Kuzey Kore'nin işletim sistemi: Red Star OS

Kuzey Kore'nin işletim sistemi Red Star OS, neden Mac OS X'e benziyor? İşte merak edilenler...

  • Zeynel A. Öztürk
Kuzey Kore'nin işletim sistemi: Red Star OS

Kuzey Kore, şu sıralar Sony Pictures saldırısıyla sıkça gündeme geliyor. Ülkede herkesin önünde bir bilgisayara rastlamanız mümkün olmasa da, Windows'a pek güvenilmiyor. Kuzey Kore'nin resmi işletim sistemi, Apple'ın OS X'ini taklit eden Linux dağıtımı Red Star OS.

Ancak Red Star OS'un tek geliştirilme amacı, ABD'de geliştirilen, içinde arka kapılar olabileceğine inanılan Windows'a olan güvensizlik değil. Red Star OS, Kuzey Kore vatandaşlarının web'deki davranışlarını izleyip, onlara sunulan bilgileri kontrol etmekte kullanılıyor. Red Star OS, bazı yönleriyle diğer Linux dağıtımlarına benzese de bir temayla özelleştirilmiş KDE 3 masaüstü, dock'lu bir Mac OS X görümünde. İşletim sistemi, daha önce Windows gibi görünmekteydi. Mac OS X görünümüne geçiş, ülkenin liderinin bir Mac satın almasına ve onun arayüzünü beğenmesine bağlanıyor.

Masaüstü olarak KDE 3.0'ı tercih eden Red Star OS'un resmi web tarayıcısı Mozilla Firefox. Ancak Firefox'un adı, işletim sistemi içerisinde "Naenara" ("ülkem") olarak değiştirilmiş bulunuyor. Tarayıcı, aynı isimdeki bir "web portalına" bağlanıyor. Bu web portalı, aslında dış dünyayla olan internet bağlantısını kısıtlayan bir intranet ağı.

Red Star OS'ta yıl, 2014'ü değil 103'ü gösteriyor

İşletim sistemi, Kuzey Kore'nin 1997'de tanıtılan Juche takvimini kullanıyor. Bu takvimde tarihe geçen ilk gün, Kim Il-sung'un doğum tarihi olan 15 Nisan 1912. 1912, 1. yıl olarak sayıldığından Red Star OS, 2014 itibariyle 103 yılında.

Red Star OS, geleneksel Linux dağıtımlarındaki araç ve oyunları içerisinde barındırırken, Windows yazılımlarını çalıştırmak üzere Wine uyumluluk katmanıyla geliyor. İşletim sistemi sadece Kuzey Kore alfabesinde ve dilinde kullanılabiliyor. Masaüstü için sunulan duvar kağıtlarıysa Fast Company'ye göre Photoshop'lanmış, propaganda amaçlı resimlerden oluşuyor.

Red Star OS, dünyayla paylaşılmadığından onu normal yollarla denemeniz mümkün değil. Dosya paylaşım ağlarında Red Star OS'a rastlamak mümkün, ancak amacı izleme ve kontrol olan bir işletim sistemini kullanmak iyi bir fikir olmayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Îyide buna işlerim sistemi denmez ki tamamen fişleme sistemi :-P

Atatürk'ün değerini bir daha anladım. Özgürlük paha biçilmez bir şey.

özgurluk içinmi millete en basitinden zorla şaka giydirdi

@25 Ara 2014 20:19 1-mi ayrı yazılır 2 saka değil şapka

Bence bizim ülkede de yeni bir işletim sistemi çıkmalı ismi de RTE OS olmalı ve devlet istediği gibi takip etmeli ayrıca klavyesi de Osmanlıca olmalı ve o internet sadece Türkiye de kullanılma dış dünya ile bağı kesilmeli işletim sisteminde tek bir duvar kağıdı kullanılmalı o da ampul olmalı açılış şarkısında da Dombra çalmalı

Yakında pardusun adını değiştirip OSMANLI OS yaparlar tarayıcıyıda SALMAN birde virüs programı lazım tabi BÖCEKCİBAŞI :D

Bu sistem manyaklık ya

Osmanlı olmasaydı hangi gavur vatandaşı olacaktınız turk diye bir şey olacakmıydı aptallıgınızla dalga geçiin

özgür olmak gibisi yok bu işletim sisteminin özgür versiyonu çıkar merak etmeyin :)

Sen de yorum yaz