Mac OS X Yosemite'ta gizlilik sorunu!

OS X'in son sürümündeki keşfedilen bu "küçük" açık, bakın kullanıcıların başına ne işler açıyor...

  • Zeynel A. Öztürk
Mac OS X Yosemite'ta gizlilik sorunu!

Apple'ın sisteminizde arama yapmanıza yardımcı olan Spotlight uygulamasında gizlilik sızıntısına neden olabilecek bir açık bulundu.

OS X Yosemite'taki Spotlight uygulamasındaki sorun, size gönderilen tek bir HTML biçimli epostayla başlayabiliyor. Pazarlamacılar ve spam'cılar, epostalarına epostaları açanları saymak için kodlar ekleyebiliyorlar. Bunun ardından epostayı gönderen, sunucu kayıtları yoluyla hangi eposta adreslerinin sözkonusu epostayı açtığını ve hatta epostayı açanın IP adresini belirleyebiliyor.

Çoğu kullanıcı, bu duruma karşı Apple Mail'deki "mesajlardaki uzak içeriği yükle" seçeneğini devre dışı bırakmayı tercih ediyor. Böylece epostayı gönderene herhangi bir kişisel veri gönderilmemiş oluyor. Ancak gizlilik sorunu burada bitmiyor.

Yeni bir keşif, işletim sistemindeki Spotlight arama işlevinin Apple Mail'deki sözkonusu tercihi aşarak, önizleme kısmında epostaların tamamını görüntülediğini ortaya çıkardı. Hatta Spotlight, Junk klasöründeki mesajların bile önizlemesini gösteriyor.

Bu durum, spam epostaları açtığınızda, onları dağıtanlara varlığınızı doğrulamak anlamına geliyor. Bu ise ileride eposta kutunuzda daha fazla spam'le veya daha kötüsü zararlılarla karşılaşabileceğiniz anlamını taşıyor.

Sorun, Apple tarafından onarılana kadar Spotlight'ın epostalar arasında arama yapma işlevini devre dışı bırakmanız tavsiye ediliyor. Bu durumda epostaların önizlemesi gösterilmediğinden, hacker'lardan ve spam'cılardan uzak kalmış oluyorsunuz.

Peki Gmail resimleri nasıl gösteriyor?

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Yeter ya ne iPhoneları ne de Macleri adam gibi kullanabilir olduk. Ne güvenliksiz sistem oldu şu Apple'ın sistemleri. Korkarak kullanmaya başladım telefonumu bilgisayarımı. Dilimize doladık stabil stabil diye, bi stabilite vardı o da yok artık. 3 yıl öncesinin özellikleri yeni geliyor bize. Sırf kendimizi bir haltmış gibi hissettiriyor diye para saçıyoruz. Bıktım ulan. Windows 10 gelsin; telefonda da bilgisayarda da tablette de Windows'a geçiyorum.

@14 Oca 2015 23:09 Windows Phone boşuna en güvenli mobil işletim sistemi seçilmedi hocam. Zaten Microsoft hizmetlerinin de (OneDrive, Outlook, MSN, Skype vs.) şimdiye kadar hiç sızıntısı olmadı. Telefonum da Windows, bilgisayarım da. Kullandığım servisler de hep MS'nin. 10 yıllık e-postam bir defa bile başımı ağrıtmadı. Hiç güvenlik derdine düşmedim valla. Kafam rahat. Millet şimdi iCloud'dan, iPhone'dan, Mac'ten özel dosyalarını, fotolarını falan nasıl sileceğini düşünüyor. Yazık size de.

@14 Oca 2015 23:09 sakin ol sampiyon burada anlatilan sey applea has degil windows uzerinde herhangi bir mail istemcisiyle harici gorselleri goruntulemeyi sectiginde ip adresin spamcilar tarafindan gorulebilir, ne kullandigin degil nasil kullandigin onemlidir, ne yaptigini biliyorsan istersen hesap makinasi kullan kimse sana bulasamaz.

@14 Oca 2015 23:09 atma komik androidci :)

@14 Oca 2015 23:09 Mac ci ve ios cu olmadığın çok belli. Bir kere windows kullanmak istiyorsan Mac'ine kendi içinde gelen bootcamp uygulaması ile windows yükleyebilirsin. Ama apple da o kadar az açık çıkıyor ki böyle haber oluyor. Senin tersine ben evde windows kullanıyorum ancak Yosemite (hackintosh) de kurulu. Ayrıca windows phone, ios dan bile kapalı bir sistem olduğu için tabiki güvenli olur. Dosya yöneticisi bile yoktu (şimdi geldimi bilmiyorum). Ancak windows kapalı sistem yapınca güvenli apple yapınca tekelci oluyor onu anlamıyorum. Ben bütün işletim sistemlerini kullanan ve hepsinin güzel taraflarının olduğunu düşünen biriyim.

bide iatkos v7 yi deneyin

Adam Apple kullandığını söyleyip, Windows'a geçmek istediğini belirterek Androidçi olmuş :D neyse. Hiçbir şirket, hatta hiçbir insan günümüzde açıksız sistem yaratamaz. Ancak, bu şirketlerin yazılımlarını güvenlik açısından sıraladığımızda eskiden Apple-MS-Google olan sıralamanın günümüzde MS-Apple-Google olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz. Eyyorlamam bu kadar.

@15 Oca 2015 08:10 android de root - ios ta jail break windowsphone da ne var hala birşey yok demekki güvenlik üst düzey

Bu gibi gizlilik gerektiren işlerde hangi işletim sistemi olursa olsun üçüncü parti bir yazılım yerine her zaman zorda olsa o işe yönelik adımı atmak gerekir.

Sen de yorum yaz