Linux nasıl çalışıyor?

Linux işletim sisteminin farklarını ve nasıl çalıştığını merak ettiniz mi? İşte cevapları...

  • Ali Güngör
Linux işletim sistemi nasıl çalışıyor?
Bu farklı işletim sisteminin nasıl çalıştığını birlikte göreceğiz

Kullanıcıların çoğu Windows işletim sistemi kullanıyor. Daha az bir kesim Mac OS ve daha da az bir kesim Linux kullanıyor.

Linux işletim sisteminin çalışma prensipleri diğerlerinden oldukça farklı. Kullanımı biraz daha zorlaştırmasına karşın çeşitli avantajları söz konusu. Biz bu makalemizde hangisi en iyi sorusuna hiç girmiyor, sizleri Linux işletim sisteminin altında yatan detaylar ile tanıştırıyoruz.

Açık kaynak kodlu projeler pek çok farklı geliştirici tarafından oluşturuluyor ve sürdürülüyor. Linux çeşidi de, uygulama ve uygulamaların kullandığı yazılım çeşidi de oldukça kalabalık. Ancak neyin, nereden geldiğini ve nasıl çalıştığını biraz dikkatle anlamak mümkün. Bir kez giriş yaptıktan sonra da oldukça ilginç ve çekici olduğunu farkedebilirsiniz...

Kurulum zorluğunun esas sebebi...

Linux işletim sisteminin temelinde kullanıcı izinleri ve yetkileri yatıyor. Bu, işletim sistemini kullanırken sık sık şifre girmeyi gerektirse de sonuçta güvenlik açısından büyük bir artı sağlıyor.

Uygulama kurarken Windows gibi .exe dosyası indirip, çift tıklayıp ardından hızlıca kurulumu tamamlamak mümkün değil. Buna yaklaşan kurulumlar olsa da bunlar Linux mantığına ters düşüyor.

Kullanıcıların /root dizinini görememesi ve değişiklik yapamaması da güvenlik amaçlı. Ya Administrator hesabından girmek ya da günlük kullanımda şifre girmek gerekiyor.

Linux dosya sisteminde 9 özellik var. Bir kullanıcı, bir grup ya da herkese, okuma, yazma ya da çalıştırma izni şeklinde seçenekler ile kim o dosyaya, hangi amaçla erişebilir belirlemek mümkün. Bu ayarları koruyarak yeni bir sürüme aktarabilmek, işleri çok kolaylaştırıyor.

Masaüstü ortamları

Linux işletim sistemindeki masaüstü aslında bir uygulamadır ve kullanıcı ile uygulamalar arasındaki etkileşimi sağlar. Yani masaüstü işletim sisteminin kendisi değil, kullanıcı erişimi için bir penceredir.

API denilen Application Programming Interface'ler kullanılarak, programlara farklı yetenekler kazandırılabilir. Bu işlevler örneğin masaüstünün pencere çizim yeteneklerini bir programa kazandırmakta kullanılır.

Aynı API'lerin kullanılması işletim sistemini daha temiz, düzenli ve verimli tutar. Linux'ta kullanılan Gnome ve KDE masaüstü uygulamaları da bu API'lerin standartlaşmasını sağlar.

Elbette uygulamalar tek bir API kullanmakla yetinmez. Çok çeşit vardır ve programcılar için Clutter ve Cairo gibi araç kitleri API kullanımını kolaylaştırır. Clutter hem Ubuntu, hem Moblin'de kullanılır çünkü düşük donanım gücüne sahip cihazları yormadan donanım hızlandırmalı masaüstü grafikleri sunabilir. Bu tam bir karşılaştırma amacı taşımayan, basit bir örnek.

KDE ve Gnome masaüstleri

İşte Gnome örneği

Uygulamaların haberleşmesi de işletim sisteminin çalışmasında kritik bir parçadır. Taktığınız donanımlar algılanır, otomatik sonuçlar üretilir. Örneğin kablosuz ağı açarsınız ve otomatik olarak bağlanır, uygulamalar güncelleme yapmaya başlar.

Gnome masaüstünde GTK uygulamaları, KDE uygulamaları KDE masaüstünde daha iyi performans sunar. Ancak her ikisi de uygulamalar arasında haberleşmek için aynı D-BUS sistemini kullanır.

En büyük fark masaüstünün ve pencerelerin görünümü ve çalışma biçimidir. KDE pencere yöneticisi KWin pencereleri sekmeli çerçevelere yerleştirebilir ve gölgeler, yansımalar gibi efektler sunabilir. Gnome'da standart olan Compiz ise daha gösterişlidir. Farklar ve detaylar ayrı ve uzunca bir başka incelemenin konusu olduğu için, Linux'un diğer önemli özellikleriyle makalemize devam ediyoruz...

Linux'un Windows'tan en büyük farkı

Linux'un hem en büyük başarılarından, hem de en büyük sorunlarından birisi, internetten indirilen bir uygulamanın kolayca kurulamamasıdır.

İndirilen uygulamalar, Windows'ta bütün gerekli parçaları tek pakette barındırır ve buradan çalıştırır. Windows içerisinden kullanılacak olan API'ler vb için ise dosya bağlılıkları listesi statik olarak setup.msi içinde bulundurulur. Linux'ta ise bu parçalar işletim sisteminin kütüphanelerinde durur ve ortak olarak kullanılır.

Dağıtımların bağlı olduğu farklı dosyaları bulundurmak ve bütün bu bağlılıkların gereklerini yerine getirmek göz korkutucu olabilir. Ancak bu sayede gerekli parçalar güncellendiğinde, tek tek bütün uygulamaların güncellenmesi gerekmez. Bağlı bütün uygulamalar, kapatılan bir güvenlik açığından korunmuş olur. Bu, kolaylık pahasına sağlanan çok büyük bir avantajdır.

X ve PAM

Linux'ta kullanılan X teknolojisi, ekrana pencereleri çizen, klavye ve fareyi kontrol eden teknoloji ve 20 seneye yakın süre dayandı.

X altında client ve server yani istemci ve sunucu tabirleri kullanılır. Bu mantık, işletim sisteminin Unix zamanlarından kalmadır ve genellikle ana sisteme bağlı klavye-fare ikilisi ve ekranlar döneminden kalmadır.

X sisteme bağlı istemcilerin arasında veri alışverişini sağlar, ana sistem hesaplar ve istemciler ekrana veriyi getirir ve etkileşimi sağlar. Ancak bu tanım Linux'ta farklıdır, sunucu ekran ve klavyeye sahip olan parçadır ve istemci de işlemci gücüne sahip parçadır. Bu normal istemci-sunucu mantığının tam tersi şekilde adlandırılmıştır. X çapraz bir şekilde adlandırır çünkü X kullanıcıya kaynakları sunar ve uygulamalar istemciler olarak kaynakları kullanır.

Sunucu ve istamci aynı bilgisayardadır ve bu mantık köklere kadar geçerlidir. PAM isimli (Pluggable Authentication Modules) sistem ile giriş yapılır ve PAM da güvenliği sağlar.

Modüler güvenlik özellikleri ile konfigürasyon dosyalarının ve verilerin ele geçmesini engeller.

Komut satırının avantajları

Grafik arayüzler işin içine girmeden önce bilgisayar işlemleri yazılı komutlar ile başlatılıyordu.

Şimdi ikonlara ve kısayollara tıklayarak bu komutları kolayca çalıştırabiliyoruz. Ancak arayüzün kısayollar ve komutlarla dolmaması için bazı komutlar halen komut satırı üzerinden yazılarak kullanılıyor.

Linux kullanmak biraz da komut satırı kullanmayı gerektiriyor. Grafik arayüzün yapamadığı derecede derin kontrol sağlamak, komut satırı ustalığı ile mümkün.

İster komut satırı tabanlı, ister grafik bir arayüz kullanın, şimdi Linux temellerine biraz daha inmenin zamanı. Bilgisayarı açar açmaz başlayan sysinit, kullanacağınız uygulamaları sırası ile başlatır. Bunlar yüklendikten sonra kullanılabilirler ki, arayüz de bunlardan birisidir.

Linux Kernel

Linux kernel'i işletim sisteminin çekirdeğini oluşturur. Kernel bütün sistem kaynaklarının kontrolünden sorumludur. Dosya sistemi, uygulamalar, sürücüler, ağ bağlantısı, kullanıcı alanları, hafıza ve dahası kernel tarafından yönetilir.

Kullanıcı için en önemlilerinden birisi sürücülerdir. Çoğu Linux sürümünde sürücüler kernel'in bir parçası olarak verilmez, modüller olarak bulunur. Modüllerde eksik varsa da kullanıcı kendi modüllerini oluşturabilir ya da paket yöneticisi içerisinden kuararak ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Sistem yöneticisi olarak lsmod komutunu kullanarak kernel modüllerini görmek ve dosya bağlılıklarını anlamak mümkündür. Kernel'e özel olan modüller, kernel güncellemesinde sorun çıkartarak ekran kartı sürücüsünün hata vermesine yol açabilir. Bu gibi durumlarda sorun modülün farklı sürümünü kurarak çözülür.

/lib/modules dizininde bulunan bu modülleri ve dahasını kurcalayıp keşfedebilirsiniz. Daha fazlası ise /lib/modules/kernel_name/kernel/drivers dizini altında yer alır. Hangi modülü kuracağınız konusunda genellikle Linux bilgi kaynaklarına ve araştırma yapmaya ihtiyacınız vardır.

Bir süre uğraşırsınız ama neyi nasıl yapacağınızı anladığınızda işiniz kolaylaşır. Linux dünyasına hoşgeldiniz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 52 Yorum

Linuxle ilgili yazılara agırlık verirseniz müteşekkir oluruz:D

linux dağıtımı olarak ubuntu en iyisidir...

Makaleyi Linux hakkında fazla bir şey bilmeyenler için açıklayıcı ve kolay anlaşılabilir bulmadım. Ama Linux'tan bahsetmeniz güzel bir şey. Umarım bu tür Linux ve açık kaynak makaleleriniz artar.

Güzel bir makale olmuş fakat Linux hakkında daha detaylı bilgiler veren makaleler görmek isteriz.
Ayrıca Linux hakkında daha fazla haber,makale,kaynak vb. gibi şeyler yayınlarsanız bizleri daha da mutlu etmiş olursunuz.

arkadaşlara katılıyorum linux/unix dünyasına biraz daha fazla ağırlık vermenizi bende yıllardır beklemekteyim. umarım bu yazı güzel bir başlangıç olur. WanXpy arkadaşın dediği gibide yeni başlayanlar yada başlamak isteyen için bu yazı uzaydan indirilmiş gibi gelebilir, zira benim görüşüm slackware tadında bir yazı olmuş :) anlaşılması biraz güç ama anlaşılınca vazgeçilmez :)

windows 7 forever !

Linux dağıtımları oldukça hızlı ve güvenilirdir.Pardus kullandım uzun süre ikinci bir işletim sistemi olarak gerçekten windows'tan çok daha farklı güzel özellikleri var.Oyun tutkunu değilseniz rahatlıkla linux kullanırsınız.

araba nasıl çalışır diye bir başlık atıp, sonrada sadece direksiyon, pedal, konsol ve vites kolundan bahsetmek çelişkidir. arabanın nasıl kullanıldığıyla nasıl çalıştığı farklı şeylerdir. kullanılan parçalar arabanın nasıl çalıştığından bağımsız unsurlardır. arabının çalışması motor kaputunun altındaki parçalarla ilgilidir.

En iyi Linux dağıtımı: Ubuntu 10.04

Linux'da uygulama kurmanın zorluğu falan yok. Windows'da hazır derlenmiş dosyalar arşivden çıkartılır, belirli klasörlere atılır, kısayol oluşturulur vs. Ama Linux'da sizin derlemeniz gerekir bu uygulamaları. Bunun kolaylaştırılması için de paket yöneticisi adı altında mükemmel bir özellik vardır. Ve paket yöneticisinden uygulama kurmak Windows'a göre kat kat daha kolaydır.

Linux hakkında güzel bir makale olmuş. devamını bekliyoruz. inşallah bu sayede Windowstan başka işletim sistemi kullanmayı bilmeyenlerin de en azından Linux hakkında fikirleri olur. Mercedes vs BMW kapışması gibi algılayanların sayısı oldukça fazla maalesef. Bilgisayarları oyun oynamaktan başka bir işe yaramayanların oranı düştükçe neden pc oyunları için Windows kullanılırken dünyanın en güçlü süperbilgisayarlarında linux tercih ediliyor anlaşılır bir gün belki diye umuyorum. bazıları için Windows forever, bazıları içinse ihtiyacı için en iyisi neyse o.

linux 5 para etmez bir sistemdir. yeni nesil ati kartlarda 3D desteği yokdur. video izlerken grafik kartınız işlem yapmaz o ati kartlarda. bu yüzden videolar sürekli kasılır, izlenmez. oyun yazılım kaliteleri windowsdaki kadar iyi değildir (bkz photoshop) saçma bi işletim sistemidir kısacası günlük bilgisayari olan kimseye tavsiye etmem. bilgisayari günde 10 dk kullananlar için ideal olabilir.

Şuan ubuntu kullanıyorum.Gayet memnunum.Windowsu sadece oyunlara bakmak için arada bir açıyorum.Ubuntuyu kendime göre özelleştirdim ve faha güvenli kıldım.Yazılım geliştiriyorum ve çok da memnunum.

Ati sürücülerini kim yazar?
cevap : ati.

Photoshop'u kim yazar?

cevap: Adobe.

Neden oyun üreticileri Linux için oyun çıkarmıyorlar?

cevap: her platform için oyun yazmak büyük maliyet getirir ve Linux kullanıcıları genelde profesyonel kullanıcılar olduklarından oyun için Linux kullananların sayısı Windowsla kıyaslanamaz.

popüler Directx oyunları neden Windowsta olduğu gibi Linuxta oynanmıyor?

cevap: directx'i Microsoft kendi işletim sistemi için çıkarmıştır.Linuxta yapılamıyor diye birşey yok. İsterlerse bu yazılımların üreticileri yaparlar. Bu kadar basit. Ati, PS, ve oyun üreticileri yazılımlarını açık kaynak kodlu olarak sunmadıklarından onlar dışında kimse bir şey yapamaz.

Peki ben bir soru sorayım:
Madem Linux için saçma diyorsunuz. bu kadar saçma birşeyi neden sizin bilgisiayarınızın 500.000 katı fiyatındaki bilgisayarlarda kullanırlarken Windows kullananlar neden 100de 1 i ancak bulur?

Linux çok pro bi işletim sistemi arkadaşlar özellikle kullancaksanız herşeyini araştırıp bilmeniz gerekiyo çok özenle ve titizlikle yaratılmış yeni başlayanları çok fazla zorlayabilir ancak açık kaynak modunu çözdüğünüzde herşeyinizi kolaylaştırır bugün neredeyse bütün hostingler face , myspace vs. gibi büyük siteler linux üzerine kuruludur öncelik ise çok güvenli ve dayanıklı olması 2 sn.de kendini açabilen bi işletim sistemidir..

Dandik diyen arkadaşlar ise linux'u görmemiş veya kullanıcak kapasiteye ulaşamamış arkadaşlardır eğer pc ile içli dışlıysanız kesinlikle tavsiye ederim..

Genelde ünv. bilgisayar bölümlerinde öncelik linux'tan başlar windows'u anlatmazlar bile %10luk bi kesimin kullanması herşeyi açıklıyo zaten bunu yapan adamlarında microsoft gibi çok parada gözü yok hakkını veriyolar..

Bence Pc nin kullanım amacına göre işletim sisteminin uygunğu değişiklik gösteriyor.Yani oyun severler için Windows değişilmez bir OS.! ama sadece iş amaçlı kullananlarda Mac Os yada bu makaleden anladığım kadarı ile Linux en uygun OS lar.!Linux tecrübem yok ondan dolayı daha fazla bir şey söliyemem. :) ancak belli bir süre sonra yawaşlamasına rağmen Windows program desteğinin çok ileri seviyede olması windowsun en büyük avantajı.!

En iyi isletim sistemi polemigine gerek oldugunu sanmiyorum
her bir isletim sistemininde kendine has ozellikleri ve avantajlari oldugu bir gercek,windows'un populerliginin yanisira windows'un is dunyasinda ki basarisini inkar temek gercegi inra etmek olur ancak bir cok konuda vasat kalmaktadir,
Unix tabanli sistemlerle yapabilecekleriniz tamamen yapacak olann hayal gucu ve yetenekleri ile sinirlidir.
o heyecanla okudugumuz hacking haberlerine konu olan sahizlar xp veya vista kulanmiyorlardi cunku vista yada WIN7 ile su asagida kilerin hic birini calistiramazsiniz
backTrack 2,3,4 serilerinin avantajlari ile
• BackTrack
‐
Tunneling
 • BackTrack
‐
Bruteforce
 • BackTrack
‐
Spoofing

• BackTrack
‐
Passwords
 • BackTrack
‐
Wireless
 
 • BackTrack
‐
Sniffers
 

• BackTrack
–
Python
 -BackTrack
‐
Enumeration

yapamaycaginiz gibi
netcat,Libcap,tcp.dumps aircrack,cygwin,frame work3.2
kismet,ve John the riper gibi cok basarili kendini kanitlamis programlari calistiramaz ve sonuc alamazsiniz,ve daha bircok sey yapmak Linux ile mumkun iken ucretede tabi degilsiniz.
bir birnden farkli ozlelikleri olan isetim sytemlerini katogorize etmek ve iyi yada kotu olarak degerlendirmenin yanlis oalcagi kaniisndayim
ama
acik kaynak isletim sytemlerinin basarisi buyuk sireketlerin kesesinden eksiltecegi bir gercek
kullanici dostu cokdaha iyi hale getirilmis olan ve Linux ailesie girmek isteyen arkadaslara ubuntu 10.04 LTS surumu ile flash kurarken zorlanmiycak codek lerde kolaylikla ekleyebiliceksiniz
tavsiye ederim
saygilar

kaytanı sarıyorsun, hızlıca çekip çalıştıryorsun rolantide sonra ara gazlarıyla ufak artışlar yapıp hava bozunca gözüne gözüne basıyorsun makinenin gazına

avrupa ve gelişmiş ülkelerde linux kullanan oranlara%40 lara geliyor,rusyada daha fazla,bizde düşük çünkü bilgisayar bizde ms,face,oyun demek, bilişim eğitim oranı düşük olduğu için

%10luk bi kesimin kullanması herşeyi açıklıyo zaten bunu yapan adamlarında microsoft gibi çok parada gözü yok hakkını veriyolar..
-----------------
yüzde 10 değil yüzde 1

avrupa ve gelişmiş ülkelerde linux kullanan oranlara%40 lara geliyor,rusyada daha fazla,bizde düşük çünkü bilgisayar bizde ms,face,oyun demek, bilişim eğitim oranı düşük olduğu için
-------------------------
öyle birşey tabii kide hurafeden ibaret. avrupa gibi gelişmiş bir kıtada %40 olsaydı tüm dünya genelindeki pazar payı %1 değil %15 den fazla olurdu seni kandırmışlar. hatta chip online istersen yayınlasın tekrar istetikleri ama üzülen sen olursun :)

linux n bence en önemli eksiği oyunlardır oyun konusunu çözebilirse o zaman windows a rakip olabilir bende win 7 ubuntu var oyun oynamak için win 7 diğer tüm işlerim için ubuntu yu kullanıyorum eğer oyun konusu çözülürse ( tam anlamıyla ) ubuntuya kesin dünüş yaparım

avrupa ve gelişmiş ülkelerde linux kullanan oranlara%40 lara geliyor,rusyada daha fazla,bizde düşük çünkü bilgisayar bizde ms,face,oyun demek, bilişim eğitim oranı düşük olduğu için
-----------------------
100 meşhur Linux yalanından biri daha ; demek bilişim eğitim oranı yüksek olunca insanlar linux kullanıyo, ben tamda bilişim eğitim ortamının içindeyim, en basitinden pdf notlarımı editleyecek bi pdf edit programı yok linuxta (wine ile çalışanlar hiç stabil değil, linux a ait pdf-edit programı ise rezalet) bunu yazdığım hiç bir forumda net cevap alamadım zira verecek cevapları yok

ubuntu kullanıyorum ve çok memnununum hem çeviri vs. işlere katılıyorum hem yazılım geliştiriyorum hem de günlük işlerimi yapıyorum.ev kullanıcıları makinalarını linuxla alsalar alsında rahatlıkla yayılacaktır özellikle sadece internet uygulamalarını kullananlar.bu arada steamın linux'a geleceğine dair duyumlar var bu da ilerleyen zamanlarda oyun oynayabileceğimiz anlamına geliyor.

100 meşhur Linux yalanından biri daha ; demek bilişim eğitim oranı yüksek olunca insanlar linux kullanıyo, ben tamda bilişim eğitim ortamının içindeyim, en basitinden pdf notlarımı editleyecek bi pdf edit programı yok linuxta (wine ile çalışanlar hiç stabil değil, linux a ait pdf-edit programı ise rezalet) bunu yazdığım hiç bir forumda net cevap alamadım zira verecek cevapları yok
Bugün 13:12
------------------------------------------------------------------------
yorumunu yapan bilisim egitim programinin icindeki arkadas
pdf edit yapmak istedigini ancak Linux uzerinde mumkun olamdigini ve baska yan programlar kulandigini soyluyor
su asagida ki islemleri yaptigi taktirde pdf edit yapabilcek zira ben kulaniyorum gayette memnum
1:terminale giriniz
2:sudo apt-get install pdfedit
$ pdfedit /path/to/pdf.file &
$ pdfedit &
3:sudo apt-get install scribus
4:sudo apt-get install flpsed
$ flpsed /path/to/pdf-file.pdf &
yok ben pkaet olarak indirmek istiyorum diyorsan
5:sudo dpkg -i /path/to/package.deb
eger bu karmasik geldiyse GIMP le dahi PDF edit yapabilirsin
yokGIMP le yapmak istemiyorum diyorsan
sana FOXIT PDF editor'i oneriyorum
6:http://www.foxitsoftware.com/pdf/editor/
arkadaslar bilmiyorsak arastiralim,yok arastirmaya useniyorsak konusmayalim,yok illa birseyler konusmak istiyorsak Karalamayalim
bizleze Bedava ucretsiz olarak sunulan butun opensource urunleri hazirlayan calisan arkadaslarin emeklerine saygi duyalim
saygilar

Linuxle ucretsiz oyun oynamak isteyen arkadaslar su siteyi ziyaret edebilir onlarca fil mevcut
www.playdeb.net/welcome/
ve bu oyunlarin bir cogunu kolayca kurmak isteyen arkadaslar
1: archive.getdeb.net/install_deb/playdeb_0.3-1~getdeb1_all.deb
deb paketini indirp kurun
bir ornek
www.playdeb.net/updates/ubuntu/10.04/?q=armyops250
yada indirdiginiz oyunu
Terminalden
sudo ./armyops250linux.run
sudo sh armyops250linux.run
ile calistirabilirsiniz
saygilar

100 meşhur Linux yalanından biri daha ; demek bilişim eğitim oranı yüksek olunca insanlar linux kullanıyo, ben tamda bilişim eğitim ortamının içindeyim, en basitinden pdf notlarımı editleyecek bi pdf edit programı yok linuxta (wine ile çalışanlar hiç stabil değil, linux a ait pdf-edit programı ise rezalet) bunu yazdığım hiç bir forumda net cevap alamadım zira verecek cevapları yok
-------------------------------------------------------------------------------
Nasıl pdf düzenleme programı yokmuş? Scribus ne güne duruyor? Enixma dergisi Scribus ile çıkartılırken, siz Scribus'da iki satırlık pdf dosyasını düzenleyemiyorsanız, bu sizin ayıbınız.

Linux'u bilmeyenler için çok güzel bie yazı olmuş. CHIP Online'nın Linux ile ilgili faliyete geçmesini görmek güzel. Devamını bekliyoruz.
Linux'un eksikliklerine gelirsek Oyun problemi çözülse Linux kullanıcılarının artışında gözle görülür bir fark olacaktır.

"Tam da bilişim eğitim ortamı"nın neresindesiniz bilmiyorum, Scribus bir yana, Pardus'un ön tanımlı PDF uygulaması Okular bile anlattığınız işi mükemmel şekilde yapabiliyor.

Hah - Linuxçuları galeyana getirecek bir makale ne zamandır çıkmamıştı... Yılda bir, iki tane böyle makale çıkıyor. Diğer işletim sistemleri hakkında da yılın diğer günleri makaleler çıkıyor. Başımdan geçen güzel ve ders verici bir hikayeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Linux'u yıllardır kullanmayı istiyordum, tezim için bir kurayım dedim. MATLAB ile görüntü işleme yapılacaktı ve Linux daha performanslı diye onda çalıştırayım dedim.

Gerekli olanlar :
* Yazdığım MATLAB kodu
* CUDA uyumlu bir grafik kartı
* MATLAB toolboxlar
* Solid State Disk (swap dosya çok büyümekteydi, daha performanslı çalışması için 1000 TL masraf daha ettim.)
* CUDA driver ve SDK

Konfigürasyonu topladım. Corei7 950, NVidia GTX295, 6 GB RAM, 160 GB Intel SSD

Topladım ve Linux'u kurmamla sorunlar yağmur gibi yağmaya başladı. CUDA driver ve SDK kurmak zaten facia - isteyen NVidia'nın Guide'larına bakabilir - 200 sayfa "How To Install" dokümanı mı olur birader??? Neyse - kurdum.

Toolbox'ın kodunu derlemem gerekli, MATLAB C derleyicisi beğenmedi, illa şu olsun - şu versiyon olsun. Packet manager'a girersin, habire dependency bulur - indirmez, dependent programları kaldırırsın - gene yeni versiyonu kurar...
Tamam dedim, eski versiyon Linux distro kuracağım - araştırdım, 4-5 tane buldum. Bu sefer Solid State Disk'i tanımadılar sağolsunlar...
İnat ettim, Solid State Disk destekli ve istediğim C derleyici versiyonu bulunan distroyu buldum sonunda - adını da vereyim, not edin Linux-Severler... Scientific Linux, ne bir eksiği - ne de bir fazlası var, performansı güzel, SSD desteği var - varoğlu var...

Hah, kurdum - bu sefer de diğer distrolara şak diye kurulan MATLAB kurulamadı bir türlü...

Eeehhh dedim - 4-5 gün sonunda elde var sıfır - deneylerim zaten üzün sürüyor - Linux'ta ısrar edende kabahat. Windows'u kurmamla beraber rahata erdim.

Hep demişimdir - hayatı zor yaşamak isteyenler var, kolay yaşamak isteyenler var. Ben kolay yaşamak isteyenlerdenim. Tamam, Windows açık kaynaklı değil, hem göçüyor, hem güvensiz, bir de üstüne tonla para veriyorsun Bill Amca'ya... Ama tezini yazıyor musun? Yazıyorsun :)

ya allahaşkına bırakın bu işleri.linux acemiler ve yeni başlayanlar için korkulu bi rüya.keşke linux beni elinin tersiyle itmeseydi de ben de ateşli bi linux kullanıcısı ve savunucusu olsaydım.defalarca linux kurdum ve her seferinde illallah edip sildim..NEDEN mi??...;
ben linux kullanabilmek için programcı olmak zorunda değilim!böyle bir mecburiyetim varmı????
ben linux'da oyun da oynamak istiyorum.bırakın oyunu daha sürücülerimi bulamadım/çalıştıramadım!buna,çevremde kimsenin linux kullanmaması,dolayısıyla yardım alamamam da etken.linux kurucam da,takıldığım yapamadığım biyer olursa forumlara yazıcam da,,üstatların keyfi ererse cevap yazıcaklar da,başarılı bi şekilde uygulamaya çalışıcam da..ölme eşşeğim ölme ya..
bence linux geliştiricileri yanlış yapıyor demeyeyim haksızlık da etmek istemem ama bişeyi eksik yapıyorlar;acemilere göre basitleştirilmiş bir versiyon yazmıyorlar.tüm lünux dağıtımlarını denemedim tabiki,ama öyle bi versiyon olsaydı ses getirirdi ve biz linuxa merak salıp da denemek isteyenler de kullanırdık diye düşünüyorum..
şimdi eminim linux kullananlar "yapamıyorsan bu senin beceriksizliğindir" diyebilirler.hep de bunu söylerler zaten.aman tamam ben beceriksizim,siz buna sarılmaya devam edin!..
tüm bu sitemim şundan dolayıdır:bizim gibi linuxa merak salıp linux kullanmaya çalışanlara göre bir uygulama yazarsanız lütfen haberdar edin,çünkü ben de kullanmak istiyorum.görselliğiyle,tüm yeni nimetleri destekleyen donanımlı bir dağıtımıyla(full hd 1920x1080 monitörüm var,OpenSuse'de 1440x1050 den daha üst bi çözünürlüğe alamıyorum)
sonuç olarak linux kullanabilmek için ben yazılımcı/programcı olmak zorunda değilim!!!bir yandan da microsoftun tekelinden de nefret ediyorum.ama gelgelelim windows bütün ihtiyacım olan çözümleri sunduğu için windowsta tıkılı kaldım.
linux taraftarlarının affına sığınarak,,saygılarımla..

linux kullanması çok zor. fareyle çift tıklıyorsunuz sonra pencerenin köşesindeki X işaretine basıp pencereyi kapatıyorsunuz.

Uygulama yüklemesi o kadar zor ki, uygulama yöneticisini çalıştırıp paketi seçtikten sonra yükle'ye basıyorsunuz.

Einstein gelse çözemez bunu. Hepiniz haklısınız.

Ubuntu kullanıyorum çok memnunum. Linuxu 5-10 sene önce kurup beğenmedim diyerek bir daha kurmamanız çok şey kaybettirir size. Çünkü linux devamlı gelişiyor 10 sene önceki linux yok artık. Windowstan hiçbir eksiği yok. Linuxta herşey komut satırından yapılıyor gibi birşey duyarsanız bilinki o yalan. Linux çok gelişti gelişmeye devam ediyor hemde windowstan daha hızlı.

slm hellfire501 dostum
Linux'un bir cok surumu var nerdeyse onlarca
Redhat,Opensuse,Fedora,Mint,Ubuntu gibi bunlarin bazilari evet biraz tecrube bazilarinin arayuzu KDE iken Bazilarinin Gnome arayuzu kulanmata
ve windows'un hakim oldugu piyasada Linuxte pay alabilmek icin
Kulanici kolayligini en ust seviyeye tasimak icin oldukca caba harcamis
ve Ubuntu 10.04 LTS surumunu payasaya surdulerki,gercekten kulanci dostu gercek sahsen ben kendim openBSD kulanicisiyim
ancak VMWare userinden Ubuntu 10.04 LTS i kuracak olursan sadece sifre olusturmak disinda hic bir seye karismana gerek kalmadan yuklemeyi yapabilirsin hatta swap partition'i dahi vmware tools un kendisi otomatik olusturuyor
coklu skype,amsn ve googletalk vs bircok caht programi ile beraber facebook ve twiter hesaplarini destekliyor
flash'i direk zorlanmadan browser uzerinden install edile bliniyor
http://www.ubuntu.com/
adresinden indire bilirsin
http://ubuntuforums.org/
adresinden sorularina cevap bulman mumkun gerci ingilizce bir site ancak ingilizcen olmasa dahi google translater pena cozum degil
istersen e-mailimide verebilrim yardimci olamak amaci ile

herkese saygilar

linux kullanması çok zor. fareyle çift tıklıyorsunuz sonra pencerenin köşesindeki X işaretine basıp pencereyi kapatıyorsunuz.

Uygulama yüklemesi o kadar zor ki, uygulama yöneticisini çalıştırıp paketi seçtikten sonra yükle'ye basıyorsunuz.

Einstein gelse çözemez bunu. Hepiniz haklısınız.
------------------------------------------------------------
çok haklısın dostum :)))
(pardus ve ubuntu kullanıcısı)

Açık kaynaklı yazılımlara destek, emek veren ve insanlığın hizmetine sunan herkeze saygı duyuyorum.

Linux kullanmak isteyip de bir türlü kullanamayan biri olarak linux kullanan, kullananları artırmak isteyenlere önerim bu işi bizlere biraz daha detaylı anlatacak eğitim videoları, e-kitaplar hazırlamalarıdır. Sonuçta linux ve kullanıcıların, microsoft gibi çıkar amaçlı olmadıklarını biliyor ve onlardan bunu rica ediyoruz. Ayrıca pardus gibi ulusal işletim sistemlerinin özellikle askeri alanlarda ve okullarda zorunlu tutulması gerekiyor. Okullarda pardus kullanılır ve öğretilirse kısa bir süre sonra kimse windows ve microsoft ofis kullanmaz, devlet de büyük mali bir yükten kurtulur. Linux profesyonellerine duyurulur.

Bir windows kullanıcı olarak ve linuxu ve linux kullanıcılarını seven bir insan olarak, herkesin linux kullanmasını isteyip istememe konusunda kararsızım, sanki linux bu kadar az kullanıcıyla daha bir güzel. Sonuçta ne demişler nerde çokluk orda... Bakınız: Microsoft Windows XP

Kurulumu zor diyenler acaba hiç linux kurmuşlar mı? Bir Ubuntu veya Pardus'u kurarken XP yada W7 kurun bakalım hangisi daha zor. Üstelik kurulumdan sonra diğer programları kurmak zorunda kalmıyorsunuz. Linux Microsoft'un alternatifi değildir. Linux başlı başına güçlü ve kararlı bir sistemdir.

Linux'un geleceği parlak.En geç 10 senede Linux her yeri saracak.Önündeki en önemli sorunlar:1)Donanım tanımama sorunu.Ki bu çözülmeye başladı.Artık bazı donanımların üzerinde "Linux uyumludur." ibaresini görüyoruz.
2)Yazılımların kalitesiyle, yeterliliğiyle, yeterli olan yazılım sayısının azlığı ve bazı kategorilerde hiç yazılım olmamasıyla ilgili bir sorun var ama en geç 10 seneye bu sorunun da çözüleceğine inanıyorum.

Linux çok büyük bir aşama kaydediyor.

Linux'un geleceği parlak.

Şu anda UBUNTU kullanıyorum.Birkaç sorun hariç herşey harika.

Linux uyumlu Edimax EW-7326lg Wireless Card satın aldım.Şu anda da rahatlıkla internete bağlanıyorum.Teknosa da satılan Linux uyumlu bir ürün daha var.INCA Wireless USB Adapter.Sanırım sorun yaşayanların işine bu ürün de yarayacaktır.

Ürünlerin üzerinde artık "Linux uyumludur." ibaresini görüyoruz.Gelecekte tüm ürünlerin üzerinde bu ibareyi göreceğiz.

Seni seviyorum ve seni destekliyorum,Linux!

linux u driver ve program kurma probleminden dolayı sevmiyorum bi exe ile kurulmuyor

ortalama 3 yıldır linux kullanıcısıyım (özellikle pardus!) yazı benim bile anlamakta zorlanacağım bir üslupta yazılmış...

herşeyden önce matlab kuramadım aaah ah diye ağlaşan arkadaşa şunu söylemek istiyorum...
octave ve scilab ile şansını denedin mi? matlab için yazılan kodlar birebir çalışmaz ama uyarlamasını yapabilirsin
bir de kimsenin linux kullanabilmek için programcı, yazılım uzmanı falan olması gerekmiyor.. ben de tıp doktoruyum ama linux gayet iyi çalışıyor
ha sorun yaşanmıyor mu? yaşanıyor elbette
windoze ile de sorun yaşanıyor ama
üstüne para veriyorsunuz windoze'a
m$'un verdiği sistem belki bilgisayarınızda takır takır çalışıyor ama tek başına işletim sistemi hiç bir işe yaramıyor, bilgisayarınıza onca para verip taktırdığınız windoze ile değil pdf edit yapmak, pdf okumanız bile imkansızdır
işletim sistemine ek olarak kuracağınız yazılımların her biri ise kapalı kodlu windoze üstünde çeşitli sorunlar çıkarır
ben linux kullanıyorum, mutluyum, windoze başına geçince bile afakanlar basıyor
adamlar dünyanın parasını kazanıyorlar ama hala win7'de bile tek ekranda çalışıyorsunuz

10 yılı aşkın süredir başta Slackware olmak üzere çeşitli Linux dağıtımlarını kullanıyorum. Biraz daha (sadece biraz) uzman işi olan Slackware'i bir yana bırakacak olursak, Ubuntu gibi somn kullanıcıyı fazlası ile göz önünde bulunduran Linux dağıtımlarının hem kurulumları oldukça kolay hem de bu dağıtımların içine program kurmak.
Elbette Windows altında programın kurulumunu indirip çift tıklayarak çalıştırıp, seri no istendiğinde keygen'i çalıştırıp, oluşturduğu key'i kopyalayıp setup'a yapıştırdıktan sonra(pardon siz orjinal lisanslı yazılım kullanıyordsunuz :) ) n-kere ileriye basarak program kurmaya alışmış biri için içinde zilyon tane program yer alan kategorik bir listeden kurmak istediği programı seçip kur butonuna basmak zor gelebilir(!).

Şaka bir yana "Linux kurmak, kullanmak zor" diyen arkadaşlar otursun bir ubuntu kurulumu yapsın. Son yaptığım 5 ayrı ubuntu kurulumunda tek bir sürücüyü dahi sonradan yüklemeye gerek kalmadı. Ayrıca halihazırda kurulu gelen programlar da cabası.

Hem Linux, hemde Windows işletim sistemlerini uzun süredir kullanan birisi olarak, ilkönce şunu söyleyeyim, her iki, hatta üç(Mac OS X) sistemde birbirinin rakibi değil, alternatif tercihleridir..Linux tabanlı sistemler, kendini aşma konusunda kullanıcılara azımsanmayacak derecede katkı sağlarlar..Bunun yanında Windows sistemlerinde kendine has farklı özelliklere sahip olması da yabana atıkmamalıdır..Yani işin özü, bu işin yok Windos mu, yok linux mu kan davasına doğru gitmesine hiç gerek yok, herkes tercihinde özgürdür..

OPEN SOURCE mantigini anlamayan hic kimse kendi istegi ile UNIX yada LiNUX tabanli hic bir operating sytem kullanamaz
bu tamammen bir yasam,hayat tarzi,insanlarin durusu, dusuncesi hatta dunya goruslerini yansitiyor
herseyden ote ozgurlugu yansitiyor

Windows 7 ile Microsoft tahtını sağlamlaştırdı. Windows 8 ile bunu perçinlemeye hazırlanıyor.

Windows işletim sistemi alternatifi bir sistem kullanmak istemek ve bunu Linux ile gerçekleştirmek avarelikten başka birşey olmaz. Ama iş amaçlı ise o başka.

İlla Microsoft'a karşı bir kıllığınız var ve alternatif bir işletim sistemi arıyorsanız Steve Jobs amca imdadınıza yetişiyor. Mac OS X kullanmak bu durumda çok daha mantıklı bir seçim olacaktır. Bu konuda Hackint0sh çalışmaları mevcut. Paranız bol ise canavar gibi bir sistemde alabilirsiniz.

Linux deneyimim Slackware 4.0 ile başlayıp Suse Linux 10.x 'e kadar birçok dağıtım ile devam etti ve sonunda bana deneyimden ve zaman kaybından başka bir şeye yaramadığını anladım.

Windows 'u windows yapan şey aslında işletim sisteminin kendisi değil onu kullanmamızı sevdiren üçüncü parti yazılımlardan başka bir şey değil aslında.

Güvenlik açıklarının büyük bir kısmınıda onlar oluştursada bu yönde Microsoft bu yazılımları köşeye fazla sıkışınca onları suçlayarak olanlardan sıyrılmaya çalışsada her iki kesimde bir birine muhtaç hale geldi. Bu ittifak maddi bir ticarethane ve ortak olarak Linux 'u içine asla almaz. ALAMAZ !!!

Üçüncü parti yazılımlardan en önemlisi ise oyunlar. Unreal Tournament 2004 aynı kurulum cd'sinde hem windows'ta hemde Linux'ta kurulabiliyordu. Yalnızca çalıştırılabilir dosyalar etkileşime geçiriliyor ve kütüphane her ikisi içinde ortak kullanılıyordu. Bu sayede sadece 80-100 MB 'lık küçük bir farkla harika bir kombo oyun kurulumu gerçekleştirilebiliyordu.

Neden devamı gelmedi ? GELMEZ !!!

Lindows vardı hani nerde :ppppp

Diğer Linux zorluklarına değinip basit bir Windows kullanıcısı olduğum izlenimini sizlere vermek istemiyorum. Onuda sizler takdir edersiniz.

Sonuna kadar WİNDOWS !!!

Max_Real Qnx

Uygulama yüklemesi o kadar zor ki, uygulama yöneticisini çalıştırıp paketi seçtikten sonra yükle'ye basıyorsunuz.

Einstein gelse çözemez bunu. Hepiniz haklısınız.
------------------------------------------------------------
çok haklısın dostum :)))
(pardus ve ubuntu kullanıcısı)
-----------
Madem o kadar cok biliyorsunuz o zaman neden cift tiklandiginda kurulum paketini kendisi yuklemeye basliyor bunu linuxa dahil etmek bu kadar mi zor? Ubuntu olmasa bugun bu kadar kisi linuxu tanimazdi onlar olmasa linux camiasi ayni dar kaliplar icerisinde onlarca yildir yaptiklari hatalari yapmaya devam edecek. Ben ubuntuda gelecek göruyorum ama geri kalan linux surumlerinin 99%unun gelecegi yok. Ancak bir universitenin ögrencileri arasinda acik kaynak proje olarak kalir. Gidin biraz yasamayi ögrenin bu kadar bilgisayar delisi olmaya gerek yok.

windoze savunucularının son sığınağı hep oyunlar olmuştur.. size söyleyebileceğim, eğer oyun istiyorsanız gidin bir konsol alın, çünkü pc'de en aşmış oyun bile kalitede konsolu aşamaz... ha, şu var, oyunlardan alacağınız zevk oyundan ne aradığınıza da bakar, bir fps oynayacaksanız bir urban terror veya nexiuz'un vereceği zevk ile bir crysis veya CoD4'ün vereceği zevk arasında fazla bir fark da yok... ama illa GTA4 oynamak istiyorum diyorsanız buyrun konsolun başına...

ben windoze ile yaşadığım bir olayı anlatayım... ciddi ve profesyönel işlerden bahsediyoruz.. işlem, belli bir kaynaktan belli aralıklarla veri alma ve değerlendirme üstüne.. neyse, makinayı kurduk ve baktık ki sinyal gönderip veri alma işleminde windoze bizim istediğimiz aralıklarda bu işi yapmıyor, birkaç milisaniye sapma var - ki bu işlemde bu sapma çok önemli hatalara yol açar çünkü zaten sinyal verip veri alma işlemi 3'er saniye arayla yapılıyordu... oysa aynı hata payı linux'ta mikrosaniyelerle ölçülüyor, yani windoze ile hata payınız 1000 kat artıyor

ha oyun oynamaksa derdiniz, buyurun şurada bir ps3 olacaktı...

Madem o kadar cok biliyorsunuz o zaman neden cift tiklandiginda kurulum paketini kendisi yuklemeye basliyor bunu linuxa dahil etmek bu kadar mi zor? Ubuntu olmasa bugun bu kadar kisi linuxu tanimazdi onlar olmasa linux camiasi ayni dar kaliplar icerisinde onlarca yildir yaptiklari hatalari yapmaya devam edecek. Ben ubuntuda gelecek göruyorum ama geri kalan linux surumlerinin 99%unun gelecegi yok. Ancak bir universitenin ögrencileri arasinda acik kaynak proje olarak kalir. Gidin biraz yasamayi ögrenin bu kadar bilgisayar delisi olmaya gerek yok.

--------------------------------------------------------------------------------

...demiş bu arkadaş.. oysa ben kendimi bilgisayar delisi olarak görmüyorum. bilgisayar benim için bir araç.. buna rağmen linux'u seviyorum...

windoze'da exe'ler vardır program kurmak için, çift tıklarsınız, sonra install.exe sizin için ne idüğünü bilmediğiniz bir takım dosyaları bilgisayarınıza kurar. linux'ta öyle değildir. bir programı kurmak için .deb, .rpm, .pisi, .lzm dosyaları bulunur ve siz isterseniz bunları kullanarak dağıtımınıza göre hiç uğraşmadan çift tıklamada, hem de öyle next-next falan yapmadan doğrudan programı kurabilirsiniz. ancak programın çalışması için gerekli bağımlılıkları da kurmanız gerekebilir. bu noktada zaten paket kurma programları devreye giriyor ama isterseniz birçok yazılımın linux sürümünü çıkaranlar sanal sayfalarında zaten .deb ve .rpm dosyalarını hazır tutuyorlar, böylece iki dakikada çift tıklamayla program kurabiliyorsunuz

tabii bu noktada "bilgi güvenliği" devreye giriyor. eğer bilgisayarınızda çok önemli bilgiler varsa kaynak koddan derlemek veya doğrudan dağıtımınızın paket yöneticisiyle kurmaktır çünkü paket yöneticisindeki listeye o program girene kadar kaynak kodu yazılımcılıktan anlayan birisi tarafından incelenecek, dahası kararlılık açısından sınanacaktır.

linuxçülere soruyoruz linux neden daha güvenli diye adamlar adamakıllı bir açıklama yapmıyorlar. "güvenli işte" demekle yetiniyorlar. oysaki chıp hakikaten linuxun neden daha güvenli olduğunu açıklamış. teşekkürler.

Fanatikliğe gerek yok arkadaşlar, ingilizcesi iyi olup kafası çalışan kişiler komut sisteminin mantığını anlayıp bilgisayarına hakim, ve ne yaptığını bilen kişilerdir.
Böyle kişiler Linux'un kıymetini iyi bilirler, 'ötekiler' de bırakın ne hali varsa görsünler...

e yani kendiniezdiri ha

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play