Korsan Windows başa iş oldu!

Microsoft, korsan anahtarlarla Windows'u ve Office'i etkinleştirenlerin peşine düştü!

  • Zeynel A. Öztürk
Korsan Windows başa iş oldu!

Microsoft, çalıntı Office ve Windows anahtarlarını kullananların peşine düştü. Firma, ABD'li internet sağlayıcısı Comcast'ten elindeki IP adreslerinin kimlere ait olduğunu bildirmesini istiyor.

İddiaya göre binlerce Windows ve Office, çalınan gerçek anahtarla korsan biçimde etkinleştirilmiş bulunuyor. Bu anahtarlar, aslında farklı ülkelerde başka kişilere veya firmalara aitler. Microsoft, her ürün etkinleştirme işlemini IP adresiyle birlikte kaydettiğinden, servis sağlayıcılardan IP adreslerinin peşine düşebiliyor. Firma şimdi, yaşadığı gelir kaybının korsan kullanıcılar tarafından karşılanmasını istiyor.

Windows'u yasadışı olarak kullananların, Windows'u yasal anahtarla etkinleştirdiklerinden çoğunlukla haberinin olmadığı söyleniyor. İşletim sistemi, bazen bilgisayarın satıcısı tarafından korsan olarak yüklenmiş olabiliyor.

Microsoft, 2011'de korsan Windows'un zararlarını anlatmak için komik bir video yayınlamıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Peki siz Microsoft olarak ne yapacaksınız? İnsanların ve şirketlerin bilgisayarlarından çaldığınız kişisel verilerin bedelini onlara ödeyecek misiniz? Bence Windows bedava olmalıdır; çünkü Windows benim kişisel verilerim kadar değerli değildir...

@cleverman zaten geçiş bedava android gibi mi yapsınlar?

@14 Mart 2016 23:07 sadece 1 seneliğine windows 10 geçiş bedava, o bedava da yine yasal sürümden yasal sürüme... işletim sistemi ve office fiyatları düşünüldüğünde microsoft'un yaşadığı sorun birazda kendisinden kaynaklanıyor...

Ben crack'le 8.1'i etkileştirdim. W10'a yükselttim. Yalnız virüs içerebileceği için temiz kurulum yapıp, mağazadan Windows 10 lisansı alacaktım. Yalnız Microsoft otomatik olarak lisansımı etkinleştiriyor, satın alamıyorum. Bende Microsoft hediye etti sandım :D

Neden korsan kullanıyorsunuz? Ben gidin kutulu Windows alın demiyorum, Ama biraz araştırın internet de çok ucuza Windows lisansı bulabilirsiniz. Yada en iyisi Linux kullanın. Bu dünyadaki tek işletim sistem Windows değil.

Şimdi koca kafalı Microsoft Türkiye işin içinden çıksın bakalım! Türkler ne yaptı biliyor musun, Microsoft? 2 Kuruş para için Türkiye'deki insanların ilgilendiği tek spor dalı olan futbolun tüm maçlarını kapalı devre yayınlamaya başladılar. Sonra ne oldu biliyor musun? Halkın futbol ile ilişiği kesildi ve doğal olarak Türk Futbolu öldü. Ben senin yerinde olsam, Türk Aklı ile hareket etmem! Cüzi bir fiyatla sat gitsin Windows'ları! Bizim hedefimiz Big Data of the World'dur! Para böyle kazanılır..

Windows 7 ile gelen bilgisayarıma temiz kurulumla yine Windows 7 yüklemek istersem üreticimin amahtarını kullanamıyorum. Çok saçma. Zorla korsan kullanın diyorlar resmen. Sonuçta ben o bilgisayarı alırken Windows' u da aldım. Neden o ürün anahtarını yine AYNI BİLGİSAYARA format atarken kullanamayayım?

@14 Mart 2016 17:28 sürüm değişikliği olabilir home standart premium falan o şkilde lisansınıza sitesinden bakın

@14 Mart 2016 17:28 Ya önyüklü gelen Windows BIOS crackle etkinleştirilmiş, yahut sen yüklü gelenden farklı bir Windows sürümü kurmaya çalışıyorsun. Yoksa Windows keyin BIOS'a gömülü, etkinleştirme otomatik yapılıyor.

Microsoft olarak Windows 10 x64 PRO işletim sistemine kalkıpta 500+ TL fiyat biçersen korsan kullanım kaçınılmazdır. 100 TL gibi bir fiyat yapın bende alayım, bizde alalım. Ucuz yazılımları mümkün olduğu kadar satın almaktan çekinmiyorum. Ama bu şartlarda sadece markalı bilgisayarlarda orjinal yazılım olur.

@14 Mart 2016 17:30 interntete biraz araştırırsan 100 tl ye w10 pro lisansı bulabilirsin 2-3 ay kadar önce bizzat aldım.

@14 Mart 2016 17:30 Hırsızlığa kılıf arama, yakalayacak seni Microsoft sonrada öpecek:)

@14 Mart 2016 17:30 100TL den bile daha ucuza lisans oluyor google a yazın ucuza windows alma diye.

Eğer bilgisayarı sadece Facebook Twitter için kullanıyorsanız; Windows`ta kalmanız için tek bir sebep dahi yok, Linux`a geçin, kurulum 5 dakikada kendi kendine otomatik oluyor. Eski sisteminiz varsa Lubuntu öneririm. Ayrıca program desteğini sorun ediyorsanız; Bende 3 tane Linux kurulu ama Windows değil: Photoshop`ta kullanıyorum bilgisayar oyunlarını da oynuyorum (tabiki Wine sayesinde). Eğer eski sistem sahibiyseniz Lubuntu öneririm. çekmeyin şu ızdırabı günah. Ayrıca birde Amiga OS öneririm.

Bundan iki yil önce 2bin liraya aldim actim windows etkinlestir diyo virus yazilimi etkinlestir diyo ofis programi etkinlestir diyo hepsi para lisanslari almaya kalksam bilgisayardan daha fazlaya mal olucak ben o urune zaten para odemisim birde yazilimami para vericem duse biliyorlarsa kullanicin pesine deyil saticinin pesine dussunler telefon aldigimizda niye android e veya ios a lisans satin almiyoruz

@14 Mart 2016 23:10 Nasıl almıyorsun? Android ve ios için lisans parası telefonun fiyatının içerisinde. Android'i bedava mı sanıyorsun üreticiler için? Of of bu millet yok olmaz yani :)

Ey Microzort!... düş, düş, peşime düş. Mis gibi Libre office dururken senin kıçı kırık office'ine mi kaldık. (Linux Mint Cinnamon 64 bit Rosa gönderildi.)

Linux kullanın rahat edin.

Evin diğer üyesi de kullanabilecek olsa, hırsız işletim sisteminizi kullanmam zaten.

@15 Mart 2016 09:30 O senin problemin adamları hem kötülüyorsun hemde kullanıyorsun. O nasıl iş öyle bi anlatsana? Hırsızsınız hırsız. Yakalayıp götürsünler hepinizi. Emek hırsızları.

Bu zamana kadar işletim sistemini windows a para ödediğimize saysınlar free olması gerek

işin ilginç olanı illegal etkinleştrilmiş windwoslar daha iyi çalışıyor ms :D

Kendilerinin Linux`tan bi dünya özellik çalmaları hakkında neden tek kelime dahi etmiyorlar? Kişisel bilgisayar sektöründe Microsoft`un tekel olması yasa dışı yöntemlerle olmuştur. Şimdi David İcke damgası yiyeceğim ama: Microsoft, Apple, Google, Facebook, Sony, Twitter`ın arkasında Amerikan başkanını muma çeviren mafya gibi ulusal bir güç var.

İşte bu be. Bu hemen yaygınlaşmalı. Korsan sitelere yönelikte hamleler yapılmalı. Dizi film sektörü bitti korsancılar yüzünden. Bitirin artık şu lanet olası korsanı. Emek hırsızları yok olsun artık.

Heyt ulennn yükleyecem ReactOS u bakacam keyfime....:)))))) Cuneyt.

Zengin firmadır onlar olan olabilir şirkette para çok dönerse birde para çok dönen şirketteki bilgisayara korsan yüklemede yapmışssan kemal sunalın tokatçısındaki gibi banada bir bardak su demiş olursun

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost