Linux Kullanımı Bir Anda Yarıya Düştü. Peki Bunun Sebebi Ne?

Linux'un pazar payı bir anda yarıya düştü. Peki bu düşüşün nedeni tüm dünyada evden çalışanların artması mı, yoksa işin içinde başka iş mi var?

Linux kullanımı yarıya düştü!

Linux'un kullanım oranı, son aylarda sert bir biçimde düştü. Bunun nedeninin, Linux meraklılarının Covid-19 salgını nedeniyle evden çalışmaya başlaması olduğu düşünülüyor.

NetMarketShare'in yeni verilerine göre Linux cihazları, Eylül 2020 itibariyle tüm laptop ve masaüstü PC'lerin sadece yüzde 1,14'ünü oluşturuyordu. Önceki ay (ağustos) için bu oran yüzde 2,23 idi, dolayısıyla yüzde 50 gibi sert bir düşüşün yaşandığı gözleniyor. Linux'un kullanım oranı, bu senenin başlarında yüzde 3,57 gibi yüksek bir noktaya ulaşmıştı.

İlk bakışta Linux'un kullanım oranının düşmesine yol açacak bir neden yok gibi görünüyor. Hatta Lenovo'nun yeni Linux'a hazır laptopları ve iş bilgisayarlarını düşünürsek, Linux için her şeyin yolunda olması gerekirdi. Ancak tüm dünyanın daha çok evden çalışmaya başladığı bir dönemde (veya süreçte) çalışanlar, ofislerdeki bilgisayarları yerine daha "geleneksel" cihazları kullanmaya başlamış olabilirler.

NetMarketShare'in verilerinde diğer işletim sistemlerine baktığımızda, bu sene ocak ayında destek süresi tamamlanan Windows 7'nin yüzde 22,77 pazar payına sahip olması dikkat çekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Bu süreçte Linuxu PCden kaldır-mak zorunda kal-anlardan biri de benim. Benim kişisel sebebim bir çok toplulukla yaptığım online toplantılarda kullanılan uygulamaların çoğunun bir Linux sürümü bulunmaması.(Blizz,Teamlink) Sadece Zoomda var onu da Eba uzerinden kullandığım için orada da Windowsa muhtaç oldum. Dolayısıyla uzun bir süre Linux kullanamayacağım gibi duruyor maalesef.

@10 Ekim 2020 04:03 Scriptler aracılığı ile eba derslerine zoom ile giriş yapılabiliyor.

Arkadaşlar öğretim üyesiyim. Geçen sene Adobe Connect ile Linux Mint kullanarak yapabildiğim dersi son flash player güncellemesi sonrasında Adobe Connect uygulamasının açılmaması nedeniyle yapamıyorum. Linux sistemlerinde Adobe Connect yazılımı yok. Geçen sene pepperflashplugin-nonfree programının kurulumu ile sorun çözülmüştü. Sanırım bu yazılım Connect uygulamasının açık kaynak alternatifi. Bence güncellenmesi gerekiyor. Bu nedenle mecburen tekrar Windows a döndüm. tamamen çaresizlikten.

mal işletim sistemi intel rst desteklemiyor

Sen de yorum yaz