Klavyeniz hakkında bilmediğiniz 5 gerçek!

Her gün kullandığımız klavyeler hakkındaki bu 5 gerçeği biliyor muydunuz?

  • Zeynel A. Öztürk
Klavyeniz hakkında bilmediğiniz 5 şey!

Belki size komik gelecek ancak klavyeler olmasaydı, modern teknoloji bugün var olmayacaktı. Her gün kullandığımız klavyelerin önemini unutmuş durumdayız. İşte klavyeler hakkında duymamış olabileceğiniz 5 gerçek.

1. QWERTY etkili bir düzen değildir

QWERTY klavyeler, Dvorak'a göre yüzde 50, Colemak'a göre yüzde 80 daha fazla hareket gerektirir.

2. Parmaklarınız 10.000 sözcükte 1,6km yol gider

Tabi QWERTY klavye kullanıyorsanız ve yeterli yazma kabiliyetine sahipseniz.

3. Latin olmayan klavyelerin de farklı düzenleri vardır

Örneğin Koreliler Dubeolsik ve Sebeolsik düzenleri arasında seçim yapabilirken Arapça düzenler, klavyenin Windows veya Mac tabanlı olmasına göre değişiyor.

4. Klavyeler tuvaletlerden 5 kat daha pistir

Bunun nedeni çoğu kullanıcının klavye temizliğini ihmal etmesi. Bu yüzden klavyenizi yılda bir, daha iyisi ayda bir temizlemelisiniz.

5. Hacker'lar, bastığınız tuşları takip edebilir

Programlarla veya PC'nize bağladığınız cihazlarla gelebilen keylogger'lar, bastığınız her tuşu kaydederek kredi kartı numaralarınızı ve önemli parolalarınızı toplayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Klavyemi alalı 3 yıl oldu daha hiç temizlemedim.

5. maddeyi sorunu ile karşılaşmamak için ekran klavyesi kullanmak gerekiyor ve tek şifre ile hesaba kolay gireyim demeyin telefon ile etkileşimli seçenekler kullanın biraz daha güvenli olabilir

@01 Kasım 2015 00:31 keyloggerlar ekran fotoğrafınızı da alır o yüzden ekran klavyesi kullanmanın pek bi mantığı yok..

@01 Kasım 2015 00:31 Tek sebebi keypress olay yordamı sanırım!! :)

@01 Kasım 2015 09:45 ekran görüntüsü alsa ne yazar ki şifre yıldız olarak görünüyor ekranda. videosunu alabiliyorsa o an olabilir.

@03 Kasım 2015 20:41 hangi tuşa bastığını kayda alıyor daha sonra aldığı basma sırasına göreyeniden simule edilerek metin olarak karşısında görüyor yani anlayacağın: iş ekran görüntüsü yakalama işi değil..

Ben de ciddi bir içerik var sanmıştım.

İlk 2 madde sadece ilgimi çekti, diğerleri zaten bilinen şeylerdi dostlarım :)

Kredi karti islemlerini v.b. dual boot ta kuracaginiz bir linux sistemle halledin. Donanimla dahi gelse keyloggerler linux ile calismaz. Eger yapacaginiz is mutlaka windows gerektiriyorsa sistemi tekrar baslatip windows a donersiniz. Gerektirmiyorsa kalin Linux'ta, ne isiniz var bocuk kaynayan sistemlerle.

Qwerty klavye mahkemelerde kullanılan daktilolarda özellikle yavaş yazmak için tasarlanmış bu sayede resmi belgelerde yanlışlık yapılmayacak örneğin a harfi en az kullandığımız serçe parmağına denk gelmekte bu yüzden türk f klavye kullanırsanız daha az yorulursunuz o pc de daha hızlı yazmak için tasarlanmıştır (ayrıca türk)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play