Kulaklık Girişini Kaldıracak "Cesareti" Bulamadı!

Apple'ın "cesaret" olarak adlandırdığı kulaklık girişini kaldırma hamlesini, görünüşe bakılırsa "başkaları" pek yapamıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Kulaklık Girişini Kaldıracak "Cesareti" Bulamadı!

Apple, iPhone 7'nin kulaklık girişini kaldırdığında ve yerine kablosuz kulaklıkları getirdiğinde bunun bir "cesaret" olduğunu söylemişti. Microsoft ise eskiyen portu kaldıracak cesareti henüz bulamamış görünüyor.

Microsoft, Windows 10 Mobile'ı kullanacak telefonlar için minimum gereksinimler arasında kulaklık girişini listelemeye devam ediyor. Firma, kulaklık girişinin isteğe bağlı bir port olup olmadığı konusunda bir açıklama yapmayı reddediyor. Bununla birlikte firma, kulaklık girişini laptop'lar, masaüstü PC'ler, tabletler ve IoT (nesnelerin interneti) cihazları için şart koşmuyor.

Apple'dan önce Lenovo ve LeEco gibi Android'li telefon üreticilerinin kulaklık girişini belirli telefon modellerinden kaldırdığını biliyoruz. Windows Mobile üreticileri, elbette kulaklık girişini ve kablosuz sesi bir arada sunabilirler ancak bu durumda daha ince cihaz üretme fırsatını ellerinden kaçırmış olacaklar.

Yeni teknolojilere geçmenin önemi büyük, ancak Technalysis Research'ten analist Bob O'Donnell'a göre bu iş o kadar kolay olmayabilir. Apple, kulaklık girişini kaldırdığında kullanıcılarından tepki almıştı. Dahası analist, kablosuz sesin kablolu ses kadar güvenilir bir kalitede olmadığını söylüyor. Apple, bu iş için üç farklı protokolü kullanan özel bir kablosuz ses yongası geliştirdi ve yüksek ses kalitesini bu şekilde kesintisiz olarak sağlıyor.

Microsoft, Windows'lu telefon satışını sürdürse de, bu telefonları belirsiz bir gelecek bekliyor. Windows'lu telefon sevkiyatları bu sene üçüncü çeyrekte, 2015'teki 5,87 milyon birimden, 1,48 milyona gerilemişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Bu Microsoft düşmanlığınız nedir anlamış değilim? Piyasada zirveye oynayan Samsung'a laf söyletmezsiniz çünkü hepinizde o telefon var.Ayrıca Samsung yada Apple size ne vaat ediyorda Microsoft'u küçümseme çabası içine giriyorsunuz.Velhasıl kelam zaten istemiyoruz Apple gibi sözde cesaret göstermesini istemiyoruz biz böyle mutluyuz seviyoruz Microsoft'u.Zaman gelse üzse de sevindirse de elbet zamanla lider konuma gelecek kimse meraklanmasın.

@04 Aralık 2016 13:58 Güldürdün kardeş

@04 Aralık 2016 13:58 :) başımıza taş yağacak :) ne güldürdün be :) Apple ve Samsung'un şuan bişey vaat etmeye ihtiyaçları olduğunu sanmıyorum kardeş :D

@04 Aralık 2016 13:58 biz de arkadaşlarla oturduk merak içerisindeyiz ne olacak bu mikrofostun hali ne zaman zirveye çıkacak diye... kimse meraklanmasınmışş aman bizim de umurumuzdaydı.

Apple iphone 7 de kulaklık girişini kaldırdı da ne oldu?

bunların yaptıkları cesaret felan değil , senin saçma kulaklığını kullanmak zorundan değiller, iphonedan vazgeçemeyenlerde illa ki çevirici kullanacaklar.

kullaklık grişi kalkabilir ama bubun yerine daha ince usb c üzerinden değil çünkü kablo daha inceyken kalınlamşası beklenemez ama usb cc yin ordan daha ince bir çıkış verirlerse daha iyi olur o şekilde kalın bir giriş usb c üzerinden kullanmak için zor çünkü usb c bozulabilir kullaklık tak çıkar .

kardeşim microsft magzasına baktımda baya hareketlenmiş windows phone da bence yuruycek hic belli olmaz bu işler ayrıca yere goge sıgdırılamayan iphonu gecen letgoyu yukledim paso iphone ilanı var herkez elindeki iphonu satmaya calışıyor :D

@04 Aralık 2016 20:37 :) demi demi :) komedisiniz yaw :)

@04 Aralık 2016 20:37 o let go denen program da ayrı saçmalık apple tr sitesinde iphone 6s 32 gb 2650 TL adam 16 lık 2. el telefona 2700 istiyo genelde bir çok ürünün 2. el fiyatı sıfırını geçmiş letgo saçmalığı da bitmiştir haberiniz olsun. ps4 internette 1100 TL fiyata bulunuyor adam 2. elini 1200 TL ye satıyor gülmekten öldüm resmen oyunlar desen öyle telefonlar zaten apayrı bi dünya letgo saçmalığın en önde gideni...

Cesareti Apple degil onu alan yapıyor çünkü keriz ile cool arasında ince bir çizgi var. Neyse ben lumia 950 ile gayet mutluyum. Farklı sistemlerin olması güzel aynı sistemin kölesi ve tek tip insan olmak iyi değil.

@05 Aralık 2016 00:09 keriz ile cool :) pardonda elindeki bomboş cihaza 2.399 TL verdin :) dikkatini çekiyorum bomboş cihaz :) kim keriz şimdi bunu irdelemek lazım :D

@05 Aralık 2016 00:09 Asıl Wm'e sizler gibilerin 2.000 TL'nin üzerinde faiş bi rakam ödemesi büyük cesaret :) şaka gibisiniz. :) 950 - 950XL'mış :) ne var için de onun hiç bişey ama ben farklıyım ya :) bomboş cihaza para veririm diyorsanız o bir farklılık değil :) düpedüz ahmaklık kusura bakmayın :)

Bence windows mobile her anlamda diğer sistemlere fark atar ama pc de olan üstünlüğü şirketleri ve app yazılımclarının işine gelmiyor yazılımcıyken biranda donanım üreticisi olmuşssunuz gelecek için arge patlaması yapmanız kaçınılmaz ama piyasa buna izin vermiyorsa yapacak pek birşey yok zamanında winmobiel ı Nokia nın eline bıraksaydın o zaman herşey daha farklı olurdu sayın mikisoft

@05 Aralık 2016 00:55 nokianın leğen plastiği telefonlarını çok özledik yaa yeniden üretime geçse de şöyle tuğla gibi telefonlar bassa bi piyasayı.

@07 Aralık 2016 00:38 O leğen plastiği senin şu an yeni diye buldumcuk olduğun teknolojilere 2 yıl önceden sahip oluyordu. Yıllar sonra bile kendi özgün yazılımına programlar yazılmaya devam ediyordu. Ayrıca 5 yıl sonra, bu telefonlar eskidi bunlara artık tamir yok ! da denmiyordu.

Eskiden çantamda tek kulaklık taşırdım. Şimdi bilgisayarımda kullanmak için neler çekiyorum. Standart bir uç olmadıkça hepsi hikaye.

Yoooo çok akıllıca bir yol izliyor. Hâli hazırda kablosuz kulaklıklar zâten Windows Phone telefonlarda kullanabiliyor.

@05 Aralık 2016 18:13 evet bu zamana kadar izlemiş olduğu yol gibi çok akıllıca :) %0.04 civarlarında bi akıllılık olsa gerek :)

Sen de yorum yaz