Linux işletim sistemlerinde büyük açık

Rakiplerinden daha güvenli olduğu kabul edilen Linux, önemli bir açığın ortaya çıkmasıyla sarsıldı.

Linux işletim sistemlerinde büyük açık!
Linux'un gülen yüzü, son gelişmelerden sonra biraz asıldı.

Vista'yı her konuda eleştirebilirsiniz; ama asla güvenli olmadığını söyleyemezsiniz. En son Windows'un XP'ye oranla çok daha güvenli olduğu kabul edilen bir gerçek.

Yine de en çok saldırıya uğrayan işletim sistemleri XP ve Vista. Ancak geçtiğimiz günlerde yapılan bir hacker konferansında Mac OS X kullanan sistemlerin, sadece 10 dakikada ele geçirilebildiği gözler önüne serilmişti. Genel kanı ise, açık kaynak kodlu Linux'un kolay kolay alt edilemediği yönündeydi.

Ancak çok sayıda Linux güvenlik programlarında bulunan büyük açık, sadece açık kaynak kullanıcılarını değil, Linux'un güvenli olduğunu kabul eden tüm bilgisayar kullanıcılarını şaşırttı. Açığın nedeni ise, birçok güvenlik programında bulunan basit bir kod.

2006 Mayıs ayında ortaya çıktığı düşünülen bu açık konusunda, Açık Kaynak Güvenlik Projesi çalışanları "fark edilmemiş ve çok derinlerde bulunan" bir hata açıklamasını yaptılar.

Peki ama küçük bir kod hatası, Linux için nasıl büyük bir tehlike oluşturabiliyor? Bu hata, OpenSSL kütüphanesi tarafından oluşturulan program anahtarlarındaki dağıtımı azaltıyor. OpenSSL kütüphanesinin anahtar oluşturması ve diğer işlemler, SSH uzaktan erişim programında, VPN'de, Apache web sunucusunda, güvenli e-posta istemcilerinde ve daha birçok uygulamasında kullanılıyor.

Tehlikeli açık 13 Mayıs tarihinde fark edilmiş; yani kapının açık bırakılmasından 2 yıl sonra... Açıktan etkilenen Linux dağıtımları arasında, yoğun olarak kullanılan Debian ve ev kullanıcılarının çok fazla tercik ettiği Ubuntu var.

Açığın kapatılması için hazırlanan bir yama, geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Ancak bu açık, bilgisayarların güvenliği konusunda çok daha fazla düşünülmesi gerektiği gerçeğini de ortaya koydu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 37 Yorum

Kırılamıyacak tek bir sistem varsa oda kapalı olandır, açığın olması gayet normal.

İki sene gibi bir süre fark edilmemesinin tek nedeni arayüz çalışmalarına fazlasıyla emek harcanırken güvenliğin göz ardı edilmiş olaması olabilir.
Zira Vista arabirimi gerçektende bir şölen.

Eğri oturalım doğru konuşalım Linux'a olan ilgi giderek azalıyor. İntel tabanlı bazı x86 sistemlerde MacOsX çalıştırabildiği yönünde bilgiler duyuyorum ama deneme fırsatım; Amd sistem kullanmam nedeni ile bugüne kadar olmadı.

Linux kötü bir işletim sistemi değil ama bu iş amatörlerle olmaz, olursa böylesi ufak gibi görünen bir hata açık kaynağa geçen devlet sistemleri için bir facia olabilir.

Linux'un daha çok ekmek yemesi gerekir çooook :p

Max_Real Qnx

Büyük bir açık bulundu ve yazdığına bak. Max_Real Qnx gülesim geliyor.
Tam tersi linux ve mac atakda win azalıyor. Öğrende gel.
Acaba vistdadaki şifre soma olayı nerden esdi de koyuldu diye sorarım hani controlmerkezini veya program ekle kadırda sorulan yönetici paralası istenmesi.

Bu millet sonradan Windows a dönecek ama geç olacak ondan korkuyorum...
Demek ki o kadar hacker MacOS ve Linux'u kurcalasa her yerde bir açık bulacaklar.
O zaman da linuxcular ve macOS sular Wndows a kurban olacak.

Max_Real Qnx tamamen katılıyorum en güvenli sistem kapalı sistemdir.

linux is sux :) dahada bişey demiyorum bu işten anlamayanlar yorum yapmasınlar...

Bilmemneden teyyare, selam söyle o yare demişler.Haber, Linux'la ilgili, hitap Vista ile başlıyor.Hey Allahım :)

Şimdi haber bir kere yanlış.Bu açık Debian'ı kapsıyor.Debian geliştircileri kendi başına bir karar aldı ve mevzubahis özellikte yenilikler yaptılar.Ancak yenilikleri ellerine patladı, tıpkı anlattığınız gibi.
Yani haber yanlış, bu bilinmeli.Ve unutmayın ki, genel linux distrolarındaki açıkların kapatılması, hiçbir şirket ve kurumunkiyle bağdaştırılamaz.Gerçekten çok hızlı...

CHIP Online notu:
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz... Bu açıktan Debian'ın etkilendiği doğru, ancak bu durumda temeli Debian'a dayanan Ubuntu da sorundan etkilenmiş durumda. Zira Ubuntu'nun web sitesinde bu konuyla ilgili açıklama ve düzeltme bile bulunuyor. Diğer Linux dağıtımları ise, ancak Debian tabanlı bie sistemle iletişime geçtiklerinde bu sorundan etkileniyorlar. Ama zaten haberde de bunun aksi bir şey yok...

Bir diğer nokta da yazıya Vista ile başlanması... Dikkat ederseniz, orada Vista'nın "XP'den daha güvenli" olduğu söyleniyor. Linux ile bir karşılaştırma söz konusu değil. Aynı şekilde Mac OS X'in de açıklara karşı yeterince başarılı olmadığından bahsediliyor, bir karşılaştırma yapılmıyor.

Son olarak, bulunan açığın 2 yıl sonra bulunduğu doğru bir bilgi ve haber niteliği taşıyor. Burada Vista'nın açıkları hemen kapanıyor gibi bir iddia da yok. Sadece bir açıktan bahsediyoruz ve bu açığı basit bir biçimde haberimizde anlatmaya çalışıyoruz...

Lütfen bu işi Linux - Windows kavgasına çevirmeyelim. İsteyen Windows kullanır, isteyen Linux kullanır. Bulunan bir açık, doğal olarak haber yapıldığında buna sert tepki vermek, sonrasında gelen yorumlarla tatsız bir tartışmaya dönüşüyor. Vista'ya yapılan eleştiriler, yine bu sayfalarda bir bir yayınlanmışken, sanki Linux'a karşıyız gibi bir hava da yaratılmasın. Bu sadece bir haber. Doğal olarak, Vista'nın yamalarından nasıl bahsedebiliyorsak, Linuxun yamalarından da aynı şekilde bahsetmek gerekiyor.

arkadaşlar bunlar nasıl yorumlar ya... az daha zorlasanız bu laflar boy boy *** ...! falan demeye başlicaksınız...

Arkadaşlar şöyle düşünelim birde, micro$oft'un 200bin çalışanı olsun testerlarla birlikte, açık kaynakda çalışan sayısı çok daha fazladır, açıklar
çok çabuk tespit edilip kapatılır. mico$oft'un açığı tespit edip, onun için yama hazırlaması, denemesi, uygulaması bazen ayları alabilir...

Ne demişler, her sistemi sev, en çok işine geleni kullan. Ben linux sever biri olarak iş yerinde desktop-laptop dahil linux kullanıyorum.
Ama şu anda bu yazıyı Window$'tan yazıyorum... Tartışmak gereksiz, hepsini sevin...

Ama üzülerek söylemeliyim ki, vistayı çok sevemedim, XP efsanedir bence vista ile ikisini kıyaslarsak... kişisel görüşüm tabi bunlar...

saygılar

Windows'ta bu tür yıllarca onarlmamış Allah bilir kaç tane hata vardır, hala XP'ye yama yaptıklarına göre 2002'den bu yana 6 sene geçti, demek ki 6 yıl boyunca varolan bir açık şimdiki son güncellemelerde kapatılıyor.

LİNUX DAHA BEBEK DAHA ÇOOKKKKKKK YOLU VAR.....

AYRICA KİM NE DERSE DESİN ŞUAN BU YAZIMI OKUYANLARIN %95'İ MS WİNDOWS KULLAMIYOR ÇÜNKÜ KENDİNİ KANITLAMIŞ BİR İŞLETİM SİSTEMİ VE HER TÜRLÜ İHTİYACINIZI KARŞILAYABİLİYORSUNUZ.

İKİNCİ BİR OLAYDA ŞU WİNDOWSTA GÜVENLİK AÇIKLARI,YAMALAR VB İÇİN TEK BİR YETKİLİ VAR MİCROSOFT. PEKİ LİNUX İÇİNN...

BU BİR GERÇEKTİR MALESEF.BEN MİLLİ İŞLETİM SİSTEMİMİZ OLAN PARDUSU ÖNERİYORUM.HİÇ OLMAZSSA DENEYİN VE GELİŞİMİNE KATKIDA BULUNUN.

Kardesim, sen ne soyledigini bilmiyorsun. Linux daha bebek, cok yol almali v.s. deyip "milli isletim sistemimiz" Pardus kullanin diyorsun. Pardus dedigin gelistirilen Gentoo adli bir Linux dagitiminin kirmasidir. O da zaten Daniel Robbins adli bir programcinin gelistirdigi Debian kirmasidir. Paketleme ve program yukleme kismlari disinda milli olan bir yeri de yok zaten. Icindeki programlar tum dagitimlarda olan programlar. Bunun neyi milli yahu? Insanlara milli milli diye iteliyorlar. Linux zaten ozgur yazilim mantigini benimsemis olan bir programdir. (Kernel'den bahsediyorum) Boyle bir seyi alip aha bu benim malim, yerli mali, vallaha milli demek cok komik ve kucuk dusurucu.

Kardesim, sen ne soyledigini bilmiyorsun. Linux daha bebek, cok yol almali v.s. deyip "milli isletim sistemimiz" Pardus kullanin diyorsun. Pardus dedigin gelistirilen Gentoo adli bir Linux dagitiminin kirmasidir. O da zaten Daniel Robbins adli bir programcinin gelistirdigi Debian kirmasidir. Paketleme ve program yukleme kismlari disinda milli olan bir yeri de yok zaten. Icindeki programlar tum dagitimlarda olan programlar. Bunun neyi milli yahu? Insanlara milli milli diye iteliyorlar. Linux zaten ozgur yazilim mantigini benimsemis olan bir programdir. (Kernel'den bahsediyorum) Boyle bir seyi alip aha bu benim malim, yerli mali, vallaha milli demek cok komik ve kucuk dusurucu.

Sanırım Linux bir veledin çabaları sonucu, Unix gibi database erişim sağlayıcı gibi bir server olarak başladı..
Sonra bu, client (aptal terminal) olarak işletim sistemi yapılmaya çalışıldı..

Daha daha sonra directx gib gelişmeler arka plana bırakılıp işletmelere yönelik (database bazlı) bir işletim sistemine sokulmaya çalışıldı..

En sonunda baktılar millet Vista'yı silip XP yüklüyor sırf kırak oyunları oynayabilmek için???! (olur mu ne alaka)

En sonunda divx'i vs'i sattalite tv'si olan, bir bilgisayarı kendi başına mutlimeyda yapan bir şekle soktular.. Maksat MS'in kalıpların dışında ama bir bilgisayardan beklenen tüm cevaplara yönelmekti..

Sonuçta ne oldu?? Bugüne kadar XP 500'ün üzerinde yama yayınladı olay olmadı, linux 3 yada bilemedin 20 yama yaptı MANŞET oldu...

Budur...

yaw bilmeyenler yorum yapmasın artık ya linux kullanmayın pardus kullanın diyor adama bak yaw. pardus ne kardeş sen git önce bi öğren. linux nedir ilk olarak onu öğren. linux diye bi işletim sistemi yok linux çekirdeğini kullanan dağıtımlar vardır ve gerçek ismi de gnu/linux dur. açık olabilir zaten güncellemeri geldi ssl in en azından mandriva ya geldi geçenlerde kurdum güncellemesini. vede diyosunuz ms in arkasında microsoft var sen microsoftu ne sanıyosun buldukları açığı 2 ayda anca yamalayan bi firmadır kendisi. linuxda açık farkedildikten sonra hemen kapatılır açıklar. bunun da sebebi linuxun açık kaynak kodlu olması ve isteyen herkesin fixbug (debug) yapması yani senin dediğin microsfttakinden fazla destek linuxda mevcut. milyonlarca geliştiricisi var linuxun bilmeden konuşmayın artık ya.

Bu yorumlar böyle devam edip durur. Benim kendi görüşüm gnu/linux dur. Yeni başlıyanlar için pardus LİNUX dur. MİLLİ İŞLETİM SİSTEMİ YOKDUR. Milli işletim sistemi dedikleri için pardus kulanmadım. linuxdaki açık 10 xp'de 1000 vardır.

"Max_Real Qnx tamamen katılıyorum en güvenli sistem kapalı sistemdir." bu ülke zor kalkınır bu kafayla, bu yayınlarla.

%90 windows kullanim orani bence gayet guzel boyle devam etmeli...cunku boyle oldukca biz Mac OSX kullanicilari (ve tabi Linux kullanicilari) daha uzun yillar rahat rahat kullaniriz bilgisayarlarimizi o yuzden bu tip haberlere mumkun oldugunca helal Vista yuru be XP seklinde yorum yaparsak insanlari uyandirmamis oluruz:)

Hiç bir programda ya da işletim sisteminde açık yoktur ya da olmamalıdır fikri saçma olur :) Sonuçta insan icadı, akıl akıldan üstündür.. elbet adam kurcalar bulur bir yerini ;) Reklamcılarda bu işi fırsat bilmiş bakıyorum da :) 1 açık bulunmuş(Kapatılmış) diye millete işletim sistemini değiştir fikri veren kişiler yoğunlukta .. Hepsini Ayakta alkışlıyorum fikre saygı :)

Hiç bir programda ya da işletim sisteminde açık yoktur ya da olmamalıdır fikri saçma olur :) Sonuçta insan icadı, akıl akıldan üstündür.. elbet adam kurcalar bulur bir yerini ;) Reklamcılarda bu işi fırsat bilmiş bakıyorum da :) 1 açık bulunmuş(Kapatılmış) diye millete işletim sistemini değiştir fikri veren kişiler yoğunlukta .. Hepsini Ayakta alkışlıyorum fikre saygı :)

Max_Real Qnx'a atfen en iyi sistem kapalı sitemdir demeyi neye dayandırıyor. Nedenini bir açıklasın çünkü burda teknik bilgi vermezssek burdaki açıklamlar takım tutmak gibi bir şey olur . linux hakkında yorum yapacaklar üfürmeyin bilin araştırın öyle yorum yapın. Açık kaynak kodunun başarısı ortada beyefendi hala kapalı sistemler daha iyidir diyor.Bunu başka yerde söylemeyin gülerler ağızlarıyla gülmeyecekleri kesin anladınız siz onu.

Bunlar karalama kampanyası..inanmayın!

ben linux'un daha güvenli olduğuna inanmıyorum neden derseniz bir sistem ne kadar çok kişi tarafından kullanılıyorsa o kadar tehlikeli olabilir. bugün linux kullananlar az olduğu için tehlikeli olup olmadığı anlaşılamıyor. koskoca microsoft şirketi sizce bu kadar aptal insanlar mı çalıştırıyor da her işletim sisteminden sonra servis paketleri çıkartıyorlar. hayır. linux yaygın olsa kim bilir kaç çeşit yama çıkacak..

openssl --> linux nası yani? Armutlar bozuk sakın ekmek yemeyin ...
Ayrıca linuxu sadece kullanim kolaylığı yönünden eleştirebilirsiniz ancak diğer hiç bir konuda laf edemezsiniz, ederseniz komik duruma düşersiniz ... Nasıl bi çağrışım yaptı mı ? Bırakın böyle çocukça tavırları. :D
Yazının analizine geçelim :

İlk iki paragraf zaten niyeti ortaya koyuyor.
Üçüncü paragraf bilgisizce linux yazılımı terimini kullanıyor ki open ssl her platformda kullanılıyor, yanıltıcı yanlış bilgi.
dört ve beş hadi diyelim bilgi amaçlı ve etkilenen yazılımlar hakkında bilgi veriyor.
altı ve yedinci paragrafta açığın ev kullanıcılarını tehdit ettiği gibi bir izlenim oluşturulmuş ki yukarıdaki parağrafta verilen uygulamaların kaç ev kullanıcısı tarafından kullanıldığı malum. Ayrıca üstü kapalı olarak hemen açığın yamandığıda söyleniyor ama yamanmamış gibi yapılıyor, işi bilen aklı başında insanların zekalarına hakaret ediliyor ...

Yazıda söylenmeyenler ise:
1-Windows işletim sisteminin openssl in işini yapan her hangi bir build in toolunun olmadığı söylenmiyor, yani muhtemelen windows kullanıcılarıda openssl kullanıyorlar.
2-Windows işletim sisteminin içindeki açıkların aksine etkilenme olasılığının son derece düşük olduğu ...

Allah yapısı değil ya kul yapısı ben bile istesem linuxu bu beceriksizlikle hacklerim neden?Acık kaynak kodlu olusundan :)

yukardaki arkadaşım hayır lunix a karalamaya ve windows yandaşları böle bi açıkla bu kadar emeği geçmiş kişilere hakarettir bu eğer açık varsa açıklasınlar öbür arakadaşım çok güzel yazmış bu zamana kadar çekirdeğe ve yazılımların free olup size kazandırmak için onca para ve uğraşlara onca insanları karalamanın kimsenin hakkı yoktur windows bikere kendi açıklarını kapasın bikere linux a yeni başlamama rağmen bu bence çok iyi biyerde ve linux bu hızla giderse çok güzel hepsine tşk ederim yazılımı yapan ve emeği geçen insanlara

linuxu çok seviyorum ama windowsla büyüdüğüm için bana zor geliyor

Tek cümle yeter bu sözde haber ve linux kullanmadan linux hakkında yorum yapan arkadaşlara.

Çok şükür ki cehalet kalıcı bir şey değil okuyup araştırarak tedavi edilebiliryor.

10 Haziran 2008 Salı, 18:29 çok güzel yazmışsınız, tebrik ederim. yazdıklarınıza katılıyorum

doğru söylüyosunuz ama linuxta acık olamamlı imkansızlastırmalılar acık kaynak kodlu biri bilgisayara girse pc nin işleyişini değiştrebilirler ben bunu anlatıyorum(nida1981 giriş yapmadımda :) )

Linuxta farkedilen açıklar birkaç"saatte" kapatılır ama windozda servis pack yada güvenlik güncellemesi bekliyceksiniz ms nin keyfine bağlı.

Pardus Kullanıcısı

cevap:bunca zamandan sonra cevap yazıyorum. ama cehaletin yüzünden delirdim. kapalı kaynak kodlu programlar sadece yapımcısının içeriğini bildiği programlardır. açık kaynak programlar ise içeriğinin tüm dünyaya açık olduğu programlardır. devletler için asıl kapalı kaynak tehlikelidir. çünkü kapalı kaynak olarak kullanıma sunulmuş programın içine o devletin bilgilerini çalmak içinde bir kod eklenmesi muhtemeldir. açık kaynakta ise tüm kodlar meydanda olduğu için isteyen kişi kendisi kontrol edebilir, derleyebilir ve kullanıma sunabilir. örneğin; windows işletim sistemlerinde açık fark edildikten sonra düzeltilmesi çok zor ve uzun zaman sürüyor. nedenide kaynak kodları çok az kişiye tamamen açık. yani microsoftun programcıları bile kodların tamamına sahip olamıyor. açık kaynakta ise tüm kodlar meydanda olduğu için bir açık en kısa sürede onarılabiliyor. hel şu sözün yine beni deli etti:
"Kırılamıyacak tek bir sistem varsa oda kapalı olandır, açığın olması gayet normal." senin mantığının yanlışlığı xp ve vista nın yüzlerce kez kırılması ve bu açıkların aylar boyunca kapatılmaması senin mantığını çürütüyor.

kalıntı:
CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Kırılamıyacak tek bir sistem varsa oda kapalı olandır, açığın olması gayet normal.

İki sene gibi bir süre fark edilmemesinin tek nedeni arayüz çalışmalarına fazlasıyla emek harcanırken güvenliğin göz ardı edilmiş olaması olabilir.
Zira Vista arabirimi gerçektende bir şölen.

Eğri oturalım doğru konuşalım Linux'a olan ilgi giderek azalıyor. İntel tabanlı bazı x86 sistemlerde MacOsX çalıştırabildiği yönünde bilgiler duyuyorum ama deneme fırsatım; Amd sistem kullanmam nedeni ile bugüne kadar olmadı.

Linux kötü bir işletim sistemi değil ama bu iş amatörlerle olmaz, olursa böylesi ufak gibi görünen bir hata açık kaynağa geçen devlet sistemleri için bir facia olabilir.

Linux'un daha çok ekmek yemesi gerekir çooook :p

Max_Real Qnx
23 Mayıs 2008 Cuma, 23:14

Nalet olsun içimdeki windows sevgisine

Ancak bu açık, bilgisayarların güvenliği konusunda çok daha fazla düşünülmesi gerektiği gerçeğini de ortaya koydu.

ilginç bir yorum. etkilenen kullanıcılar çıkıpta bir de birşeyler düzgün gittimiyor dediğini duyanınız oldu mu? yani bu açıktan kimler nasıl etkilendi? linux açık kaynak, açık kaynağın en önemli avantajı da bu konu aslında, açık görülüp kapatılmış. windows kullanıcılarının daha büyük daha fazla açık tehlike altında iken linux'ta büyük açık demesini ve bunu eliştirmelerini anlayamam. ne oldu bu büyük açıktan kimler yararlandı? windowsçular bu büyük açıkla linux'u 5 dakikada mı ele geçiridi. bırakın linux'la uğraşmayı da kendi işletim sisteminize ne kadar para harcayıp hala niye bu kadar güvensiz diye düşünün.

Allah yapısı değil ya kul yapısı ben bile istesem linuxu bu beceriksizlikle hacklerim neden?Acık kaynak kodlu olusundan :)
cevap: yukarıda ki yazdıklarımdan sonra açık kaynağın dejavantajından mı bahsediyorsunuz; açık kodlu yapılar, kapalı kodlulardan daha güvenlidir. linux kırılması en zor sistem (bakınız imkansız demiyorum en azından windows kadar kolay değil diyorum(windowsu da yücelteyim biraz :) )). isterseniz deneyebilirsiniz ama ben denemem çünkü o kadar zamanım yok.... şimdi sizden korkalım biri açık kaynağı kıracak diye... siz kırın biz açığın hemen yamasını yapalım. bu işletim sistemimizi denememize de katkıda bulunur. her desteğe açığız siz hataları bulun düzeltelim... ve mükemmele yakın bir sistem oluşturalım. mükemmele en yakın sistem linux'tur.

ben linux'un daha güvenli olduğuna inanmıyorum neden derseniz bir sistem ne kadar çok kişi tarafından kullanılıyorsa o kadar tehlikeli olabilir. bugün linux kullananlar az olduğu için tehlikeli olup olmadığı anlaşılamıyor. koskoca microsoft şirketi sizce bu kadar aptal insanlar mı çalıştırıyor da her işletim sisteminden sonra servis paketleri çıkartıyorlar. hayır. linux yaygın olsa kim bilir kaç çeşit yama çıkacak..

cevap: bu windowsçuların uydurmasıdır. linux işletim sistemini kullananların sayısı windowtan az olabilir bununla kendi işletim sistemlerinde ki açık ve hataları böyle savunmaya çalışıyorlar. dosya sistemleri bile berbat. bir windowsun kırılabilmesi için 15 dakika yetiyor. ya linux için???. linux nerdeyse hergün kendini güncelliyor. uygulamalardaki hataları arındırmak için. window ne yapıyor yıllarca servicepack bekle eğer yaparlarsa

sizde dünya üzerinde kaç kişi kullanıyordur?
not: sadece ubuntu'nun bile 8-9 milyon kullanıcısı var. debian, pardus, slackware, yoper, zenwalk, pcoslinux, suse, mandriva, arch daha onlarcası...

"Max_Real Qnx tamamen katılıyorum en güvenli sistem kapalı sistemdir." bu ülke zor kalkınır bu kafayla, bu yayınlarla.

kapalı sistemde açık olduğunu tesbiti zorken ( şöyle düşünün size kilitli bir kutu verdim ve elinden gelen herşeyi yapabilirsiniz dedim. aaa bir baktınız istediğiniz şeyi yapamıyor. ben mi yapamadım diyeceksiniz? ben şunu düzelteyim mi(ki bu kapalı sistemlerde mümkün değil) ya kutu yapamadıysa ve kutu sahibi o özelliği içine yıllar sonra koyacak ve veya hiç koymayacaksa ne yapacaksınız) böyle birşey söylemeye hakkınız yok. kapalı windows 10 dakikada kırılıyor, açık linux dayanıyorsa.... kapalı güvenlidir nasıl diyebiliyorsunuz şaşıyorum doğrusu.

acaba bilgisayarınızda kaç antivirüs, güvenlik duvarı, kötü yazılım için program kullanıyorsunuz. ben kendim için konuşayım ben hiç kullanmıyorum. açık kaynaklara laf eden kapalı kaynak ilk önce sizi bunlarda kurtarsın

Kırılamıyacak tek bir sistem varsa oda kapalı olandır, açığın olması gayet normal.

İki sene gibi bir süre fark edilmemesinin tek nedeni arayüz çalışmalarına fazlasıyla emek harcanırken güvenliğin göz ardı edilmiş olaması olabilir.
Zira Vista arabirimi gerçektende bir şölen.

Eğri oturalım doğru konuşalım Linux'a olan ilgi giderek azalıyor. İntel tabanlı bazı x86 sistemlerde MacOsX çalıştırabildiği yönünde bilgiler duyuyorum ama deneme fırsatım; Amd sistem kullanmam nedeni ile bugüne kadar olmadı.

Linux kötü bir işletim sistemi değil ama bu iş amatörlerle olmaz, olursa böylesi ufak gibi görünen bir hata açık kaynağa geçen devlet sistemleri için bir facia olabilir.

Linux'un daha çok ekmek yemesi gerekir çooook :p

Max_Real Qnx

hangi mantıkla bunu söylüyorsunuz? linux kullanan makineler çöktü de windows çökmedi mi? linuxun daha fazla dayandığını söylememe gerek var mı bilmiyorum. linux kullanıcı sayısı neden azaldığını merak ettim şimdi. linux forum sayfalarına baktığımda her geçen gün sayılarının artığını görüyorum. ben de geçtim kısa zaman önce. kullanıcısının azaldığını hiç sanmıyorum aksine windows yani kapalı kutular kullanıcı kaybediyor.

hani nerede?
bu arada windows ne kadar sürede kırılmıştı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir