Macintosh sessiz ve derinden geliyor...

Windows yüklü PC'ler ev bilgisayarında bir numara olabilir ama Macintosh'un yükselişi sürüyor!

  • Ümit Öncel
Macintosh sessiz ve derinden geliyor...
Mac kullanıcılarının sayısı artıyor.

ABD'de yapılan araştırmaya göre Mac kullanıcılarının sayısı artıyor. Her yıl düzenlenen araştırmanın son yayınlanan raporunda Mac kullanıcılarının sayısının, tüm bilgisayar kullanıcılarının %12'sine ulaştığı açıklandı. Mac kullanıcılarının sabit kalmayı sevmedikleri ve genellikle hareket halinde oldukları, bu kullanıcıların %72'sinin bir diz üstü bilgisayar sahibi olmasından ortaya çıkıyor.

2300 kişi ile yapılan araştırmada Mac kullanıcılarının gelir düzeylerinin de, tüm bilgisayar kullanıcıları ortalamasının oldukça üzerinde olduğu ortaya çıktı. Raporda Mac kullanıcılarının %36'sının yıllık gelirinin 100 bin dolardan yani yaklaşık olarak 146 bin TL'den yüksek olduğu tespit edildi.

Bu gelir farkı aynı zamanda Mac kullanıcılarının evlerinde tüm bilgisayar kullanıcılarına oranla daha fazla elektronik cihaz bulunmasına yol açıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

onu kullananda günlük işini gören kesimler.

ülkemizde de dünya standartlarında bir fiyatı olsa burada da kullanıcısı artar...

Mac kullanıyorum ama 100 bin dolarım yok. Orta direğim :) ve MAC'ten memnunum.

mac kullanmak büyük bir ayrıcalıktır :)

malesef mac yeni bir dünya yıllarca windows deneyiminden sonra mac kullanmak tam bir extreme internet ve media işleriniz dışında bizim bilgisayar kültürümüzle pek uyuşmuyor linux içinde aynı şeyi söyleyebilirim

1 ci zengin kesimi sadece görünüşüne ve "bak biz zengin olarak mac kulanaıyoruz" diyerek alan takım zenginler

2 ci zengin kesimi mac sistemleri bilmeden alıp övenlere kanıpta alan zenginler

3 cü alanlar da zenginlere özenen avam takımına çengel olmaya çalıanlar

4 cü kesim kendini beğenip diğer insanlardan farklı görenler (ne Hikmetse?)

5 ci kesim de hem kendini beğenen, hemde sonradan görme olanlar

e birde konu hakkında bilgisiz olup değişiklik isteyen parası bol olanlar var, onlar için ne olacak ki sevmeseler yada hevesleri geçse atarlar bir kenara, dokunurmu onlara?

eee...!!! birde yanlış bilgilendirilenler var, bu kısıma yazık Vallahi, yakınlarında mac olan birilerinin dolduruşuna gelipte alanlar, internet üzerinden ne derece program kısırı bir makina aldıklarını anladıklarında ise ne yazıkki okadar parayı bayılmış oluyorlar...

INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

edipciftci yazmış:
1 ci zengin kesimi sadece görünüşüne ve "bak biz zengin olarak mac kulanaıyoruz" diyerek alan takım zenginler

2 ci zengin kesimi mac sistemleri bilmeden alıp övenlere kanıpta alan zenginler

3 cü alanlar da zenginlere özenen avam takımına çengel olmaya çalıanlar

4 cü kesim kendini beğenip diğer insanlardan farklı görenler (ne Hikmetse?)

5 ci kesim de hem kendini beğenen, hemde sonradan görme olanlar

e birde konu hakkında bilgisiz olup değişiklik isteyen parası bol olanlar var, onlar için ne olacak ki sevmeseler yada hevesleri geçse atarlar bir kenara, dokunurmu onlara?

eee...!!! birde yanlış bilgilendirilenler var, bu kısıma yazık Vallahi, yakınlarında mac olan birilerinin dolduruşuna gelipte alanlar, internet üzerinden ne derece program kısırı bir makina aldıklarını anladıklarında ise ne yazıkki okadar parayı bayılmış oluyorlar...
__________________________________________________________

Bu yorum resmen hitab ettiği kesime saygısızlık chip de bunu rahatça koymuş...

Program kısırı:MS için yazılmış tonlarca yazılımı Apple'ın yazılımlarına tercih ediyorsam bundan size ne!
Onu bırakıyorum HADİİİ ben apple'ı sevimli tasarımları için alıyorum parayı da pasıyorum ne zenginim ne bişey! Burada kimsye laf düşmez.Markaya bile değilse ALICIYA SAYGI LÜTFEN...

bir edipciftci klasigi..

edipciftci dinlediğin müzikler izlediğin filmler ve aklına gelmicek birçok şey mac sistemler kullanılarak yapılıyor. Hadi diyelim son kullanıcılar hava atmak için mac alıyor peki profesyonel kullanıcılardamı hava atmak için mac alıyor ? Bu nasıl bir bakış açısıdır ? Bilgisayar kullanmak sadece IT sektöründe çalışmak değildir.Bu arada sanmaki bir mac IT sektöründeki işleri kaldıramaz.Elbette kaldırır o sistemin altında UNIX yatıyor , ne yaptığını biliyosan mac i her amaç için kullanabilirsin. Şu bakış açını biraz daha genişletirsen bu kadar dandun yorumlar yapmazsın.

AMD-INTEL-NVIDIA-ATI-WINDOWS-LINUX-MAC KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Edipciftci bence siz güç aşığı bir insansınız. Güçlünün yanında olmayı güç sayıyorsunuz. Saydığınız markalara bakarak bunu çok kolay söyleyebilirim. Üçü de sektöründe en güçlü firmalar. Ama atladığınız da çok şey var. Mesela Nvidia sevmediğiniz Linux'a amd/ati'den çok daha fazla destek verir. Hem neden insanların keyiflerine karışıyorsunuz ki. Kimin canı neyi kullanmak istiyorsa onu kullanır. Ne gerek var hakaret etmeye. Benim canım BeOS kullanmak ister onu kullanırım. Sadece logosunu severim ya da bir yöneticisinin açıklamasını severim hatta sevdiğim hiçbir yönünü de göstermeyebilirim, bunu göstermek zorunda değilim. Nedir ki bu hayranlık ve tahammülsüzlük. Bırakınız kim canı ne istiyorsa onu yapsın. Sizin doğru ya da yanlış bildiğiniz şeyleri sizden başkası bilmiyor mu? Her şeyi bir tek siz mi biliyorsunuz? Mesela AMD'yi bir açıdan eleştiriyorsunuz ama ben hiçbir sorun yaşamamışsam, yaşayanı duymadıysam bu bilgiye inansam bile umursamıyorsamıyorsam bu sizi neden ilgilendiriyor. Ki ekonomi bilimine göre de tekel kötü bir şeydir. AMD olmasaydı Intel'i alacak kadar paramız olmazdı belki. Lütfen artık bırakın bu tarz yazıları. Bunu insanlık için insan fikri ve insan seçiminin kutsallığı adına yapmayın lütfen, çok kırıcı oluyorsunuz. İnsanların tercihlerine saygı duymuyorsanız bile karışmayın.

Değerli yorumcu edipcifti

macbook pro mun ekran kartı nvidia , işlemcisi intel ve boot camp le windows kullanabiliyorum. Acaba bu koşullar altında sizin saygınızı kazanırmıyım ? Sanırım sizin hışmınız G5 işlemcili mac lere... Bu arada yorumlarınızdanda anlaşılabileceği üzere mac ler hakkında çok kıt bilgiye sahipsiniz demişsinizki mac alanlar ne derece program kısırı bir makina aldıklarını bilmiyolar. EDIP bey mac e bilgisayar olarakmı yorum yapıcaz işletim sistemi olarakmı ? Mac bilgisayarlar Windows + Mac OS + Linux işletim sistemlerini ister aynı anda ister tekil olarak kullanabileceğiniz eşsiz bir platformdur bilakis bir Mac te istemediğiniz kadar çeşitte yazılım bulabilirsiniz. Sonuç olarak yorumlarınızı nerden tutsak elde kalır , bırakın bu dikkat çekme çabalarınıda objektif olun.

Apple alanlar, Apple tercih edenlerdir. Apple tercih edenler de, genelde teknolojiyi daha yakından takip edenler ve parası olanlardır.
Paranız varsa, ve PC almak zorunda değilseniz, Apple alırsınız.
Paranız varsa, ve PC kullanıyorsanız, genellikle PC ye mahkum olduğunuz için kullanıyorsunuzdur (Mesela benim gibi Microsoft Visual Studio kullanmak zorundasınızdır. Ama her zaman da, keşke Mac kullanabilsem dersiniz...

Intel PC - nVidia ve Windows kullanan herkese saygılar sunan edipciftci denilen şahıs ben de Intel işlemciye ve nVidia ekran kartına sahip ve Windows Vista'yı en hızlı çalıştıran dizüstü bilgisayar olan MacBook Pro ile sana saygılarımı sunuyorum. Mac sistemler hakkında biraz araştırma yap ve özellikle ne tür işlerde kullanılırlar öğren de öyle yorum yaz bari.

mac kullanımı ve satışı bir yere gelip tıkanır çünkü apple bunu istemez. sayı artınca bahsi geçen kalite düşer destek sunumu azalır artı 3000TL üzeri para yatırabilecek gelir ve düşünceye sahip olmanız gerekir. virüsler konusunda blackcapler macosa yönelir güvenlik azalır. mac kullanıcılarının sayısı artınca ayrıcalık kalmaz.
örnek:
-boncuk mu olum ben mac kullanıyorum.
-Ciddi misin? Ben de geçen ay en yeni modelinden aldım :D
-O_o

infoman haklı, Apple çok yayılmak isteseydi bir netbook üretir ortalığı darmadağın ederdi. Veya Mac OS X in PC sürümünü çıkarırdı, ki Windows u ciddi manada baltalardı.
Apple da aynı Mercedes, BMW, Sony Vaio, Armani, vs vs bilimum markalar gibi premium bir marka, kaliteden ödün vermediği gibi fiyatı da indirmiyor. Halkın markası değil, premium marka.

Amerika'da 2300 kişi ile araştırma yapıp macos işletim sistemini bilgisayar kullanıcılarının %12'si kullanıyor demek kadar saçma bişey olamaz. Bu araştırma dünya genelinde doğru dürüst yapılsa sonuç macos %1'in altında kalacaktır. Türkiye'de ister ev kullanıcılarına ister kurumlara bakın windows'tan başka bir işletim sistemi göremezsiniz. Macos kullanan birkaç yüz kişide sırf farklı görünmek yada parası çok geldiği için apple ürünü kullanır.

2300 kişiyle yapılan araştırma sadece GELİR durumları.

%12 Mac OS kullanıcısı olduğu hakkında araştırmayı 2300 kişiyle yapmaya gerek yok, bilgisayar satışlarından takip ediliyor. Ve evet, genelde %12. Özellikle teknolojiyle yakından ilgili olan ve gelir düzeyi yüksek şehirlerde %80lere varıyor Mac kullanımı (Los Angeles, San Francisco gibi)

istatislik oyle onbiler uzerinde yapilmaz. bunun teknigi budur. bence siz sacmalamayin

ABD gibi kalabalık nüfuslu büyük bir ülkede 2300 kişiyle yapılan bir araştırma sonucunda mac kullanıcılarının tüm bilgisayar kullanıcılarının %12'sini oluşturduğu rahatça söylenmemez. Ancak bilhassa son dönemlerde gerek elit görüntüsü gerek malzeme kalitesi ve giderek artan performanslarıyla mac'lar o eski hantal macintoshları aşmış durumda. PC toplamayı düşünen birisi olarak ekran kartı güçlü olsaydı hiç kafa yormadan ben de bir imac alacaktım.

filmlerde laptoplar hep apple macbook dikkat ederseniz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play