KickAssTorrents'in patronu tutuklandı; site kapatıldı!

Tüm dünyada ünlü Torrent sitesi KickAssTorrents, aldığı bu büyük yarayla muhtemelen tarihe karıştı!

  • Zeynel A. Öztürk
KickAssTorrents'in patronu tutuklandı!

Popüler torrent sitesi KickAssTorrent'in sahibinin bugün tutuklanmasının ardından site, erişilmez hale geldi. Sitenin kullanıcılarının bundan sonra başka bir kaynak bulması gerekecek gibi görünüyor.

Polonya polisi, sitenin sahibi olduğu iddia edilen 30 yaşındaki Ukraynalı Artem Vaulin'i Polonya'da tutukladı. İki farklı telif hakkı ihlaliyle suçlanan Vaulin telif haklarını çiğnemenin yanında kara para aklama suçlamasıyla ABD'de hakim karşısına çıkacak. Vaulin'in KickAssTorrents'i 2008'de yayın hayatına geçirdiği biliniyor. Vaulin, ABD tarafından tutuklanmış bulunuyor - bunun nedeni, KickAssTorrents sunucularının Chicago'da bulunması.

ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan basın duyurusunda ABD'li avukat Zachary Fardon, "telif hakkı ihlalinin hayatını yaratıcı işleri üzerine kuran sanatçılara ve şirketlere büyük bir fatura çıkardığını, Vaulin'in interneti kullanarak bu sanatçılara büyük bir zarar verdiğinin iddia edildiğini" söyledi. Yardımcı avukat Leslie R. Caldwell'e göre ise Vaulin'in dağıttığı lisanslı materyalin değeri, 1 milyar doların çok üzerinde.

Popülerlik anlamında The Pirate Bay'i geçen KickAssTorrents, bugüne kadar çoğunlukla manşetlere çıkmaktan kendini koruyabilmişti. Şikayete göre sitenin aylık 50 milyon eşsiz ziyaretçisi bulunuyordu.

Torrent sitelerinin kapatılması, bu sitelerin gelecekte model değiştirerek IP adresi hızla değişen, hack'lenmiş bilgisayarlar üzerinden hizmet sunmaya başlamasına neden olabilir. Bu yöntemi kullanan yasa dışı forumlar her birkaç dakikada bir IP adresi değişikliği yaptığından, kapatma girişimlerini oldukça zorlaştırıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

bende az önce tıkliom tıkliom diom neden siteye erişim olmuyor :(

Pratebay kullanacağız artık

Güvenlik nedeniyle hemen hemen hiç torrent kullanmadım ama Müzik indirmek için LimeWire kullanırdım. Ona da gerek kalmadı; çünkü Youtube'da herşey var.

@cleverman helal o zaman kardeşimeeeeeee

@cleverman ttnet'in phorm lu internetini kullanıp güvenlik için torrent kullanmamak... kafan güzelmiş

@cleverman 128 kbps çok yüksek bir kalite

@cleverman facebook/youtube dışında girebildiğin siteler var mı.?a limewire kullanabiliyormuş :)) (sen güvende kal emi :)) )

@21 Temmuz 2016 19:13 Bir süreliğine yalandan da olsa gerçekte 192 olan 256 kbps lik bir değer bile görmüştük hakkını yemeyelim şimdi :)

@21 Temmuz 2016 16:50 O belki görmez fakat ben şöyle cevaplandırayım. Kontrol noktalarından geçirilen büyük bir kalabalığın içinde saklanmanın bir çok yolu vardır. VPN gibi güvenlik sıkılaştırıldıkça eski yöntemler de daha etkisiz hale gelir orası ayrı mesele.

rarbg den devam ederiz alternatif çok.

zamunda kullanmaya devam o zaman

inanamıyorum :( sitede telif hakkı için iletişime geçilirse içeriğin indirilmesi engelleniyordu zaten neden yaptılar bunu :(

@21 Temmuz 2016 13:55 Canım kardeşim ADAM TUTUKLANMIŞ! Hapise girdiği içinde kapanmış haliyle site.

Torrent sitesi sahipleri güçlerini birleştirmeli ve Rusya`da server kurmalılar (Rusya ambargo altında zaten, adamların kimseye eyvallahı yok), birde üstüne vakıf kursunlar bu sayede web sitelerinde gösterdikleri reklamlardan tek kuruş vergi vermezler.

@21 Temmuz 2016 17:52 Eksi veren arkadaşlara teşekkürler şimdi tepeniz atacak ama napalım gerçekleri yazmak lazım. Evet oyunlara para vermek lazım doğru, ancak kullanıcılara mükemmel oyun olarak tanıtılıpta; paso grafik basılmış içi boş, daha bir kaç bölüm oynarken oyunun yarısına gelinmiş ve oynaması hiçbir zevk vermeyen, bitirilince para verilse bir daha oynamayacağın, boşa para verdiğin ortaya çıkan birşeyi ehu ehe ehe diye satmak hırsızlıktır! BioShock gibi bir oyuna zevkle para öderim.

@22 Temmuz 2016 11:55 Cevap veremediğinden eksi vererek intikam saldırısına neden olacak yazıma devam edelim! :) Holywood film studyolarının 300 milyon dolar masraf yaptığı filmine dahi bluray dvd`sini 20 dolardan satıyor iken, yaptığı tek masraf 40-50 adamı bir yere tıkması olan oyun yapımcıları bir oyunu 140 dolara satıyorsa buda hırsızlıktır, hele ki kullanıcıların o kadar şikayetlerini dikkate almadan inat edercesine aynen yapıyorsa hırsızın daniskasıdır!

@22 Temmuz 2016 17:35 Hollywood Thomas Edison`un sinemayla ilgili patentlerini kullanıp parasını ödememiştir, hatta bu yüzden polis baskını olursa Meksika`ya kaçmak amacıyla ve ayrıca patent ödeme mecburiyetleri olmayan bir eyalet olduğundan Hollywood`un kurulmak için Los Angeles`ı seçmesinin sebebi budur. Üstelik Hollywood film stüdyoları bugün patent ücretini General Electric`e ödeyebilir. Hollywood`a diklenecekmisiniz borcunu öde diye (film stüdyolarının resmi Facebook Twitter hesabı var)

@22 Temmuz 2016 17:35 Biraz da sen tıkla ozaman bi crytek motoru cıkıyomu :)

@23 Temmuz 2016 10:45 Şimdiye kadarki tek eksiyi veren kişi olarak nedenini de söyleyeyim. Server ların Rusyada kurulduklarında ortaya çıkabilecek sonuçları ön gördüğüm için. Rusyanın Facebook'u diye ortaya çıkan VK sitenin kısa sürede prno sitesine ve fotoshopla yapılan hakaret içerikli fotoğraflardan tutun daha bir çok yasa dışı ve insan haklarına aykırı içerikle dolup taşmasına adım adım şahit olduğum için. Yani iş oyun ve filmle bitmiyor. Rusyada olursa tamamen denetimsizleşir ve sonu aynı

@23 Temmuz 2016 10:45 VK sitesi gibi olur. Toparlarsak Oyun ve Film sektörü konusundaki tutanın tuttuğu karı kopardığını zaten kafası biraz çalışan ve sektörle ilgili kısa bir araştırma yapmış olan herkes anlayabilir. Bu arada bu sektörlerle hiç ilgisi olmayan insanları tenzih ederim. Ayrıca oyun yapımcılında bazı firmaları bu anlatımdan ayrı tutmak gerektiğini de unutmayalım. Bazı firmalar grafikleri şişirip yeni bilgisayarlarda sorun olmaz mottosuyla tekrar elden geçirmemezlik etmiyorlar.

Sunucuları rusya da olması gerekirdi. Bu şeklide crack ve korsanı engelleyemezler. Crack ve korsanı tamamen engellemeleri imkansız. Oyun şarkı ve film fiyatları Türkiye de cok pahalı. Korsanı engellemek için netflix youtube ve spotify ın yaptığı hizmetlere benzer yeni hizmetler yapılırsa korsan biraz da olsa düşer.

Ne rarbg, extra, ne isohunt, zamunda, ne de diğerleri. Kickass in yeri bambaşkaydı.

Sen de yorum yaz