Meta'dan bir Türk'e dava: Ekrem Ateş Instagram kullanıcılarını klonlamakla suçlanıyor

Meta, 350.000'den fazla Instagram profilini kopyaladığı iddia edilen bir Türk'e dava açtı: Ekrem Ateş kimdir?

Meta'yı sinirlendiren Türk: Ekrem Ateş kimdir?

Meta, iki veri toplama servisine karşı yasal işlem başlatıyor. Dün şirket, Octopus adlı bir şirkete ve Ekrem Ateş adlı bir Türk'e federal davalar açtı. Meta’nın iddiasına göre bu iki servis, bireylere ve şirketlere kiralık veri kazıma hizmetleri sunuyor.

Octopus ayrıca insanların kendi veri toplama kampanyalarını yürütmek için kullanabilecekleri yazılımlar da satıyor. Meta'ya göre, bu program önce kullanıcının Facebook ve Instagram hesaplarını tehlikeye atıyor, ardından o kişinin erişebildiği tüm verileri sıyırmaya devam etmeden önce Octopus'a kimlik doğrulama bilgilerini veriyor. Yazılım daha sonra belirli bir Octopus müşterisine bağlı her Facebook ve Instagram arkadaşı hakkında telefon numaralarını, doğum tarihlerini ve diğer kişisel bilgileri alabiliyor.

Meta, “Octopus gibi şirketler, kimi hedef aldıklarına ve hangi amaçla veri topladıklarına bakılmaksızın, herhangi bir müşteriye otomasyon hizmetleri sunan, gelişmekte olan bir veri toplama endüstrisinin parçası” diyor. “Bu endüstri, veri toplamayı tüm kişiler ve şirketler için kullanılabilir hale getiriyor” diyor.

Meta'yı kızdıran Türk: Ekrem Ateş

Meta'nın diğer davasının muhatabı Ekrem Ateş'in ise 350.000'den fazla Instagram kullanıcısı hakkında bilgi toplamak için otomatik Instagram hesaplarını kullandığını ve daha sonra bu verileri, bu kişilerin verilerini, izinleri olmadan, bir dizi klon sitesinde yayınladığını iddia ediliyor. Meta, 2021'in başından bu yana Ateş'e karşı birçok yaptırım eylemi gerçekleştirdiğini söyledi ancak eylemlerin devam ettiğini açıkladı.