Leica LUX: iPhone'ları Leica fotoğraf makinesine çeviren uygulama hazır

Leica, kendi fotoğraf makinelerindeki deneyimi iPhone kullanıcılarına sunmak amacıyla yeni bir uygulası LUX'ı kullanıma sundu. Uygulama, iPhone'lara özel olarak geliyor ve Leica marka fotoğraf makinelerini taklit edebiliyor.

Leica LUX: iPhone'ları Leica fotoğraf makinesine çeviren uygulama hazır

Huawei marka akıllı telefonlarda görmeye alıştığımız Leica markası, kendi fotoğraf makinelerini taklit edebilen LUX adlı uygulamasını iPhone'lar için kullanıma sundu. Bu uygulama, iPhone'ları bir Leica makineye çeviriyor.

Uygulama, bunu iki yolla yapabiliyor. İlk olarak LUX, Leica'nın kullandığı bazı lenslerin karakteristik imzalarını simüle eden “Diyafram Modu” adlı bir özelliğe sahip. Bunlar arasında Summilux-M 28mm f/1.4 ASPH ve Noctilux-M 50mm f/1.2 ASPH yer alıyor.

Yazılım, bir lensi taklit etmek için yapay zekadan yararlanan “tescilli görüntü işleme motorunu” kullanıyor. Bu motor, aynı zamanda bokeh efektlerini veya bir kameranın fotoğrafın odak dışında kalan kısımlarını nasıl işlediğini de taklit ediyor.

Her ne kadar iPhone'ların diyafram açıklığı değiştirilemese de LUX, cihazın kamerasının aldığı ışık miktarını yazılım aracılığıyla kontrol etme özgürlüğü veriyor.

Diğer taklit yöntemi ise "Leica Looks". Leica Looks, Leica fotoğraf makinelerini ve klasik film estetiğini yansıtan 11 adet filtreden oluşuyor. Bu filtreler, farklı renk tonlamalarından film ön ayarlarına kadar çeşitlilik gösteriyor. Örneğin, Vivid Look canlı renkleri gösterirken, Natural Look tonları yumuşatarak tam tersi bir etki yaratıyor. Veya Eternal filtresi renkleri doygunlaştırırken, BW Natural tamamen siyah-beyaz bir filtre uyguluyor.

Bununla birlikte, LUX farklı çekim modlarına da sahip. Otomatik modu fotoğraf çekerken her şeyi kendi ayarlarken. manuel modu deklanşör hızlarından beyaz dengesine kadar ince ayar yapmaya yarıyor. Dikkat çeken diğer özellikler arasında fotoğrafları ProRAW formatında kaydedebilme ve çeşitli odak seçenekleri yer alıyor.

LUX Apple App Store'dan ücretsiz olarak indirilebiliyor. “Freemium” olarak adlandırılan model Otomatik Fotoğraf modu, Diyafram Modu ve 5 Leica Looks filtresine ücretsiz erişim sunuyor. Ancak, daha fazla özelliğin kilidini açmak için aylık bir abonelik satın almanız gerekiyor.