne kadar gelemezlerdi zaten...Zaman varsa hepsini öğrenmek en güzeli...

00:11
arkadaslar belki buyuk bir cogunlugunuzun bilmedi bir konu var ta gecen yila kadar internet protokol sistemi olarak IPv4 kulanilmakta bu herkesin bildigi kilasik ip idi (192.01.01.01/255)gibi ancak ipv4 omrunu doldurdu cunku artan ipler ihtiyaci karsilayamaz hale geldi,ve ipv6 sistemine gecis basladi,suanda cinde kulanimaktadir ve default(hazir) olarak suandaki butun sistemler de mevcut,ama saniyorum cogunuzun bundan haberi yoktur ve ipv6 yaklasik 281trilyon ipv6 network addres mevcut.ve default sekilde hem routerlarinizda hemde kulandiginiz sistemlerde mevcut buda sisteminize musafir kabul ettiginiz anlamina geliyor.
kanimca CHIP.COM'un ipv6 konusunda bir yazi hazirmasini temeni edrimki bilinclendirmek adina
INFOMAN'a da seslenmek istiyorum sevgili dostum ben network enginere mezunuyum,yukarda bahsetigim konu senin bilgisayra sitemin icinde gecerli,ve saldiriya yagni back door attacklara acik bir durumdasin,oyuzden sana tavsiyem o bilgisayarinin on penceresinde olup biteler degil arkasinda butun o trafigin gectigi yaklasik 6700 portunu bir kontrol etmen eger bilgisayrin bir victim pc olmadiysa henuz,ve ipv6 internet protokolunu deseble yagni kapat.yoksa ne windowsun seni kurtarir nede antiviruslerin.tabi saldiriya ugrayacak degerli bilgilerin yoksa.ki sanmiyorum.
hayirli gunler
saygilar

ve su adrsten ipv6 nizi ve ipv4 unuzu ogrene bilirsiniz
http://whatismyv6.com/

ve su adrsten ipv6 nizi ve ipv4 unuzu ogrene bilirsiniz
http://whatismyv6.com/

Böyle şeyler teoride kolay pratikte zordur. önemli bilgilerin saklandığı bilgisayarlarda daha az virüs sahibi olan MACOS tavsiye ederim.
Bizde kendi bilgilerimiz çapında ve aldığımız eğitimle bilgisayarımızı güvenli hale getirdik ama normal haliyle bile bilgisayarınıza bir zararlı bulaşmadan bu işler zordur.

512 mb ile vista dan bile iyi masaüstü grafigine sahip pardus 2009 kullanıyorum windows oyunlarını da emülatör yardımıyla acıyorum

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir