Kuzey Kore'den Yeni "iPad"

Apple ürünlerine özendiğini daha önce gördüğümüz Kuzey Kore, bu ilginç tablet için "iPad" adını kullanmaktan hiç çekinmedi!

  • Zeynel A. Öztürk
Kuzey Kore'den Yeni "iPad"

Kuzey Kore merkezli teknoloji firması Myohhang, Apple'ın tabletinin adını taşıyan bir tablet üretti.

NK News'un haberine göre "Ryonghung iPad", haber okumaya, belge düzenlemeye ve 40'ın üzerinde ön yüklü uygulamayı kullanmaya izin veriyor. Cihaz, 1.200 hastalığı tanılamaya ve deva bulmaya da yardımcı oluyor.

Cihaz 1,2GHz işlemciyle ve 1GB RAM ile gelirken, depolama olanı olarak 8GB ile yetiniyor. Ryonghung iPad'in kutusuna bir HDMI kablosu ve bir klavye de dahil edilmiş.

Tabletin reklamları, telif hakkı yasalarına hiç özen göstermiyor. Cihazın resmi broşüründe şunlar yazıyor: "iPad, yerel GMP sistemi tarafından sertifikalandırılmıştır ve 2016'daki üçüncü ulusal bilim teknik festivalinde büyük beğeni toplamıştır."

Apple'ın Kuzey Kore teknolojisi için ilham kaynağı olduğunu daha önce de görmüştük. 2014'te Pyongyang ticaret fuarında görülen bir masaüstü PC, iMac'e oldukça benziyordu. Ülke aynı dönemde Apple'ın OS X işletim sistemi ile neredeyse aynı görünen "Red Star 3.0"ı yayınlamıştı.

Apple'ın Kuzey Koreli firmaya karşı bir dava açıp açmayacağı şimdilik bilinmiyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz