Microsoft Edge ilk etapta eklentisiz gelecek

Microsoft'un yeni web tarayıcısı, çıktığında beklenen bu önemli özelliği içermeyecek!

Microsoft Edge ilk etapta eklentisiz gelecek

Microsoft'un Project Spartan kod adıyla tanıdığımız yeni web tarayıcısı, Windows 10'un varsayılan tarayıcısı olacak. Tarayıcının adının Edge olacağını dünkü Build etkinliğinde resmi olarak öğrenmiştik. Daha önceki bilgilere göre Edge, en son web standartlarını ve uzantıları destekleyecekti.

Ancak Microsoft'un geliştirici oturumlarından gelen bir habere göre Edge, Windows 10'un final sürümünde, ilk aşamada eklenti desteği sunmayacak. Tarayıcı, Windows 10'un çıkış tarihinden sonra da güncellemeler alacağından, eklenti desteği daha sonra gelecek.

Eklenti desteği, Microsoft'un web tarayıcısı Internet Explorer'ın önemli eksiklerindendi. Chrome, Firefox gibi web tarayıcıları, eklenti destekleriyle öne çıkıyorlar ve Microsoft, artık bu alanda geri kalmamak konusunda kararlı. Firmanın Edge için bu sene yayınlayacağı bir güncellemeyle eklenti desteğini sunmaya başlayacağı söyleniyor.

İşlevi ciddiye aldığını bildiğimiz Microsoft, Chrome ve Firefox eklentilerinin küçük değişikliklerle kolayca Edge'e uyarlanması için bir yol da sunacak. Bununla birlikte işlevin tam olarak ne zaman Edge'e geleceği henüz belli değil.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

ie rezilliğinin ikinci aşaması.. önemli olanın isim değil kullanış olduğunu idrak edemediler daha. yıllardır hata yapmalarına rağmen hala akıllanamadılar.

@01 Mayıs 2015 21:44 Edge baştan aşağı yenilenmiş bir tarayıcı ve ie ile alakası yok. Tabi hiçbir bilgi sahibi olmadan boş konuşmak kadar kolay bir iş de yok :p

@01 Mayıs 2015 22:44 edgeyle ie nin alt yapısı aynıdır ve geliştirilmiş halidir.ie en çok kullanılan tarayıcılardan bir tanesidir ve chrome gibi ikide bir çökmez.Selamlar

@02 Mayıs 2015 17:24 chrome aylardır çökme yaşamadı bende, bir sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum, umarım edge daha da iyidir ve gömülü tarayıcıyı ferah ferah kullanırız

Eğer build etkinliğinde gösterdikleri performans grafikleri doğruysa chrome falan hikaye olacak.

Biran önce Windows 10'u çıkaralım diye acele edildiğinden eksik olacak heralde ama baştan etkileyemezse insanları sonra zor gibi.

ie 11 gayet hızlı bir tarayıcı eklenti desen normal bir kullacını için easylist (adblock listesi) bile var bence standart bir kullanıcı için bu eklenti yeter hız desen gayet iyi ie kötü diyenler hala pclerinde ie8 bulunduranlardır

@02 Mayıs 2015 01:01 önemli olan hız değil kullanışlılık ve iedeki sekme tasarımı vs çok berbat

siz işletim sistemi yapmayın apple neden daha iyi beli oluyor bir işletim sistemini sanki biz yapıyoruz gibi hissetmeye başladılar yaza çıkar denediğimde windows 8 gibi bir durum karşılaşacağım sorunlar sorunlar hayat kısa en iyi mac almak rahata bakmak bunlar daha tarayıcı isim koymakla meşgul

Win 10 Vistadan kötü olursa şaşırmam

@02 Mayıs 2015 08:54 W10 kullanıyoruz ve şu haliyle bile oldukça iyi.Eksiklikler hızla tamamlanıyor.Çıktığında en fanatik Win7 hayranlarını bile memnun edeceğine inanıyorum.

@02 Mayıs 2015 08:54 Millet boşa sıkmayı ne çok seviyor arkadaş. Tarayıcının adına bakıyor, win 10 vistadan kötü olacak diye yorum yapıyor. Valla Windows'a acıyorum böyle bir kafaya işletim sistemi mi yapılır

spartan ismi daha havalıydı :)

FOREVER CHROME... (az ötede oyna microsoft)

Zamanında bir iyi bir kötü yorumunu yapanların sesi neden çıkmıyor. winxp iyi, vista kötü, win7 iyi, win 8 kötü diye insanları etkilemeye çalıştılar. Win10 da bu sebeple iyi olacak herhalde :D İyisiyle kötüsüyle Windows diyorum. Sabırsızlıkla bekliyorum.

@02 Mayıs 2015 16:39 Şu an, XP'nin performansını hiç bir Windows veremiyor. En başta bellek yönetimi konusunda, üstelik son kullanıcının büyük çoğunluğunun 64 Bit versiyonunu görmemiş olmasına rağmen. 3GB ram'i en iyi yöneten işletim sistemidir. XP'den sonra gelenlerin her biri, MS her ne kadar aksini iddiaa etse de, bir öncekinden daha fazla bellek istemiştir. Servislerde bir önceki versiyona göre çok daha fazla işlem gücü talep etmiştir. 10'u da göreceğiz bakalım, ne kadar bellek isteyecek.

@03 Mayıs 2015 12:04 xp, win7 ile yarisamaz bile. arada daglar var. lutfen bilincli yorum yapalim

web dizaynını yapan arkadaşa... şu resimlerin üzerindeki face, twit gibi simgeleri köşelere koyamaz mıydınız, insan resme tıklayamıyor bir türlü.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir