Laptop'lara Özel Ryzen'den Etkileyici Sızıntı!

AMD'nin yeni işlemcisinin laptop'lara özel sürümü, ilk kez bir hız testinde göründü!

  • Zeynel A. Öztürk
Laptop'lara Özel Ryzen'den Etkileyici Sızıntı!

AMD bu sene masaüstü PC'lere yönelik Ryzen işlemcileri piyasaya sürmekle meşguldü. Şimdi ise Ryzen mobil işlemcilere ait olduğu iddia edilen ilk hız testleri ortaya çıkmaya başladı.

Radeon Vega grafik yongasıyla gelecek olan işlemciler, güçlü laptop'ları hedef alacak ve Geekbench'te görünen ilk hız testi sonuçları, mobil Ryzen'in ne kadar güçlü olabileceğini gösteriyor. AMD Ryzen 5 2500U (dört çekirdekli, sekiz thread'li, 2GHz), Geekbench 4.1.1'de 3.561 tek çekirdek, 9.421 çok çekirdek puanı almayı başardı.

Bu puanlar, AMD'nin işlemcisini tek çekirdek performansında Core i5-7200U ile aynı seviyeye yerleştiriyor. Reddit'te paylaşılan bir başka 3DMark 11 performans testinde ise işlemcinin 3.799 puan aldığı görüldü. Bu ise Intel'in Core 3.033 puan alan i7-7660U modelinden daha yüksek bir puan.

Özellikle ikinci testin sonucu heyecan verici, ancak bu testlerin kaynağının doğrulanmadığını belirtmekte fayda var. Yine de Ryzen işlemcili notebook'ların çok sürmeden ortaya çıkacağını ve sağlıklı bir karşılaştırma yapacağımızı düşünüyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

A11 bionic hepsinden güçlü

AMD'nin amacı çoook uzun süredir yer alamadığı ama bugünlerde her ne kadar düşmekte olsa da, yine de masaüstü satışlarından çok daha fazla satışın olduğu dizüstü kategorisinde Intel'i ezebilmek, eminim ki masaüstünden çok daha fazla emek veriyordur çünkü asıl para dizüstü kategorisinde olacak, yine de Intel daha önceden yaptığı gibi dizüstü üreticilerine AMD işlemcili dizüstü çıkarmamaları için baskı yapabilir. Intel'in bu kirli yüzüne hepimiz aşinayız...

AMD'nin sayesinde yüksek performansı ucuza satın alıyorum. Şu anda 6 ay önce 1500TL'ye satın aldığım AMD A8 2.5 Ghz - 8 GB RAM - 1GB HDD - 3 GB Ekran Kartı - HD Ekran gibi donanım özelliklerine sahip, orta kalite bir HP Notebook kullanıyorum. Saatbaşı RAM ve Commonly Infected Area, Comodo AV tarafından taranıyor ama hissetmiyorum bile. Dediğim gibi notebook orta kalite ama performans üst seviye ve fiyat da 1500TL. Intel bu fiyata bu performansı size vermez. Intel'i seviyorum ama AMD'ye aşığım!

Sen de yorum yaz

Turhost