Microsoft, çocukları düşündü ve tarayıcıları engelledi!

Microsoft, rakip tarayıcıları engellemeye başladı! Ama bu engelleme, Microsoft'a göre sadece "iyilik" için...

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft, çocukları düşündü ve engelledi!

Microsoft, güncellediği aile filtreleriyle rakip web tarayıcılarının bazılarını engellemeye başladı. Bunun nedeni, firmaya göre web tarayıcılarının güncellemelerinin Windows 10 aile ayarlarını bozabilmesi.

Microsoft'un bu hamlesi, Firefox, Chrome gibi web tarayıcılarının engellenmiş sitelere ulaşmasını sonlandırmayı amaçlıyor. Firma, bu hamleyi "çocukları daha güvende tutmak" için yaptığını söylüyor. Hangi tarayıcıların engellendiği ise tam olarak açıklanmıyor. Engelin aşılmaz olmadığını söyleyelim; ebeveynler dilerlerse engeli Windows Aile ayarları içerisinden kaldırabiliyor, istedikleri web tarayıcısını beyaz listeye ekleyebiliyorlar.

Güncellemeyle birlikte Microsoft, geçtiğimiz aylarda bulunan ve tartışılan "filtreyi aşma yöntemlerinin" tümünü birden işe yaramaz hale getirdi. Bazı kullanıcıların ise Microsoft'un bu engelinin Edge web tarayıcısını yaymayı amaçladığını düşüneceği kesin. Firma geçen ay Edge kullananlara kahve bile ısmarlamıştı. Ancak kahvelere rağmen Google Chrome, NetMarketShare'in verilerine göre yüzde 51,04'lük liderliğini koruyor ve Edge, yüzde 3,91 pazar payıyla ile henüz oldukça gerilerde.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Böyle giderse chrome ve firefox gibi diğer tarayıcılar Windows 10 la tamamen uyumsuz olabilir. Tarayıcı sahibi Windows aile ayarlarıyla entegre etmeyi kabul ederse izin verilebilir. Firefox bunu yapar fakat chrome yapmaz.

chrome alışkanlıklardan besleniyor, tıpkı 15 yıl önce explorerda olduğu gibi. şimdi herşey çok tanıdık geliyor teknolojiyle ilgisi olmayan sıradan kullanıcı bugün chrome kullanıyor.

Sözde iyilik yapıyor ha.. Ulan Microzort, sen yokmusun? Mozilla Firefox illaki

Edge'nin eklenti destegi ne alemde diye bakayim dedim. 12 eklenti var, 6 tanesi zaten MS'nin office eklentileri. Adblock ve AdBlock+ var. Kalan 4 tanesi de Evernote v.b. Bu hizla 200 yil sonra istedigim eklentiler gelmis olur.

Eklenti desteği gelsin hemen gececegim söz Microsoft. Yapmışsın çok hızlı ve başarılı ama eklenti olmazsa olmaz

tekel yasalarından yedikleri cezalara ya doymadılar ya da cezalar caydırıcılıktan epey bir uzak.

çok doğru bir hamle. Sadece aile için değil iş yerleri içinde iyi düşünülmüş. Sonuçta kimse notebookla birlikte gelmediği sürece orjinal kullanmadığı halde sanki burada orjinalini satın almışta afra tafra yapıyor. Zaten Admin açabildiğine göre isteyen açar Kahpe Bizans filmindeki o kadın gibi herşeye atlamayın.

artık internete bağlanmayan bilgisayar yok gibi. internetin en çok kullanılan programları da doğal olarak web tarayıcıları oluyor. Bence web tarayıcılarını güvenli hale getirmek öncelikli olmalıdır. Bunun içinde program kurarken tarayıcı ayarlarının değişmesinin önüne geçilmeli. Mesela bir program kuruyorsunuz sonrasında bir bakıyorsunuz tarayıcı açılış sayfası değişmiş, arama motoru ayarı değişmiş, abuk sabuk eklentiler yerleşmiş. Önce bu engellenirse internet daha güvenli ve daha hızlı olur.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play