Küba'ya teknoloji gidiyor; ama...

Cep telefonları, fazlası... Bugüne de teknolojiden uzak kalmak zorunda olan bu ülkede işler değişti!

  • Levent Öztürk
Küba'ya teknoloji gidiyor; ama...

Beyaz Saray'ın Küba ile ilişkilerin düzeltileceği açıklaması ile beraber, pek çok şeyin yanında ABD teknolojisinin de ülkeye girişi kolaylaştı. 16 Ocak tarihi itibarı ile, Kübalılar'a Amerikalı firmalar tarafından resmi olarak ürün satılabiliyor. Bu ürün tanımının içerisinde telefonlar, PCler, TVler ve kamu için "bilgi akışını sağlayacak" olan her şey bulunuyor. Ancak adanın halkının büyük bir kısmının bu ürünleri satın alamayacağı düşünülürse, bu hareketin çok da cömert olduğunu söylemeek mümkün değil. Küba halkının ortalama gelir seviyesi, bahsi geçen ürünleri satın almak için pek de yeterli sayılmaz.

Bu yeni ürünlerin en büyük faydası, adayı ziyaret eden turistler için olacakken, yerel halkın daha kolaylıkla fark edeceği durum, daha önce de açıklanan bir plan olan ABD Telekomlarının Küba içerisinde çalışmaya başlayacak olmaları. Yeni oluşan haberleşme özgürlüğünün anlamı büyük oranda ABD ile "verimli ve uygun" bir bağlantı kurulacağı. Ayrıca bu yeni bağlantı sayesinde Küba telefon hatlarının da genel kalitesinin yükselmesi ihtimali bulunmakta..

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

"Küba halkının ortalama gelir seviyesi, bahsi geçen ürünleri satın almak için pek de yeterli sayılmaz." Bu lafı edebilmek için önce Küba ekonomisi hakkında fikir sahibi olmak gerekir. Neden Küba'da iki para birimi var bi araştırın derim.

@27 Oca 2015 20:37 hiç de oturup kübada neden iki para birimi var diye araştıracak değiliz yani kahvede okey oynayan adam bile bunu merak etmez.

@28 Oca 2015 16:16 o zaman küba ekonomisi üzerinde goygoy yapmayacaksın. bilenler yapsın.

he, bi de amerika artık kübayı da rahatça dinleyebilir..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play