Linux'u denemek isteyenler için rehber

Linux'u denemek istiyorsunuz ama hangi Linux ile başlayacağınızı bilmiyorsunuz... Rehberiniz burada!

Windows alternatifsiz değil

Windows alternatifsiz değil. Özellikle yeni sürümleri ile kullanım kolaylığı ve kullanıcı dostu arabirimler konusunda çağ atlayan Linux birçok alanda Windows'a rakip oluyor. Hatta bazı ülkelerde hükümet nezdinde kabul görüyor, kamu kuruluşlarında Windows yerine Linux'a geçiş yapılıyor.

Eğer siz de açık kaynak kodlu bir işletim sistemine geçmeyi düşünüyorsanız Linux'u denememeniz için önünüzde hiçbir engel bulunmuyor. Ancak Linux açık kaynak kodlu ve aynı anda bir sürü farklı yerde geliştirilen bir işletim sistemi olduğundan birçok Linux türevi bulunuyor. "Dağıtım" adı verilen bu değişik Linux sürümlerinin hangisini kullanarak Linux dünyasına adım atacağınıza karar veremiyorsanız, karar vermenizde yardımcı olacak bu makaleye göz atmanızda fayda var. Makalede hem değişik Linux dağıtımları hakkında faydalı bilgiler hem de kullanıcı yorumları bulabileceksiniz...

Bu makale A. Murat Eren tarafından hazırlanmış olan Linux Dağıtımları Belgesi kullanılarak derlenmiştir.

Faydalı bilgiler

Belgeye başlamadan önce GNU, GPL, Linux, Linux Dağıtımı gibi kavramların üzerinden bir kez daha geçmek, kavramlardan aynı anlamlarını anladığımızdan emin olmak ve muhtemel yanlış anlamışlıkları düzeltmek için iyi ve gerekli bir yol.


GNU: GNU'nun açılımı, 'GNU is Not Unix'tir. Yani GNU, 'GNU, Unix değildir' anlamına gelmekte olan özyinelemeli (recursive) bir kelimedir. 1984 yılında tamamen özgür yazılımların meydana getirdiği bir işletim sistemi ve işletim sisteminin araçlarının geliştirilmesi çalışmasının adıdır. GNU, özgür yazılım camiasının felsefesini ve görüşünü bünyesinde barındıran bir akımdır.

GPL: Yazılan özgür yazılımların bir şemsiye altında toplanması için 1985 yılında yine Stallman tarafından FSF (Free Software Foundation) kuruldu, GPL (General Public Licence), GNU1 yazılımların özgürlüklerini korumak üzere FSF tarafından duyurulmuş bir yazılım lisansıdır.

Linux: Linux, Linus Torvalds adında Finlandiya'lı bir bilgisyar mühendisinin 1991 yılında Helsinki Üniversitesi'nde bir öğrenci iken kişisel bilgisayarında kullanmak üzere geliştirmeye başladığı bir işletim sistemi çekirdeğidir (işletim sisteminin çekirdeği, işletim sisteminin beyni diye tabir edebileceğimiz kısmıdır). İnternet'te yaptığı duyuru sonucunda tüm dünyadan bir çok programcının da desteği ile hızla gelişmiş ve halen aynı destek ile gelişmekte olan açık kaynak kodlu, özgür bir yazılımdır (Linux, Linus Torvalds tarafından "Linuks" şeklinde telaffuz edilmektedir.

Linux Dağıtımı: GNU yazılımlarını ve diğer özgür yazılımları bir araya getiren ve tüm bunları bir Linux çekirdeği ile beraber toplu, derlenmiş ve kurulumu kolay bir işletim sistemi olarak kullanıcılara sunmayı amaçlamış olan yazılım birlikteliklerine denir.

Dağıtımlar, kullanıcılara sundukları uygulamalar noktasında birbirlerinden çok farklı değillerdir, nihayetinde hepsinin ortak gayesi kullanılabilir olmak ve kullanıcı ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilmektir. Genel olarak aynı masaüstü yönetim yazılımları, aynı multimedia araçları ve aynı ofis uygulamaları ile beraber gelirler. Onları birbirinden ayıran temel özelliklerden en önemlileri yazılım kurulması, kaldırılması ve sorgulanmasında kullandıkları paket yöneticileri, kurulum arayüzleri ve dağıtım içerisine entegre ettikleri konfigürasyon araçları ve kullanıcıya yaşattıkları hissiyattır. Bu bağlamda Linux ile yeni tanışan bir kullanıcının "hangi dağıtım?" sorusuna çok net bir yanıt vermek kolay değildir. Bu belge, hangi dağıtım ile Linux dünyasına adım atmanızı tam olarak söylemeye çalışmak yerine dağıtımların belirgin özelliklerini ön plana çıkarıp, kararınızı verme sürecinizde size dağıtımlar ile ilgili daha fazla görüş kazandırmayı amaçlamıştır.

Ayrıca bu belge en son güncellendiğinde en çok kullanılan ilk bir kaç dağıtım DistroWatch verilerine göre şu şekilde idi: Ubuntu, openSUSE, Fedora, Mint, PCLinuxOS, Debian, Mandriva.

Arch Linux

Arch Linux: basitlik ve hafiflik göz önünde bulundurularak geliştirilen bir Linux dağıtımı.

Arch Linux basitlik ve hafiflik göz önünde bulundurularak geliştirilen bir Linux dağıtımıdır. Burada 'basitlik', Arch geliştiricileri tarafından 'gerekli olmayan eklentiler ve değişiklikler olmaksızın' anlamına gelmekte ve bu felsefe son kullanıcıdan ziyade geliştirici bakış açısını yansıtmaktadır. Geliştirici ekibin Arch'ın dizaynı ile ilgili yaklaşımı minimalizm, kod doğruluğu ve kod zarafeti çerçevesindedir.

2002 yılının başlarından bu yana geliştirilmekte olan Arch Linux, güncel halini birbirinden bağımsız sürümler ile kullanıcılara ulaştırmak yerine günlük yeni paket ve güncelleme yayınları ile kullanıcılarının sistemlerini paket yöneticisi yardımı ile güncel tutmalarını kolaylaştıran bir yapı sunmaktadır.

Arch Linux son dönemlerde sayısı hızla artan, gayesi 'kullanıcı dostu' olmak olan dağıtımlardan birisi değildir ve Linux ile yeni tanışacak kişilerden ziyade uzun süredir Linux kullanan kişilere hitap etmektedir.


Artılar:Hızlı, kararlı ve son derece güncel bir dağıtım, basit yapısı ile kolay yönetilebilir, hızlı işleyen hata takip sistemi, iyi belgelendirme, aktif topluluk.

Eksiler:Yalnızca İnternet'ten kurulum, grafiksiz kurulum arabirimi, yapılandırma
araçlarının olmayışı.

Debian

Debian: Dünyanın her yanından binlerce geliştiricinin katkıları ile gelişiyor.

Belki de Özgür Yazılım Hareketi'nin en saf öğelerinden biri olan Debian GNU/Linux, 1993'de Ian Murdock tarafından ticari olmayan bir proje olarak başlatılmıştır -ve hala da öyledir. Dünyanın her yanından binlerce geliştiricinin katkıları ve kaliteli proje yönetimi ile oluşturulmaktadır.

Debian kullanıcı karşısına 3 ana kol ile çıkmaktadır: "kararlı", "test" ve "kararsız". Bir paketin yeni bir versiyonu çıktığında, ilk önce "kararsız (unstable)" deposu altına alınır. Sonra daha derinlemesine ve uzun süreli testlerden geçirilmesi için "test (testing)" deposuna alınır. Eğer paket ayrıntılı test aşamasından geçecek kararlılıkta ve uyumda olduğuna karar verildiğinde "kararlı (stable)" deposuna alınır. Bunun sonucu olarak Debian'ın stable deposu çok yüksek kararlılıkta ve uyumda çalışan bir dağıtım sunar. Stable deposundaki yazılımlar görev kritik uygulamalar ve sunucular için harika bir alternatifse de genellikle yazılımların çok eski versiyonlarından oluştuğu için son kullanıcılar tarafından tercih edilmezler. Son kullanıcılar yazılımlarını daha çok testing ve unstable depolarından temin etmeyi tercih ederler.

Debian'ın ününün bir diğer nedeni ise DEB paket yöneticisi ve bu paket yöneticisi üzerindeki apt yazılımıdır. apt ile Internet üzerindeki depolardan istediğiniz bir uygulamanın tüm bağımlılıkları ile beraber sisteminize kurulmasını sağlamanız son derece kolaydır. Ayrıca Debian'ın tüm güncellemeleri de apt tarafından gerçekleştirilebilir. Debian'ın depolarında yer vermediği (bunlar gerçekten çok az sayıdadır) yazılımlara da apt yardımı ile resmi olmayan depolardan sahip olabilirsiniz.


Artılar:
%100 özgür, çok iyi hata takip sistemi ve topluluk çözümleri, stable sürümü çok iyi test edilmiş ve neredeyse %100 güvenli, apt yardımıyla çok kolay program kurma.

Eksiler:
Grafiksiz kurulum arabirimi, güncel olmayan kararlı sürüm, yetersiz konfigürasyon araçları.

Fedora

Fedora: En popüler Linux dağıtımlarından biri.

Uzun bir süre bir çok kişiye Red Hat8, Linux'u, Linux da Red Hat'ı çağrıştırmıştır. Bunu en büyük sebebi Red Hat'ın dünya çapında en tanınmış Linux firmalarından birisi olmasıdır. Red Hat Inc., 1995'te Bob Young ve Marc Ewing tarafından kurulmuştur. Yakın zamana dek kâr amacı gütmeyen şirket, özellikle sağladığı teknik destek ve Red Hat Enterprise ürünleriyle bu tavrını değiştirmiştir. Red Hat Linux 9, Red Hat Linux ürün zincirinin son halkasıdır, 2003 yılına gelindiğinde Fedora Core sürümü onun yerini almıştır. Red Hat tarafından resmi olarak desteklense de, Fedora özgür yazılım geliştiricilerinin katılımıyla varlığını sürdürmektedir, ve aynı zamanda Red Hat Enterprise Linux ürünü için bir test ortamı görevi görmektedir.

Red Hat Linux ve dolayısıyla Fedora Core'u özel yapan şey kararlı ve bilinen paketlerin, sağlam bilgi ile biraraya getirilmesidir. Paketler güncel değildir; güvenlik güncellemeleri dışında, yeni bir beta versiyon çıktığında paket versiyonları dondurulmaktadır. Sonuç, iyi test edilmiş, nispeten kararlı bir Linux dağıtımıdır. Bug rapor etme ve beta programlar kullanıcılara açıktır ve çok sayıda e-posta listesi bulunmaktadır. Bu özellikleriyle Red Hat Linux, dünya çapındaki sunucuların bir çoğunda tercih edilmektedir. Ayrıca RPM paket yöneticisi, Red Hat'ın Linux'a katkılarından birisidir ve Fedora da dağıtımların en çok tercih ettikleri paket yöneticisi olan RPM üzerine inşa edilmiştir.

Fedora, Red Hat'ın enterprise olmasının ardından fork eden devamı niteliğindeki bir dağıtım olarak özgür yazılım camiası tarafından desteklenmekte ve gelişimine devam etmektedir. Red Hat'ın eski sürümlerine nazaran daha unstable ve yeniliğe açık bir profil sergilemekte ve son kullanıcılara Red Hat'ın eski haline nazaran daha fazla hitap etme gayreti içerisindedir.


Artılar:
Geniş kullanım alanı, iyi topluluk desteği, yenilikler, yetersiz olmayan yapılandırma araçları, yılların deneyimini miras almış olan kararlı altyapı.

Eksiler:
Nispeten kararsız, hatalarla karşılaşma olasılığı nispeten yüksek, CD tabanlı dağıtım.

Gentoo ve Slackware

Gentoo: Kullanılan yazılımlar kullanıcının bilgisayarının mimarisine göre optimize ediliyor.

Gentoo Linux, eski bir Stampede Linux ve FreeBSD geliştiricisi olan Daniel Robbins tarafından yaratılmıştır. FreeBSD'de bulunan otomatik kurulum sistemi "ports"dan esinlenilerek, Gentoo altında "portage" oluşturulmuştur. Bu konuda detaylı bilgi Daniel Robbins'in adresindeki "Making the Distribution" isimli yazısında bulunabilir. Gentoo'nun ilk kararlı sürümü 2002 Mart'ında çıkarılmıştır.

Gentoo Linux, kaynak kod temelli bir dağıtımdır. Kurulum ortamları, önceden derlenmiş paketler sunsa da, Gentoo'nun dayanağı, kullanıcının kaynak kodundan derleme ve kurulum yapmasıdır. Bunun en önemli avantajı, kullanılan yazılımların, kullanıcının bilgisayarının mimarisine göre optimize ediliyor olmasıdır. Ayrıca, kullanılan yazılımların üst versiyonlarına güncellenmesi tek bir komutla sağlanacak kadar kolaydır. Çoğu Gentoo kullanıcısı için, yazılımların tamamen güncel olması, hatta bazen saatler içinde güncellenmesi büyük bir kolaylıktır. Diğer taraftan, Gentoo'nun kurulması ve tamamen işlevsel, en yeni grafik arabirimlerine sahip bir dağıtım haline getirilmesi, programlar kaynak koddan derlendiğinden uzun bir süreçtir; hızlı bir işlemciye sahip bir bilgisayar için bile birkaç gün sürebilmektedir.


Artılar:
Yazılım paketlerinin sorunsuz kurulumu, çok güncel olması, çok iyi dokümantasyon, kullanıcının ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilirlik, çok iyi komunite desteği.

Eksiler:
Uzun süren sistem kurulumu ve güncellemeler, yapılandırma aracı yetersizliği, kurulumun zor olması, daha çok linux'u iyi bilen ya da araştırmaktan yorulmayacak kullanıcılara hitap ediyor olması, hızlı Internet erişimi gerektirmesi.

Slackware

Slackware Linux21, Patrick Volkerding tarafından 1992 de yaratılmış olan en eski Linux dağıtımıdır. Grafiksel konfigürasyon araçları ve basit arayüzler sunmaktan ziyade, sizin Linux'a aşina olmanızı bekleyen bir yapıya sahiptir. Diğer dağıtımlar geliştirmesi zor fakat kullanması kolay arayüzler sunarken, Slackware'de her şeyi konfigürasyon dosyalarına bizzat el atarak halletmeniz gerekir. Bundan dolayı Slackware kullanmayı düşünen acemiler Linux öğrenmek için zaman harcamaya hazır olmalıdırlar.

Bununla birlikte, Slackware'in bir çok kullanıcı üzerinde karşı konulmaz bir büyüsü vardır. Yüksek düzeyde kararlı ve güvenli bir yapısı vardır - sunucu olarak kullanmaya son derece uygundur. Deneyimli Linux yöneticileri onu, dağıtım üreticilerinin çeşitli yamaları ve eklentilerinin azlığından dolayı hatasız ve kararlı bulurlar. Yeni versiyonlarının dağıtım sıklığı düşüktür (yaklaşık yılda bir kez ), ancak güncel paketleri her zaman bulunabilmektedir. Slackware, Linux ile ilgili derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler için ideal bir dağıtımdır.


Artılar:
Yüksek kararlılık, daha az hata, UNIX prensiplerine sıkı bağlılık.

Eksiler:
Neredeyse hiç konfigürasyon aracı olmaması, yeni kullanıcılar için zor kurulum.

Mandrake ve openSUSE

Mandrake: Linux'a yeni başlayan, ya da alternatif bir işletim sistemi denemek isteyen ev kullanıcıları arasında oldukça popüler.

1998 Temmuz'unda ilk sürümü çıkan, Gaël Duval tarafından başlatılan Mandrakelinux projesi, günümüzde ciddi bir popülariteye sahiptir. Geliştiriciler, Red Hat dağıtımından yola çıkmış, varsayılan masaüstünü KDE'ye çevirmiş, kullanımı çok kolay bir kurulum ekleyerek "Linux'un kurulumu zordur" düşüncesini bertaraf etmişlerdir. Mandrake'nin donanım tanıma ve disk bölümleme araçları, çoğu kişi tarafından piyasanın en iyisi olarak görülmekte, ve bu nedenle birçok kullanıcı, diğer dağıtımlardan çok Mandrake'ye yönelmektedir.

Mandrakelinux, özellikle Linux'a yeni başlayan, ya da alternatif bir işletim sistemi denemek isteyen ev kullanıcıları arasında oldukça popülerdir. Mandrake, tamamen özgür ve şeffaf bir geliştirme ortamı sunmaktadır. Günlük olarak güncellenen "cooker" depolarında yazılımların güncel paketleri bulmak mümkündür.

Mandrake yüksek oranda güncel bir Linux dağıtımıdır. Bunun ters bir etkisi olarak, kullanıcılar diğer dağıtımlara nazaran daha fazla hata ile karşılaşabilmekte, sistemin kararlılık oranı da diğer dağıtımlara göre daha düşük olabilmektedir. Çoğu kullanıcı, en son sürüm programları kullanmak adına, bazı olası program kilitlenmelerini, ve ufak hataları kendi masaüstü sistemlerinde kabul etmektedirler.


Artılar:
Kullanıcı dostu kurulum arayüzü, grafik destekli ve başarılı konfigürasyon araçları, çok büyük topluluk desteği, kullanıcı dostu masaüstü görünümü, grafik açıdan etkileyici arayüz, yazılımlara son kullanıcı ihtiyaçları ön planda tutularak yapılan yamalar.

Eksiler:
Sürümlerinde bolca hata ile karşılaşılabilmesi, sürümlerin önce MandrakeClub üyelerine sunulması, yazılımlara çok fazla test edilmeden yapılan yamalar.


openSUSE

openSUSE Projesi, Novell tarafından desteklenen ve Linux'un heryerde kullanılmasını amaçlayan dünya çapında bir topluluk programıdır ve openSuSe'ye kolayca erişimi amaçlamaktadır. Dünyanın en kullanılabilir Linux'unu yaratmak ve dağıtmak için openSUSE, aynı zamanda Novell'in ödüllü SuSe Linux Enterprise ürünlerinide sağlamaktadır.

Daha önceden ismi S.u.S.E. GmBH (Software und System-Entwicklung (Yazılım ve Sistem Geliştirme)) olan SuSe AG, önce Almanya daha sonra ABD'de kayıtlı bir firma olarak Peter MacDonald tarafından 1992'de kurulmuştur ve SuSe Linux bu firma çatısında geliştirilmiş bir dağıtımdır (daha sonradan SuSE AG firmasının Novell'e satılması sonucunda SuSe Linux, openSUSE adını almıştır. Bu gün openSUSE, Novell'in SUSE Linux Enterprise Server ve SUSE Linux Enterprise Desktop isimli ücretli desteğe sahip 2 dağıtımının kod tabanını oluşturur).

İlk yıllarında Slackware Linux'un Almanca çevirisini yeni bir dağıtım haline getirmeyi amaçlayan MacDonald 1992 yılının ortalarında ilk kolay kullanılır Linux dağıtımı amacına SLS (Softlanding Linux System) dağıtımı ile ulaştı. Bu dağıtım, Linux çekirdeği, X ve TCP/IP'nin zamanına göre oldukça gelişmiş entegrasyonunu kullanıcıya sunmayı başarmıştı. 1992 yılında şirketleşme kararı verildikten hemen sonra SLS ve Slackware için yazılım paketleri çıkartmaya başlayarak geliştiricilerin dikkatini çekti. Ardından 1994 yılında SLS adının S.u.S.E Linux olarak değiştirilmesiyle ilk CD sürümü olan 1.0 yayınlandı. 1996 yılında Florian La Roche'un Jurix dağtımıyla birleşti ve ilk gelişmiş S.u.S.E Linux sürümü olan 4.2 yayınlandı; bu yıllarda S.u.S.E Linux, Red Hat Linux tarafından yaygınlaştırılan birçok öğeyi bünyesinde topladı (Örn. RPM, ve /etc/sysconfig).

S.u.S.E Linux 5.2 sürümüyle dağıtım yarışında açık arayla öne çıktı. Bu dağıtım, gelişmiş yönetim ve kurulum araçları olan YaST (Yet another Setup Tool (Bir diğer Kurulum Aracı)) ve SaX'ı (SuSE advanced X setup) içeriyordu. Bu araçlar sayesinde geniş bir donanım yelpazesinin desteklenmesi ve X'in kolay kurulumu hedefleri başarılı oldu.

İlerleyen yıllarda S.u.S.E'nin geliştirici paylaşımı programı Xfree86'nın (X.org) gelişiminde çok önemli etkilere sebep oldu.

Günümüzde openSUSE 11.0 sürümüyle halen kolay kurulum ve yönetime sahip Linux dağıtımlarından biri olarak tutunmayı başarmıştır. YaST gelişerek yeni sürümünün ismi YaST2 olarak değişmiştir ve YaST2 2006 yılında GPL lisansı ile dağıtılmaya başlanmıştır.


Artılar:
Kolay kurulum ve yönetim, SaX2 ile neredeyse otomatikleşmiş X kurulumu, YaST2 sayesinde kolay sistem kurulum ve yönetimi, geniş paket deposu .

Eksiler:
Tüm paketlerin yerelleştirme özellikleri için ek CD gereksinimi, belirsiz sürüm yenileme periyodu, bir önceki sürümden yeni sürüme sistemi kapatmadan güncelleme yapılamaması, önceki sürümlerde varolan paketlerin sonraki sürümlerden kaldırılması riski, bazı paketlerin elle derlenmesinde karşılaşılan bağımlılık problemleri, topluluk destekli paket depolarının azalması, Novell'in ticari ilişkileri yüzünden dağıtımın geliştirici kadrosunda eksilmeler.

Knoppix ve Ubuntu

Knoppix: Otomatik donanım tanıma konusunda çıtayı yükseğe çekiyor.

Almanya'da Klaus Knopper tarafından geliştirilen ve Debian tabanlı olan Knoppix'in, özellikle otomatik donanım tanıma konusunda çıtayı yükseğe çektiğini söylemek yanlış olmaz. Rahat açılışı, sunduğu yazılımların çeşitliliği, on-the-fly sıkıştırma tekniği ve sabit dist üzerine kurulum yapabilmesi özellikleri Knoppix'i bir Linux dağıtımı olmanın ötesinde vazgeçilmez bir araç haline getirmiştir. Bir kurtarma diski olarak, Linux'u daha görmemiş olanlara sunmak amacıyla, ya da satın almadan önce bir bilgisayarı denemek amacıyla kullanılabilmektedir. Bunların dışında, günlük işleri görmek amacıyla kullanılabilecek bir Linux dağıtımıdır.

Knoppix'in yeni sürümleri, ortalama 2-6 hafta aralıklarla sunulmaktadır. Yeni sürümlerde, hatalardan arındırılmış yazılımlar ve Debian'ın "kararsız" deposundaki son yazılımlar bulunmaktadır.


Artılar:
Çok iyi donanım tanıma, sabit disk kurulumu olmadan CD'den çalışması ve sabit disklere özellikle istenmediği taktirde dokunmaması, sistem kurtarma aracı olarak kullanılabilmesi.

Eksiler:
Sadece CD'den çalıştığı takdirde hızda ve performansda azalma.


Ubuntu

Ubuntu Canonical Ltd. Tarafından başlatılan ve finanse edilen bir açık kaynak işletim sistemi projesidir. İlk sürümü Ubuntu 4.10 Warty Warthog 2004 Kasım ayında dağıtılmaya başlanmıştır. Ayrıca kurulum medyalarını posta yoluyla ücretsiz olarak son kullanıcıya ulaştıran ilk dağıtımdır.

Güney Afrikalı bir şirket tarafından yürütüldüğü halde açık kaynak olan bu dağıtım, arkasına aldığı bu güçle beraber bir çok son kullanıcının bilgisayarında tercih ettiği dağıtım olmuştur. 2007 yılında yapılmış olan bir araştırmanın sonucuna göre22 GNU/Linux kullanıcılarının %30 gibi büyük bir kısmı bilgisayarlarında Ubuntu kullanmaktadır.

Ubuntu genel olarak basit ve kullanışlıdır. Son kullanıcı hiç bir sıkıntı çekmeden bilgisayarına kurup sorun yaşamadan kullanmaya başlayabilir.


Artılar:
Geniş kullanım alanı, kararlı ve güncel olması , grafiksel kurulum, grafiksel yapılandırma araçları, iyi belgelendirme, her dilde yeterli miktarda kaynak sunması, aktif topluluk.

Eksiler:
İleri düzey kullanıcılara hitap etmiyor olması, sürüm güncellemelerinde hatalar yaşanması.

Pardus

Pardus: Yerli malı Türk'ün malı, herkes onu mu kullanmalı?

Pardus, 2003 yılından bu yana Tübitak/UEKAE bünyesinde geliştirilmekte olan, öncelikli hedefi olarak, bilişim okur-yazarlığına sahip bilgisayar kullanıcılarının temel masaüstü ihtiyaçlarını belirlemiş, proje kapsamında geliştirilen araçları ile kurulum, yapılandırma ve kullanım kolaylığı sunan bir GNU/Linux dağıtımıdır.

Pardus sürümleri "Kurulan" ve "Çalışan" olmak üzere iki farklı CD halinde yayınlanmaktadır. Yaklaşık 3 aylık aralıklarla ara sürümler ve yılda bir kez de yeni sürüm sunulmaktadır. Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle Pardus'un son sürümü 2008.1 Hyaena Hyaena'dır.

Pardus, grafik arayüze sahip kurulum aracı YALI sayesinde, her düzeydeki kullanıcılar tarafından birkaç basit adımda kolayca kurulabilir.

Pardus projesi kapsamında geliştirilen PiSi paket yöneticisini kullanan Pardus, deposundaki yazılımları sistem kararlılığını bozmayacak düzeyde güncel tutarak kullanıcılarına "güncel" ve "kararlı" bir yapı sunmaktadır. Güvenlik güncellemeleri dışındaki güncellemeler, öncelikle "test" deposuna alınarak, paket özelinde ve depo genelinde oluşabilecek olumsuz durumlara karşı bir dizi teste tabi tutulur, sorunsuz olduğuna karar verilen paketler kararlı depoya aktarılır.

Ulusal bir dağıtım olma hedefinin yanı sıra Türkiye'de özgür yazılımın yayılmasını ve bir özgür yazılım ekosistemi oluşmasını da amaçlayan Pardus, bu amaç doğrultusunda oluşturduğu e-posta listeleri, kullanıcı forumları, belgeleme sistemi ve benzeri yapılarla Türkiye'deki kullanıcıların kendi dillerinde daha çok belge bulabilmelerini ve destek alabilmelerini sağlamaktadır. Bunun yanında çeşitli gönüllü girişimler de Pardus kullanıcılarına ek paket depoları ve yardım kanalları sunmaktadır.


Artılar:
Kolay kurulum, kolay kullanımlı sistem araçları, güncel paket deposu, hızlı ve pratik paket yönetim sistemi

Eksiler:
Yansı sayısının azlığı, Pardus araçları ile ilgili dokümanların az olması, 64 bit sürümünün bulunmaması, sadece standart kurulumu desteklemesi

Telif hakkı ve yasal açıklamalar

Teşekkürler
Alp Öztarhan
Alper Kanat
Doruk Fişek
D. Uğur Karatay
Engin İlkiz
Enver Altın
Murat Koç
S. Çağlar Onur
Serbülent Ünsal
T. Koray Peksayar
Türker Sezer

Yasal Açıklamalar

Bu belgenin telif hakkı 2004-2008 A. Murat EREN'e aittir. Bu belgeyi, Free Software Foundation tarafından yayınlanmış bulunan GNU Özgür Belgeleme Lisansının 1.1 ya da daha sonraki sürümünün koşullarına bağlı kalarak kopyalayabilir, dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz. Bu Lisansın bir kopyasını http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html adresinde bulabilirsiniz.

Linux, Linus Torvalds adına kayıtlı bir ticarî isimdir.


Feragatname
Bu belgedeki bilgilerin kullanımından doğacak sorumluluklar, ve olası zararlardan belge yazarı sorumlu tutulamaz. Bu belgedeki bilgileri uygulama sorumluluğu uygulayana aittir.

Tüm telif hakları aksi özellikle belirtilmediği sürece sahibine aittir. Belge içinde geçen herhangi bir terim bir ticarî isim ya da kuruma itibar kazandırma olarak algılanmamalıdır. Bir ürün ya da markanın kullanılmış olması ona onay verildiği anlamında görülmemelidir.

Faydalı web adresleri
GNU Web Sayfası http://www.gnu.org
Linus Torvalds'ın Linux telaffuzu http://www.paul.sladen.org/pronunciation/torvalds-says-linux.wav
LKD Web Sayfası http://www.lkd.org.tr
LKD E-posta Listeci Arayüzü http://liste.linux.org.tr
Arch Linux Türkiye Topluluğu http://www.archlinuxtr.org
Debian Linux Ana Sayfası http://www.debian.org
RedHat'ın Web Sayfası http://www.redhat.com
Fedora Projesi Web Sayfası http://fedora.redhat.com
Gentoo Linux Web Sayfası http://www.gentoo.org
Daniel Robbins'in Kaleminden Bir Makale http://www-106.ibm.com/developerworks/library/l-dist1.html
Gentoo Forumları http://forums.gentoo.org
Gentoo IRC Sunucusu http://www.gentoo.org/main/en/irc.xml
Gentoo E-posta Listeleri http://www.gentoo.org/main/en/lists.xml
Mandrake Linux Projesi http://www.mandrake.com
Knoppix'in Web Sayfası http://www.knoppix.de
Klaus Knopper Ropörtajı http://www.osnews.com/story.php?news_id=2305
Knoppix Hakkında bir diğer Makale http://lwn.net/Articles/31458/
Knoppix Hakkında bir diğer Makale http://lwn.net/Articles/84851/
Pardus Projesi Web Sayfası http://www.pardus.org.tr
Slackware'in Web Sayfası http://www.slackware.org

Okuyucu Yorumları

Toplam 52 Yorum

çok değil bir kaç gündür hem xp hemde pardus kullanıyorum.gerçekten linux-pardus bambaşka birşey özellikle türkçe olması.neden xp de kurdun dersen oyun hastasıyım xp yi o yüzden kurdum onun dışında ihtiyacım olan herşeyi pardus ta yapabiliyorum ve bu çok güzel birşey herkese tavsiye ederim

Pardus yok mu?

Pardus ,ubuntu,kubuntu,kde felan hikaye siz söylüyorsunuz bunlar alternatif bunlar hikaye xp den şaşma daha doğrusu microsofttan şaşma zannetmeyin bu microsftcu ben microsftcu değilim linux bir gün kullanayım dedim gülme krizine girdim insanlar senelerdir xp milenium kullnadılar alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçemezler söyleyeceklerim bu kadar CHİP ekibine başarılar...

Ben PC'de Xp, Pardus ve Ubuntu kullanıyorum. Pardus Ve ubuntuyu kesinlikle tavsiye ediyorum
Özgürlük İçin Pardus !!!!!!!!!!!!!!!!!
( Bu arada Xp yi sadce oyun için kullanıyorum :)

sayın 16 Kasım 2008 Pazar, 09:24
sizin neden microsoft kullandığınız belli.Nokta kullanması gerektiğini bu yaşına kadar anlamayan bir insanın linux kullanması beklenemez tabi.(Bunu yazmak zorunda hissettim kendimi,çünkü yazdığınız paragrafı 3 kez okumak zorunda kaldım.)
Yanlış bildiğiniz bir durum daha var.
Siz bilgisayarınızı değil,bilgisayarınız sizi kullanıyor.

Emeğe saygımız var...Linux iyi olabilir ama unutmayinki microsoft dunyanın heryerinde her evde tüm okullarda cocuklar microsoftla basliyor bilgisayarı tanımaya..bizde dos komutlarıyla baslamistik...Şuan gelinen noktada benim bilgisayarda yapacaklarımın sınırı yoktur.. Ama sadece microsoftta sınırı yoktur.her uygulama microsofta göre... Linuxa göre Çok fazla kaynak ve destek yok..O yuzden Microsoft diyorum.Ve suan windows7 kurulu pc den yazıyorum bu yazıyı... Linuxcular karsı cıkacak ama Bana Xpecth 701 tv kartımın linux driverini bulun? mustek tarayıcımı linux driverini bulun Asus Digital ses kartımın linux driverini bulun NetCat programının linux sürümünü bulun..Lks Win linuxunu bulun bizdekullanalim :) sıkıyorsa

Mandrake Linux un adı Mandriva olmuştur.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Mandriva
-Leylek-

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Emeğe saygımız var...Linux iyi olabilir ama unutmayinki microsoft dunyanın heryerinde her evde tüm okullarda cocuklar microsoftla basliyor bilgisayarı tanımaya..bizde dos komutlarıyla baslamistik...Şuan gelinen noktada benim bilgisayarda yapacaklarımın sınırı yoktur.. Ama sadece microsoftta sınırı yoktur.her uygulama microsofta göre... Linuxa göre Çok fazla kaynak ve destek yok..O yuzden Microsoft diyorum.Ve suan windows7 kurulu pc den yazıyorum bu yazıyı... Linuxcular karsı cıkacak ama Bana Xpecth 701 tv kartımın linux driverini bulun? mustek tarayıcımı linux driverini bulun Asus Digital ses kartımın linux driverini bulun NetCat programının linux sürümünü bulun..Lks Win linuxunu bulun bizdekullanalim :) sıkıyorsa
------------------------------------------------------------

senin donanımlarının linux'ü desteklememesi linux'ün suçu değildir!!! linux geliştiricileri zaten kaynak kodları yayınlanan tüm driverları dağıtımların içine koyuyor. hatta ati ekran kartı kullananlar bilirler. sırf atinin geri zekalıca tavrı nedeniyle, bazı ati ekran kartlarını kullananlar linux'ü ilk kurduklarında siyah ekranla karşılaşıyorlar. bunda suç donanım üreticilerinin bazılarının sırf bir inat nedeniyle driverlarını linux uyumlu olarak sunmamasıdır. sırf bu sorunlar nedeniyle bazı donanımların driverları linux geliştiricileri tarafından tek tek yazılıyor. sen o donanım üreticilerine neden mail atmıyorsun? driverlarının kaynak kodlarını yayınlarlarsa çok rahat olarak. bu arada; linux kurduğun zaman ekstra hiçbir driver kurmaya gerek kalmaz. eğer bazı driverlar eksikse bu donanım üreticilerinin kaynak kodlarını yayınlamamalarıdır. sen herhangi bir windows sürümü kurduğun zaman ne yapıyorsun? kaç driver kuruyorsun?

Emeğe saygımız var...Linux iyi olabilir ama unutmayinki microsoft dunyanın heryerinde her evde tüm okullarda cocuklar microsoftla basliyor bilgisayarı tanımaya..bizde dos komutlarıyla baslamistik...Şuan gelinen noktada benim bilgisayarda yapacaklarımın sınırı yoktur.. Ama sadece microsoftta sınırı yoktur.her uygulama microsofta göre... Linuxa göre Çok fazla kaynak ve destek yok..O yuzden Microsoft diyorum.Ve suan windows7 kurulu pc den yazıyorum bu yazıyı... Linuxcular karsı cıkacak ama Bana Xpecth 701 tv kartımın linux driverini bulun? mustek tarayıcımı linux driverini bulun Asus Digital ses kartımın linux driverini bulun NetCat programının linux sürümünü bulun..Lks Win linuxunu bulun bizdekullanalim :) sıkıyorsa

----------------------------------------------------------------
elindeki donanımlara ait olan cdlerdeki sürücüleri bir kurma ve sadece microsofttan aldığın windows sürümünü kur bakalım kaç tane donanım kullanabiliyorsun?Hemde windows bi dvd de ama (pardus ile karşılaştıracak olursak)pardus 700 mb tek cd.

abi ben de istediim bazı programları bulamıyorum ama onlardan filan geçtim
office programı olan open office de ne word yazdığımı ne powerpoint yazdığımı dışarda herkes xp kullandıı için açamıyorum o kadar emek boşa gidiyo :((
notepad i bile farklı :((((

Ben iki senedir Pardus kullanıyorum, bundan evvel ben de ilk defa dos komutları ile başlamıştım ama şimdi Pardus'tan başka bir işletim sistemini kullanmak bana çok zor geliyor. Arkadaşlara katılıyorum, windowslu bilgisayarları siz kullanmıyorsunuz, o sizi kullanıyor.

linux geçmişim çok eskiye dayanmıyor. ubuntu 8.04 ile başlamıştım. ilk olarak o turuncu renk bana garip gelmişti. ama ne zaman windows a geçsem hep o turuncu rengi görür gibi oluyor ve eksikliğini hissediyordum. bir süre ubuntu kullandıktan sonra, pardus tan haberdar oldum bir şekilde. onu denemeye karar verdim. pardus 2008 oldukça güzel ve kullanması kolaydı, bir o kadar da zevkliydi. ama az önce de yazmıştım ubuntu nun o turuncusunu özler oldum. tam da bunun üzerine ubuntu 8.10 çıktı. yükledim hemen ve hala kullanıyorum (çok olmadı zaten çıkalı).
hem vista benzeri (ki öncesi zaten linux tur) efektler barındıran 2008 sürüm bir işletim sistemi olacak hem de 5 - 6 yıl öncesinin sisteminde rahat rahat çalışacak. bu bir mucizedir. hem yükler yüklemez kullanmaya hazır olacak hem de ekran kartı driver ı kurmayı çok basitleştirecek, 2 - 3 click inanılmaz (aslında belki çok zor değildir ama vindows da görmedim. varsa da bilmiyordum). windows daki her programa karşılık zaten bir program var. şu an windows ve ubuntu da openoffice yüklü. yoğun olarak kullanmıyorum ama basit ve kullanışlı, dosyayı istediğiniz formatta kaydetmenize izin veriyor. ses kartımın driverini yükleyemiyorum ama ufak bir komut veya birkaç klasör içine girerek bir dosyada değer değiştirerek 5.1 ses de alıyorum (daha ne isterim). bilindiği üzere wine ile windows programlarını çalıştırmak da mümkün, yalnız her program da başarı yüzdesi yüksek değil. bana sadece aimp programında denk geldi. o da zaten kullanmak istediğimden değil de meraktan. yoksa amarok çok başarılı bir program.
ama linux un eksik bir tarafı var. oyun oynamayı sevenleri (beni) pek mutlu edemiyor (wine ile bir yere kadar). ama buda zaten onun değil oyun geliştiricisi firmaların eksiği. şu anlık linuxta oynanacak tabiki oyun var ama eski oyunlar. onun için bir pc de hem windows hem de linux çok iyi gider. ne derler bilirsiniz "bir lisan bir insan iki lisan iki insan". linux kullanmamış olmak bir eksiklik midir? genel kültür açısından belki, ama genel olarak keşfetmeye meraklıysanız eksikliktir.
şu an oyun için windows, internet ve diğer uygulamalar için ubuntu kullanıyorum. zaten sadece internet için pc kullananların linux ailesinden birini kullanmasını kesinlikle tavsiye ederim. yinede konu tamamen renkler ve zevkler ile ilgili....

LordShadow

linuxun windows gibi kullanılabilir bi işletim sistemi olabilmesi için daha 40 fırın ekmek yemesi lazım....

sitede son günlerde yer alan şu vodafon reklamları yüzünden sitenizden soğudum.. çok rahatsız edici bir biçimde her sayfa değişiminde ortamı kaplıyor..
reklamda su kaçırma noktası.. reklam sizin önünüze geçiyor, dikkat edin..

linux zaten windows tan daha kullanılabilir bir işletim sistemidir. ama kullanabilirlik (dikkat kullanılabilirlik değil) için kimin 4o fırın ekmeği yemesi gerektiği çok açık.

LordShadow

bilgisayarda linux kullanmak biraz daha gelişmiş bir cep telefonu kullanmak gibi bişey.çok kısıtlı şeyler yapabiliyorsunuz ve bir o kadarda karışık demekki windows boşuna windows olmamış ve boşuna dünyanın en büyüğü değil.

"bilgisayarda linux kullanmak biraz daha gelişmiş bir cep telefonu kullanmak gibi bişey.çok kısıtlı şeyler yapabiliyorsunuz ve bir o kadarda karışık demekki windows boşuna windows olmamış ve boşuna dünyanın en büyüğü değil."

Linux ile mi kısıtlı şeyler yapabiliyoruz? Hiçte değil. Windows'ta yapabildiğin herşeyi yaparsın.

Linux karmaşık mı? Karmaşık olmasa bugün dünyanın en güvenli çekirdeği olmazdı!

Windows nasıl dünyanın en büyüğü oldu peki? MS'in tonlarca parası ile olmasın sakın? Linux'un Windows'a göre tek eksiği donanım üreticisinden hak ettiği desteği alamaması. Bu nasıl oluyor? Tabiki MS'in tonlarca parasıyla. Ama LordShadow'un da dediği gibi yine de herşey renkler ve zevkler ... Ben bilgisayarım ile uğraşmaktan zevk alıyorum. Bu yüzden Linux kullanıyorum.

annebenmanyaqoldum

Bilgisayarımda vista yüklüydü.Yanına Pardus kuralı da iki gün oluyor.İnanın windows dışında başka bir işletim sistemi kullanmak çok heyecan verici.Yeni şeyler öğreniyorsunuz ve yeni şeyler keşfediyorsunuz.Yıllarca windowsda aynı şeyleri yapmak insanı sıkıyor.Şu anda benim için vistanın oyun dışında hiçbir değeri yok.Eğer ofis uygulamaları ne olacak diyorsanız Pardus'ta zaten Open Office kurulu olarak geliyor.Daha siz MS office için crack arayın!!!

Birçok Linux dağıtımını kullandım. En çok sevdiğim Ubuntu serisinden olan Xubutu oldu. Xfce ara yüzünü kullanıyor...

Dilerseniz Wubi sayesinde Ubuntu'yu Windows'da bir program kurar gibi kurup her iki işletim sistemini de kullanabilirsiniz...

Xubuntu'yu sisteminize kurup denediğinizde nekadar hızlı çalıştığını görünce şaşıracaksınız. (Özellikle uzun süre windows kullanmış olanlar). Kullandığım bütün donanımları hiçbir sürücüye ihtiyaç duymadan otomatik olarak tanıyıp çalıştırdı.

Mehtap

tamamda hangisini kullanalım...

Pc mühendislik okuyorum hocamız open suse 11 kde yi söylüyor bize hep...

Linux... Hangisi mi? Bence hiçbiri. Linux kötü.

Pardus'u defalarca kurmak için denedim her seferinde hata verdi. En son sürümü diye ağustos ayında yeniden indirip ISO cd sine aktardım yine hevesim kursağımda kaldı. Yılmadım, Pardus diye diretmemin tek bir nedeni var ulusal yazılım sistemini çocuklarıma göstermek istiyorum hepsi bu. Bu arada değerli yorumcu arkadaşlar şunu deneyin şu daha bu daha iyi diye önerilerde bulunmayın lütfen. Bu satırların yazarı 45 yaşında ve son 20 yılını iyi bir kullanıcı olarak bilgisayarlara verdi.

size soru : bir mühendis evine ekmek götürmek için yaptığı iş mi daha kaliteli olur ? yoksa hobi olarak yaptığı mı?

bir de şöyle düşünün autocad benzeri bir yazılımı alıp arkadaşımın bilgisayarında çalıştıracağım.windows ise alır gider çalıştırırım Linux ise aynı dağıtım değilse apışıp kalırım.

son olarak 1970ler 80lerde işletim sistemi kernel(çekirdeği) için düşünülen birtakım şeyler acaba hangisinde daha önce yer almıştır?

İnsanlar bilgisayar kullanırken cogu zaman eğlenmek istiyorlar ve oyun oynamak istiyorlar.Linux ne zaman profesyonel oyunların tabanlarına destek verir calısmalarını saglarlarsa işte windows u o zaman egale etmeye baslayacaktır.

Hiç linux kullanmadım, buna rağmen matah birşey olmadığını düşünüyorum.

Bana Linux her uygulamada yeterli geliyor.Farklı ihtiyaçları olan bastırır parasını Vista'yı satın alır.Windows mükemmel,harikulade,sorunsuz diye söyleyenlerin hali görülüyor.
Parasını verip rezil olmak diye buna denir herhalde.
Özellikte beğendiğiniz oyun yada program Linux üzerinde çalışmıyorsa bu linux'un suçu değil programları geliştirenlerin politikasıdır.Linux üzerinde Windows programlarına alternatif binlerce özgür yazılım mevcut ve kendi isteklerinize göre düzenleyebilirsiniz.Windows'un Linux'tan arakladığı görsel uygulamalarda windows icadı diye yutturuluyor,bunu camiada herkes bilir.

İnsanlar bilgisayar kullanırken cogu zaman eğlenmek istiyorlar ve oyun oynamak istiyorlar.Linux ne zaman profesyonel oyunların tabanlarına destek verir calısmalarını saglarlarsa işte windows u o zaman egale etmeye baslayacaktır.

.............................

Bilmediğiniz bir konuda suçu Linux'da buluyorsunuz. Winfos'da directX vardır ve ms tekeli altındadır Linux da ise OpenGL vardır ve özgürdür.. Oyun üreticileri de iki sisteme destek vermek yerine tekeli tercih ediyorlar/ettiriliyorlar. linux asla kendini beğenmiş ya da uzlaşılmaz insanların elinde gelişen bir sistem değildir. Tam tersi herkese kapı açıktır ve desteklerini istemektedirler. Oyun üreticileri biz size destek vermek istiyoruz dediler de Linux mu geri çevirdi?

pardus ün 2008 sürümünü bilgisayarıma kuramadım. dvd write bir süre sonra okumuyor bunu çözemedim . birkaç kere yazdım ama ilgilenen olmadı. dvd write bozuk değil 2007 sürümünü kurdum benim bilgisayarda birşeyi beğenmedi herhalde ama anlayamadım bence pardus herşeye rağmen çok güzel herkesin kullanmasını en azından birkere denemesini tavsiye ediyorum.

Windows varken linux mu kullanıcağız? Linux paralı olsa kimse yüzüne bakmaz.

Şimdiye kadar Linux (Pardus, Ubuntu) yüzü görmemiş kişiler lütfen Linux hakkında eleştirilerde bulunmasınlar!

kernel preemptible, process ve thread limits,hyperthreading,thread sch,hardware sync,asynchronous i/o,device management units....
gibi kavramlara google dan nt ve linux yazarak aratın.

bu tip kavramlar 70-80 lerde akademik tezlerdi yani çalışmalar yapıldı ama o zamanda yapılamadı öngörü olarak kaldı.
80lerin sonunda dave cutler nt ile beraber bu kavramları hayata geçirdi ve hepimiz windowsta kullanmaya başladık.
acaba linux ne zaman bu teknikleri yakalayabilmiştir?

Bir çok ayrı dağıtım Linux kullandım. Linux herkese göre bir işletim sistemi değildir bu kadar basit. Kötü olduğu anlamına gelmiyor ama herkese hitap etmediği açık. Zaten şu yazıyı okup birşey anlamayan birçok insan olacaktır işte onlara uygun değil. Herkes tüm işletim sistemlerini deneyip önyargısızca ve özgürce karar verebilseydi bence dağılım şöyle olurdu.

%70 Windows
%30 Mac OS
%10 Linux

windowsun linuxun kaynak kodlarını çaldığı yılları unutuyorsunuz sanırım. ms-dos' taki kodlarla linuxun console kodlarını karşılaştırın bakalım kodlar benziyormu. windowsta çalışan milyonlarca tür virüs var linuxte kaç tane var? windowsa o kadar virüs programı, firewall kuruyorsunuzda virüs girmiyormu yada saldırıya karşı güvenlik açığı kalmıyormu? linux'de sonradan firewall yüklemenize gerek yok ztn kale gibi. hack olayları daha çok hangi işletim sistemlerinde gerçekleşiyor?(burda kasıt hacklenmek(windows), hackleyenlerin kullandığı işletim sistemi(linux)). o sizin çok güzel tasarımlı vistanızdaki yenilikler nerden geliyor linuxun tasarımlarından olabilirmi? linuxten geliyor ve daha
çalmaya çalıştıkları bir çok şey var. kde linuxte çalışırken neden windows'a da uyumlu hale getirildi?? millet paso oyun oynuyo linuxte oyun olmadığı için hic kullanmadan onu kötülemeye başlıyor.
linux is not windows

1-kaynak kodu açık olan birşeyin kaynak kodu nasıl çalınır merak ettim doğrusu

2-"Virus eşit hack" olduğunu düşünüyorsanız güvenlik konusuna tekrar bakın

3-Linux'ta da firewall vardır.Eğer biri sisteme sızmak isterse bırakın linux,mac,windows,os2 işletim sistemlerini 2 adet telefon teliyle bağlantısı olması o kişi için yeter.

Lisanslı xp pro kullanmama rağmen sırf meraktan ve milli işletim sistemi olmasından dolayı PARDUS kurdum ve kullandım.Genel olarak herkese denemelerini tavsiye ederim.Fakat ben orta derece bilgisi olan bir kullanıcıyım ve linux ta bir programı kurmak derlemek onu çalıştımak emek ve bilgi isteyen biriş.Çoğu kullanıcı gibi bende pc başında fazla vakit geçiremiyorum.Bu yüzden birde bu derlem komutları öğrenme v.b. şeyler beni linuxtan uzaklaştırdı.
Bence program kurulumları windowstaki kadar kolay hale getirilse bir çok kişi linuxa geçer.

İyi kötü bir çok Windows kullanıcısı arkadaş yorumlarını yazmış da konu linux dağıtımları.

Mümkünse kullandıkları dağıtımların ve programların lisanslarına sahip olan insanlar buraya yazsın.

Açıkçası burada hiçkimse hırsızlık yapanlarla muhatab olmak zorunda değil.

Yok şusu eksik yok bu su böyle değil.

İlk önce oynadığınız oyunları pazardan 5 milyona satın alıp burada ahkam kesmek yerine oynadığınız her bir oyun için 50-150 milyonu bir ödeyin öyle konuşalım linuxtaki oyun eksikliklerini.

Aynı şey kullandığınız diğer yazılımlar için de geçerli.

Önce bill gates amcaya ödeme yapın sonra gelin burada ahkam kesin.

Ya da gidin hırsızlığınızı diğer konularda anlatın mümkünse.

___________________________________

Hazır kernel ve process scheduling konusu açılmışken.Mümkünse birisi açıklasın bana windows ta 3. forktan sonraki forklara parent yokedildiğinde ne oluyor linuxta bu forklara ne oluyor?

(((:

____________________

Ve yazının debian kısmındaki konfugürasyon kısmındaki yetersizlik bölümüne alınması ile ilgili.Yazıyı yazan ya debian tabanlı bir işletim sistemi kullanmamış ya da dpkg nin ne olduğundan bi-haber

...

Bir işletim sistemini aptallar için tasarlarsanız onu aptallar kullanır.Kafası çalışan insanlar için tasarlarsanız kafası çalışan insanlar kullanır..

Bill gates in sizi aptal yerine koymasına izin vermeyin.İyi çalışmalar.

linux'ta 2.6 kernel ile 2.5 arasında process arasında fark vardır.Ama 2002 sonlarında doğru windowstaki process scheduler'a benzetebilmiştir.Windowsta bu yaklaşık bir 10-15 sene önce olmuştur.

Windowsta fork fonksiyonu yoktur process schedulere yaklaşım başkadır.

Peki bu birşey azaltır mı?

Hayır.Sen evindeki bilgisayarında web sunucusu olarak kullanmıyorsun,üzerine devasa veritabanı da yok,domain felan da kurmuyorsun.Ev bilgisayar (personal computer) PC adı üzerinde.Windows = PC.Yani bunun için tasarlandı.

Linuxtaki bu fonksiyonlar web server yada server makinalar için avantaj olabilir.Processleri fork edersin otomatikman yavru process çıkarır,cache te veri tutar sistem de geriye dönebilir veri olur ama ev bilgisayarında bunlara neden ihtiyacın olsun?

Eğer önemli bir process' e ihtiyacın olursa bellek yönetiminde en üstte zaten en çok ram tüketen yer alır.

Peki Red hat ya da Suse'yi korsan kullanamazmısınız?
Linux lisansında kötü amaçlar-savaş,nükleer savaş felan- için kullanamazsınız yazıyordu galiba ama siz onu kötüye de kullanabilirsiniz.

bu işletim sistemi ile ilgili değil eğitimle ve niyet ile ilgilidir bence

Acer aspire 5520G kullanıyorum eğer Driver uyumluluğu olsaydı kesinlikle Linux kullanırdım.

Windows ta belleğe yüklü orphaned dll leri temizleyecek bir sistem varmı?Yoksa kullanılmayan dll ler bellekte birikmeye başlayıp sistemin şişmesine ve kilitlenmelere mi yol açıyor?

(((:

selamlar.bende ilk olarak linuxla tanışmam pardus la oldu.tabi daha önce başka bir sürüm kullanmadığımdan bilemiyorum ama gayet kolaydı kullanımı kolaylığı ayrıca internette çok dökümanda buldum.
sonra ubuntuyu kurdum ve halada onu kullanmaya devam ediyorum tabi yalan olmasın hem windows hem linux.

*ayrıca bazıları linuxta virüs yok demiş bunu anlamıyorum virüs dediğimiz şey bir program değilmidir?yani ben virüsü windows da çalışır hale getirebilirsem,linuxdada bir program hatırladığım pythonda bir visür yazıp linux da çalıştıramazmıyım? eksik bilgimmi var yoksa konu ile ilgili?

birde alakasız olcak ama kişisel şikayetemi bildireyim.ben teknik eğitim fakültesi bilg.öğretmenliği öğrencisiyim ve ikinci sınıftayım.şuanda gördüğüm 3 tane elektronik ile ilgili ders var ve bir taneside labaratuvar olarak geçiyor ve biz bu derste basit devreleri kurup akım,gerlim vb ölçüyoruz. bu bana göre saçma olan bu uygulama yerine linux la ilgili birşeyler uygulansa öğretilse daha yararlı olmazmı?bu konudada mı yanlış düşünüyorum

donanım firmalarını üretmediği donanım sürücüleri yüzünden linuxu yargılamak anlamsız. windows için donanım firmalarının neredeyse donanımdan önce ürettiği sürücüler olmasa windowsun hali duman olurdu. Bence görsellik olarak da vista linuxun gerisinde. Hatta çoğu efekti kopyala yapıştır gibi olmuş. Windows 7 ile iş değişir mi bilmem. Ben değişeceğini sanmıyorum. MS bir donanım canavarı daha hazırlıyor bence. :) Tabi birde para canavarı "Vista Ultimate tam 617 YTL cik. Ben masaüstü bilgisayarımı 620 YTL ye toplamıştım.
Bence Pardus çok uygun. :)

@atillagoguslu bulunmasını istediğiniz driverları microsoft kendi işletim sisteminde bulunduruyor mu? yoksa siz üretici firmanın driverını mı kullanıyorsunuz? eğer vistanın kendi içindeyse muhteşem başarı yok üretici firmanın sürücülerini yükleyip kullanıyorsanız tek bir lafım var linux sürücülerini yazmıyan firma benim gözümde hiç. çünkü onlar bütün geleceklerini bir firmaya emanet etmiş durumda. bir gün olur ya microsoft kapanırsa, linux driverini o zaman nasıl bir hızla çıkarırlar acaba. yoksa biz sadece microsoft için ürettik bunları deyip kendi firmalarını mı kapatacaklar?

ben insanların bilgisayar yazılımlarını düzgün çalışır hale getirmek için ayıracak vakitlerinin olduğunu sanmıyorum. pek çok kişi bilgisayarı bir amaç değil araç olarak kullanıyor. amacı bilgisayar olan kişiler linux ile uğraşmaları gayet normaldir. ancak bilgisayar kullanarak çalışması gereken insanlar linux yazılımları, gerekli driver, eklenti vb seylere ayıracak vakitleri yok. windows un tekelinden bende hoşnut değilim ama linux kullanmayı öğrenmeye ayıracak vaktimde yok. eğer linux dağıtımları birgün kullanıcı dostu olmayı başarabilirse seve seve kullanırım.
linux kullanıcıları donanım üreticilerinin üretmediği driverlardan şikayetçi. biz burda hangi linux dağıtımının daha iyi ve kullanılabilir olduğuna karar veremiyoruz ki böyle bir konu açılmış, donanım üreticileri hangi dağıtımı baz alarak driver üretsinler?
windows iyi veya kötü en azından yüzlerce versiyon, yüzlerce dağıtım, yüzlerce türü yok. linux ortada olduğu sürece dağınık bir yapı sergilemeye devam edecektir ve biz burda hangi linux u kullanalım diye tartışırken yeni her bilgisayar ile birlikte windows evlerimize giremeye devam edecek...

hangi versiyona hangi sürücü?

tek bir sistem olsun. size zorla onu satsınlar. size sadece bu driverlar bu platformda çalışır desinler. bu bilgisayar başka işletim sistemini kaldıramaz. başka yazılım veya donanım kullanamazsınız desinler.... desinler babam desinler. benimde linux driverlerini üretmeyen firma gözümde hiç... donanımcılar yazılımcılığa soyunmasınlar. eğer bir donanım üretiyorsanız yazılımcılarınıza söyleyin bunu her paltformda çalışabilecek driver yazsınlar. her platformda çalışabilen programlar gibi. eğer yaz(a)mıyorlarsa bu onların yan gelde yat politikasındandır. çok sert konuşmuş olabilirim sözüm meclisten dışarı. bakınız linux, yeni bir işletim sistemi yapıldı. sözüm onlara destek olmayan firmalara ragmen bütün sorunları aştı(aşmaya devam ediyor-edecek) dimdik ayakta rakiplerini de zorluyor lafını geçin artık rakiplerine takip ettiriyor kendini...

... yazılımı vista'da çalımıyorsa bu hangi mantıkla vista'nın problemi olabilir?

yazılımı üreten firma mı vista desteği sunmalıdır yoksa işletim sistemi mi çalışmayan yazılım için çözüm sunmalıdır?

bir windowsçu ne güzel yazmış. aynısı neden linux için söylenmesin

"... yazılımı vista'da çalımıyorsa bu hangi mantıkla vista'nın problemi olabilir?

yazılımı üreten firma mı vista desteği sunmalıdır yoksa işletim sistemi mi çalışmayan yazılım için çözüm sunmalıdır?

bir windowsçu ne güzel yazmış. aynısı neden linux için söylenmesin"

süper ya... katılıyorum. sürücüyü mü işletim sistemine uyduralım. işletim sistemini mi sürücüye uyduralım.

2 sini bırden nasıl kurcaz peki

Şu ab Ubuntu kullanıyorum. Önceden XP kullanıcısıydım. XP de kullandığım hemen hemen tüm programların alternatifleri Ubuntu da var. Çok memnunum. Bir daha XP kullanmayı düşünmüyorum

internete usr 5121 ile bağlanıyorum p4 1.8 - 352 mb ram - 32 mb vga özelliklikli bilgisayarıma hangi linux'u önerirsiniz?

debian artik grafikli kurulum arayuzune sahip/

Linux Mint gibi harika bir işletim sisteminin olmaması beni ciddi anlamda üzdü.

Sen de yorum yaz