Korsan film indirmeler tam gaz!

Birileri torrent ve korsan film indirmeyi bitirmeye uğraşsa da, torrent'in geldiği nokta inanılmaz!

  • Zeynel A. Öztürk
Film sızıntılarının önü kesilemiyor!
Korsanı azaltmak için değişiklik şart...

İster suç deyin, ister özgürlük, film korsancılığı 2014'te adeta aldı başını yürüdü. Bu sene Oscar'a aday gösterilen 36 filmden ikisi dışında hepsi, DVD kalitesinde internete sızdırıldı.

TorrentFreak'in bu seneki sızıntılar için kullandığı "eşi benzeri görülmemiş" sözleri, MPAA tarafında muhtemelen "felaket" olarak yankı buluyor. Sızan filmler arasında Hobbit gibi büyük isimler de var; bu filmler Torrent üzerinden milyondan fazla kez indirilmiş durumdalar.

MPAA sorunları çözmeye çalışsa da kullandığı yöntemler, başarılı olmuş gibi görünmüyor. Filmleri yayanları bulmak için onlara filigranlar ekleyen MPAA, birkaç sızıntıyı da sahiplerine kadar takip edebildi. Ancak korsanlar da boş durmadılar ve Hobbit'i internete sızdırdılar.

Korsan siteleri kapatmanın da işe yaradığını söylemek zor. The Pirate Bay'in kapatılmasının ardından korsan dağıtımında herhangi bir yavaşlama görülmezken, büyük davaların da işe yaramadığı gözlendi. Aslında tüm bunlardan korsanı azaltan tek bir şeyin olduğu ortaya çıktı: İçerik dağıtımının şeklini değiştirmek.

Şu an itibariyle üyelik tabanlı siteler (Netflix gibi) en iyi çözüm gibi görünüyor. Netflix ve Spotify gibi yasal, basit ve uygun fiyatlı hizmetler, yeni pazarlara açıldığında, korsanın bu pazarlarda azaldığı gözleniyor. Örneğin Norveç'te Netflix'in hizmete açılmasından sonra korsan film indirme sayısı, yarısına düştü.

Elbette korsanı ve TV'yi Netflix'in kurtaracağını söylemiyoruz. Netflix ve Spotify'ın da kendine has sorunları bulunuyor. Gerçek, hangi modeli seçilecek olursa olsun, bir değişikliğe ihtiyaç olduğu. Eski sinema, DVD ve akış döngüsü, artık eskisi gibi çalışmıyor. Filmleri artık mümkün olduğunca çabuk ve sorunsuz izlemek istiyoruz. Sinemaların (torrent'te geçiş yapmayacaklarını düşünürsek) öncelikle bu sorunu çözmesi gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Kardeşim bir film 60 - 200 tl arası değişiyor şimdi fakir biri ne yapsın!!!! edit: söz sizde.....

@20 Oca 2015 13:10 Nerde yaşıyorsun sen? Seni kandırmışlar kardeş, seni aldatmışlar. Dedim bana kandırırlar seni aldatırlar uleynn:) Şaka bir yana böyle bir fiyat yok küçük at. Bilmeden yorum yapıyorsun. ps: Korsana hayır!

@20 Oca 2015 19:58 Sen yorumları okumadın galiba bazı filmlerde 1 yatırıp 200 kazanıyorlar diyor adam. Batmazlar merak etme.

Ayda 20 milyon dolar kazanan torent siteleri var, nereye bitiyor.

Başlığı görünce aklıma "Hani marjinal bizdik?" sorusu geldi. :D

Şuanda 5 adet film indiriyorum... Ve bunlarda bluray DTS HD master codec'li filmler. D&R'da film fiyatları ateş pahası olduğu sürece indirmeye devam.

Steam oyunları 5 dolara kadar düşürdüğünden beri korsan kullanımı gözle görülür şekilde azaldı Türkiyede. Yöntem budur, başka yöntem işe yaramaz. Milletin 900 tl ücretle geçindiği bir yerde hırsızlık çok normaldir.

bu iş öyle kolay değil sen ne kadar korsanı bitirmeye uğraşsanda davalar açsanda bu daha fazlalaşır. örneğin adam gidiyor satın alıyor film müzik cd'si vs. gibi bunları dijital ortama aktarıp birden fazla yerde yine paylaşıyor ayrıca paylaşırken malumunuz gizleniyor yani vpn proxy böyle olunca iş dahada zorlaşıyor zorlaşmasının nedeni ise şu bazı paralı vpn şirketleri log tutmuyor ve hiçbir şekilde kullanıcı bilgilerini paylaşmıyor hizmet şartlarını böyle belirlemişler eee ne yapacaksın bu durumda...

Korsan film candır arsive devam :))

Sözüm Türkiye için, askeri maaşın 900 TL olduğu bir ülkede korsan film indirmek tabii kide normaldir. 900 TL için bile günde 12 saat çalıştıktan sonra o kişi birde sinemaya mı gidecek ? Onunda hakkı film izlemek. Tabii kide Torrent.

Filmleri maliyetinin çok üstünde fahiş fiyattan satanların haksız kazançları da bir çeşit hırsızlıktır...

Netflix'te cok guncel filmler yok, maalesef. Aylik 8 dolar uyelik karsilinda korsan'i onemli olcude azaltir, ama guncel filmleri sunmadigi surece bitirmesi imkansiz.

"askeri ücret" ne demek arkadaisim? er ve erbas maaslarini mi kastetti? :D neyse de, torrent ten baska tanimam..

korsan olmasa çok mu satacaklarını sanıyorlar zaten yeterince satıyorlar , 1milyon usd ye çektiği filim gişeden 300miyon dalır kazanıyor hala ağlıyorlar korsan diye asıl korsan onlar milleti sövüşlüyorlar.

gittim baktım geçen desolation of smaug 120 tl arkadaş bunların asgari ücretten haberi var mı acaba ? 120 tl nedir arkadaş bir film maximum 3 saat hadi taş çatlasa 4 saat , 120 tl yi 3-4 saat için vermek kolay mı acaba ülkemizde ? Günde 12 saat çalışılıyor zaten birde çıkışta sinemaya gidilmez ki. Cumartesi günleride çalışılıyor pazar günü bir günde dinlenmeyelim mi? Ayrıca satılan sürüm desolation of smaug internette battle of five armies var yani satılan eski bide yenisininin çıkmasınımı bekleyeceğiz ? torrent bitemez yani imkansız böyle bir şey düzgün fiyatlara satsınlar sinemalar nasıl 12 - 15 tl film dvd leri blurayleride o fiyata satılmalı yoksa kimse almaz yani. Blurayini yada dvd sini aldık diye filmi 100 kere izleyecek değil kimse yani 1 kere izlenir biter sinema kaç paraysa buda o kadar olmalı

Sen de yorum yaz