Linux'la ilgili yanlış bilinen 6 şey!

Linux hakkında sıkça söylenen, ancak doğru olmayan 6 şey... Hepsi, yazımızda!

Linux'la ilgili yanlış bilinen 6 şey!

Linux'un çok kullanıcısının olmadığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. İşin doğrusu, ücretsiz olarak indirilebilen Linux'u birden fazla şirket kontrol ediyor ve onu kullananların sayısını belirlemek zor bir iş. Üstelik tanıdığınız çoğu arkadaşınız, muhtemelen her gün Linux kullandığının farkına bile varmıyor.

Linux, milyonlarca kullanıcısı olan bir işletim sistemi. Peki Linux'la ilgili doğru bilinmeyen başka neler var?

1. Hobi olarak geliştirildi

Bu kısmen doğru olsa da bugün sayısız firma, ihtiyaçlarını karşılamak üzere Linux'a geçmiş bulunuyor. Bu firmaların birçoğu, geleceği için Linux'a yatırım yapıyor. Linux Foundation ise Linux Torvalds'a çalışmalarını sürdürmesi için ödemede bulunuyor.

2. Kullanımı zor

Linux, bilgisayar programcılarına ve sistem yöneticilerine yönelik bir işletim sistemi olarak tanınıyor. Ancak Linux'u yüklemek için kod yazmayı bilmenize hiç gerek olmadığı gibi, System76, ZaReason gibi bazı firmalar, laptop'larını Linux yüklü olarak satışa sunuyorlar.

3. Doğası gereği güvenli

Açık kaynak kodlu olduğu için Linux'un daha güvenli olduğunu duymuş olabilirsiniz. Kaynak kodu daha çok kişi tarafından görüntülenebildiği için açıkların daha kolay yakalanacağı, doğru. Ancak bazı açıklar yıllarca fark edilmeden hayatını sürdürebiliyor. Linux'un masaüstündeki pazar payı düşük olduğundan, zararlılar genellikle Linux'u hedefine almıyor. Ancak veriler, Linux'un "hack'lenemez" olmadığını gösteriyor.

4. Linux çirkindir

Linux ticari bir ürün olmadığından tasarımcıları, onu güzelleştirecek vakti bulamıyorlar. Bu aslında iyi bir şey, çünkü Linux daha az kaynakla çalışabiliyor. Bugünkü Linux dağıtımlarının birçoğu, kullanıcıya daha hoş görünen bir işletim sistemi sunmayı amaçlıyor. Arayüz konusunda birçok seçeneğiniz olduğundan, en azından birini beğenmeniz muhtemel.

5. Linux oyuncular için değildir

PC oyunlarının çoğu Windows'ta çalışırken küçük bir kısmı, Mac'te çalışıyor. Linux'ta çalışanların sayısı ise daha da az. Ancak buna rağmen Linux kullanıcılarını memnun edecek sayıda oyun var.

İlk günlere kıyasla Linux dünyasına birçok şey değişti. Linux grafik sürücüleri artık çok daha iyiyken Steam'i yüklemek oldukça kolay. Linux oyunları sunan başka platformlar da var.

6. Paranızın karşılığını alırsınız

Bunun Linux için doğru olduğunu söyleyemeyiz. Ücretsiz yazılımların bazen ücretliler kadar iyi olmadıkları doğru, ancak Linux'ta VLC ile herhangi bir videoyu çalabilir, GIMP ile fotoğrafları düzenleyebilir, Firefox ile internette dolaşabilirsiniz. Sunucular için önemli yazılımlar üreten Microsoft'a rağmen bazı firmalar, Linux'u tercih edebiliyorlar. Aynısı, bazı programcılar için de geçerli.

Ticari işletim sistemlerinin daha sıkıntılardan arındırılmış ve daha çok cilalanmış oldukları doğru, ancak ücretsiz Chrome OS ve Android, Windows kadar iyiler. Üstelik Chrome OS ve Android, Linux'u temel alıyorlar.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 54 Yorum

andiroid hangi yönleriyler linux'i örnek alıyor merak ettim doğrusu?

@03 Haziran 2016 02:03 Android zaten bir Linux dagitiminin adi. Android'in Linux'u ornek almasi diye bir sey yok, Linux'un kendisi.

@03 Haziran 2016 02:03 Linux çekirdeği üzerine kurulu

@03 Haziran 2016 02:03 Anroid linux çekirdeğini ve daha bir çok özelliğini kullanıyor.

@03 Haziran 2016 02:03 Her yönüyle. Bu soruyu sorduğuna göre sana teknik bir açıklama yapmam gereksiz, o yüzden şöyle söyleyeyim; "Linux olmasaydı Android olmazdı."

@03 Haziran 2016 02:03 örnek alıyor yanşış olmuş. Android zaten özel bir linux.

@03 Haziran 2016 02:03 linux çekirdeği kernel dosya sistemi vs. Linux tan örnek alınmış fakat ubuntudan bile yüksek sistem gereksinimleri var

@03 Haziran 2016 02:03 ornek degil temel aliyor, android linux kerneli uzerine yazilmistir, minyatur bir linux varyantidir.

@03 Haziran 2016 02:03 Linux'u örnek almıyor zaten Linux çekirdeğine sahip. Linux dediğin sadece bir kernel, işletim sistemi değil.

@03 Haziran 2016 02:03 okumak lazım, elimizdeki telefon neymiş bilmek lazım

@03 Haziran 2016 02:03 Android linux kerneli kullanan bir sistem. Yani linuxu örnek almıyor Linux u doğrudan kullanıyor yani.

@03 Haziran 2016 02:03 Android linux'un kendisi zaten.sadece gömülü sistem.

@03 Haziran 2016 02:03 Android' in GNU/Linux üzerinde inşa edilmiş olması yeterli değil mi?

@03 Haziran 2016 02:03 örnek almıyor. temelinde linux var. linux olmasa android de olmaz

@03 Haziran 2016 02:03 android Linux kernelinin özelleştirilmiş versiyonunu kullanıyor... tam Linux sayılmaz...

@03 Haziran 2016 02:03 cure' u olabilir mi ? ek olarak ona örnek almak denmez. mecbur olmak denir. android linux core' u kullanıyor. linux olmasa android olamazdı. hala da olamaz.

@03 Haziran 2016 02:03 çekirdek yani tüm işlemleri yapan beyin linux çekirdeğidir

@03 Haziran 2016 02:03 linux çekirdeği kullanıyor aslında android de bir linux dağıtımı

@03 Haziran 2016 02:03 çekirdeğinde linux var.

@03 Haziran 2016 02:03 Android linux tabanli isletim sistemi. Rootlama mantigida oradan geliyor zaten. Busybox aslinda linuxun bir parcasi yine android cihazlara yuklenebiliyor.

@03 Haziran 2016 02:03 android işletim sistemi linux işletim sisteminin google şirketi tarafından mobil ve arm mimarili cihazlara optimize edilmiş halidir aslında yani temel olarak almıyo zaten linux o

Windows biterse, bulutta çalışan işletim sistemleri gelir. Gidişat bu yönde. Şimdiden bu yönde girişimler olsa belki öne geçer (nasıl olacak fikrim yok ama)

@03 Haziran 2016 02:15 windows'un gitmesine gerek yok bunların gelmesi için. Onlar gelince zaten herkes bu sistemlere geçtiği için windows kendi gider zaten. Zamanında şöyle bir şey yapmaya kalktılar. Sen evinde netbook'undan yada 8 yıllık makinenden internette kiraladığın bir oyun makinesine bağlanacaksın ve o makinede online olarak son çıkan oyunları oynayacaksın. Bunu yapmaya kalktılar ama mali açıdan istediklerini bulamadılar. Umarım ileride olur. Güzel olur :)

kimler linux cirkin diyor? ubuntu,linux mint,android,yeni nesil konsollar ve birsuru sey hem mac os unix(linuxdan bir onceki cekirdek), temelli isletim sistemi artik ps4 de falanda linux cekirdegi var ve hepside guzel bence bilgi yanlisim varsa soleyin

@03 Haziran 2016 03:25 Mac OS ta ve PS4'te Linux kernel yok. Onlarda yine Unix kokenli BSD Kernel'i var. Yapilari benzer ama Linux degiller.

@03 Haziran 2016 03:25 renkler ve zevkler tartışılmaz. Popüler dağıtımlara bakmış ama gerçekten hiçbirini beğenmemiştir. Şahsen ben gnome shell/unity/i3/cinnamon gibi masaüstü arayüzlerini kullandım ve Numix/Arc/Adapta gibi sayısız harika tema denedim ve hayranıyım. Şahsen windows 10'un arayüzünü unity yada gnome shell özentisi gibi görüyorum. Yeni metro arayüzü ile gnome shell'i ve çıkış tarihlerini karşılaştırmanı öneririm.

Linux'lar harika işletim sistemleri! Onları kullanırken aldığım tadı hiçbir işletim sisteminden alamıyorum. Linus Torvalds, Richard Stallman ve tüm açık kaynak dünyasına saygılarımı ve sevgilerimi iletiyorum. Gelecek Linux'un! Server'ları, smartphone'ları, tablet'leri, car multimedia ve navigasyon cihazlarını, tv'leri, oyun konsollarını ve daha pek çok cihazı ele geçirdiler bile. Kollektif zeka, kollektif çalışma, disiplin ve sabır ile Linux hedeflerine ulaşacaktır...

Linux ile ilgili şu bilgileri de verelim: 1) Kullanımı zor değildir. Sadece biraz aşina olmanız gerekir. 2) Estetik olarak Windows'tan çok daha iyidir. Tabii ki gerekli ayarları yaparsanız. 3) Evet, kesinlikle güvenlidir. 4) 10 sene önceki gibi stabilite, yazılım, donanım sorunu yoktur. 5) Linux kullanmayı bilmek, Linux konusunda bilgi sahibi olmak bir ayrıcalıktır, bir avantajdır. 6) Linux ve açık kaynak kodlu yazılımlar tamamen ücretsizidir. 7) Windows'un yanına Linux'u kolayca kurabilirsiniz.

Linux hakkında bilgi sahip olmak, Linux kullanmayı öğrenmek isteyenler için Pardus bulunmaz bir nimettir. Pardus ile Linux'a ilk adımı atabilirsiniz. Gençlere tavsiyem mutlaka Linux'u öğrenmeleridir! Oyun oynamak isteyenlere de tavsiyem: Windows'u ve Linux'u yan yana kurmaları veya bir oyun konsolu almalarıdır. Linux ve Windows'un kulvarları farklıdır; çünkü insanlığı ücretsiz olarak bilgiye ulaştırmaya yalnızca Linux taliptir. Microsoft ve Apple, mükemmeli sunarlar ama ücret talep ederler...

2000 li yıllarda chip dergisine sitem ediyordum. Neden linux e daha fazla yer vermiyor diye ama aradan geçen 16 yıl bana ancak o kadar hakettiğini gösterdi. Evet Linux sunuculardan, Genişbant modemlerine, routerlara, switchlere, Cep telefonlarından televizyonlara olmak üzere bir çok yere girdi. Hatta microsoft un linux korkusu olmasaydı şimdiki windows olmazdı. Ama linux un masa üstünde adam olmaması beni çok sinirlendiriyor.

@03 Haziran 2016 07:58 Sanki bu satırları ben yazmışım gibi hissettim kardeş. Aynı yıllarda ben de aynı duygular içindeydim. Ama artık çok z olarak kullandığım masaustumde Windows 10 kullanıyorum. Ama linux sevgim baki. Android ile yola devam. Masaustunde belki bir gün dönebilirim

@03 Haziran 2016 07:58 Masaüstünde neye göre adam değil ? Bütün bilgisayarımda tek işletim sistemi Arch Linux (2 laptop ve 1 desktop) her işimi de görüyor maşallah. Oyundan tut, günlük işlerime, derslerime, hatta linux sayesinde pek çok yeni şey öğreniyorsun. Seni öğrenmeye teşvik ediyor. Bugünlerde kesinlikle linux kullanıcılarının bilgisayarlar hakkında windows ve mac tarafının kullanıcılarından kat ve kat fazla şey bildiğini söyleyebilirsin. Hızlı, güvenli, kullanımı kolay ve güvenilir...

@03 Haziran 2016 20:25 Windows ta iki tıkla halledilen bir olay. Linux sürümüne bağlı olarak. Çok çetrefilli olabiliyor. Linux masa üstü sürümleri kimi pc lere hiç kurulmaz. Kimisine kurulur hata verir masa üstü açılmaz. Kimisi daha ilk kurulum güncellemesi yaparken hata verir. Arch ta GUI kurulum bile yok nasıl kurulumu kolay bile değil. Hadi kaos, Manjaro, Antergos olsa neyse. Gücelleme yarıda kesilirse bilgisayar açıldığında sistem acılmaz. Daha bir çok şey sayarım ama karakter sınırı var.

Sunucu yazilimlari icin konusursak, linux ezici ustunlukle daha cok kullaniliyor. Bazi firmalar windows'un yazilimlarini tercih ediyor

Adamın adı Linux değil, Linus...

elbette hacklenmeyecek işletim yoktur ama en düşük ihtimal Linux'ta...ayrıca virüs kapma olasılığı windows sürümlerinden 10 kat daha az..

en azından font olayını düzeltselerdi yeterdi

1) Evet ama sonra amacı unix ve windows'un artılarını bir araya getirmek olmuştur. 2) Sene 97 Slackware sürümleri kurulumu ve kullanımı gerçekten zordu. Redhat, Caldera ile yavaş yavaş gelişen dağıtımlar bugün ubuntu ile tak çalıştır seviyesine kadar gelerek kolaylaştırılmıştır. 3) Güvenli olan tek işletim sistemi elektrik fişi çekilmiş bilgisayardır. 4) Gtk kütüphanesi arayüz için yetersizdir ve kaliteli bir görsellik sunmaz. 5) Steam ile kaderi biraz değişse de hâlâ öyle. 6) Bedava sirke.

Guvenlik açığı çok fazla

Android windows kadar iyi derken? Yeni baslayanlar icin heral.

@03 Haziran 2016 10:44 android ile windows'u mu karşılaştırıyorsunuz ? Yapmayın, biri mobil diğeri masaüstü işletim sistemi. Farklı yapıları ve paket sistemleri var. Bunları karşılaştırsanız ne olacak kullanım amaçları ve yerleri farklı. Siz gidiyorsunuz sizi uzak mesafelere götürebilen bir yarış bisikleti ile (Android) tonlarca yükü taşıyabilecek (iş istasyonu, oyun, grafik tasarım ve render gibi) bir tırı kıyaslıyorsunuz (Windows). Parka bisikletle gidersin, tırla değil. Bu kadar basit.

Linux'un market payı Mayıs ayı için %1.79

@bir_fikrim_var Linux'tan neyi kastettigine bagli. Tablet ve telefonlardaki payi %80 (Android). Otonom araclar da %100'e yakin. Akilli ev sistemlerinde %100. Masaustunu kastetti isen dedigin oran gecerli. Toplam isletim sistemi iceren cihazlarin sayisini kastediyorsan en az %75 cikar.

@bir_fikrim_var O da "other" diye geçer yani free bsd gibi Unix tabanlı dağıtımlar da bu orana dahildir.

@bir_fikrim_var benim için önemli olan gösterge sadece işletim sitemi olarak payı..ben de biliyorum linux nerelerde kullanılıyor..sakin olun bi ;)

eh mac osx ornegin, virussiz(tartisilir) bir isletim sistemi neden cunku unix based, linux ne, unix-like isletim sistemi. Elbette herkez icin olmayabilir ama, ubuntu'yu gidin kurun, windows'da ne var sa onda da var. Evde her zaman iki bilgisayar var bir home server (ubuntu) digeri pc. Ubuntusuz bir home network'u dusunemem

Linux u yüklerken para ödenmez ama kullanmayı bilmiyorsanız hizmetlere ücret ödemeniz gerekir. Windows 1 kere alınır sonra hizmetler için ticket acarsınız. Eğer iyi bir kullanıcı değilseniz mesele sadece kazığı peşin mi taksit taksit mi yemek istediğiniz ile ilgilidir :)

@03 Haziran 2016 11:09 Linux problemlerin cozumu icin profesyonel destek istemiyorsaniz bir kurus odemezsiniz. Firmaz bazinda destek icin tum isletim sistemlerinde para talp edilir. Kesinlikle kaziklanmak gibi bir durum yok. Bİnlerce forumda milyonlarca insan yardimlasiyor. Cok istisna bir durum degilse zaten sizin basiniza gelen baskasinin da basina gelmistir ve bir cozum anlatilmistir. Paraniz cebinizde kalir. Insanlari yanlis yonlendirmeyin lutfen.

@03 Haziran 2016 11:09 arkadaşım, sen hiç windows'un kendisinden destek alabildin mi bu zamana kadar ? Yoksa sen sorununun çözümünü tek başına ya da kullanıcıların açtığı diğer forumlarda mı buldun ? Linux'ta bir sorunun olsun adam bilgisayarına uzaktan bağlanıp ve bir kaç dakikaya sorununu çözüyor, forumlardan da yardım alabilirsin. Windows'ta alacağın hata mesajı; 0xjkv bilmem ne... Linux'ta alacağın; libGL error: driver pointer miss Bu ne demek ? Ekran kartı sürücülerini yüklemem gerek.

Güvenlik hiçbir zaman mükemmel değildir. %100 güvenlik istiyorsanız bütün elektronik cihazlarınızı kırıp, ateşe verin %100 güvendesiniz. Açık/Kapalı/Ücretli/Ücretsiz bunları geçin. Her yazılımın güvenlik zaafları ve kusurları vardır. Microsoft'un şu zamana kadar yaptıklarını da gördük ve işlediği suçları da biliyoruz. Kurumlar için (NSA misal) bir dünya arka kapı bırakıp bilgilerinizi satıp haksız para kazandılar. Verdikleri abzürt desteklerini saymıyorum bile (kapatıp açtım, sonra napim ?)

linux sistem çekirdeğidir. android de linux çekirdeği üzerine kurulmuş bir sistem. bugün kullanılan windowslar ise NT çekirdeğini kullanmaktadır.

Eğer güncel Pc oyunlarının hepsini performans kaybı olmadan Linuxda oynayabiliceğimi bilseydim kesinlikle linux kullanırdım.Ama o güne kadar mecburen Windows kullanıcam.

Şu güvenli tartışmasına son verelim. Güvenlik isteyen kullanıcı, şirket Linux dağıtımı kullanır.

Linux işletim her açıdan her sistemden daha iyidir güvenlidir özgürdür ücretsizdir

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir