Microsoft Edge ve IE, Firefox'a yenik düştü!

Microsoft'un web tarayıcılarının toplamı bile artık bu popüler tarayıcının kullanım oranını geçmiyor

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft Edge ve IE, Firefox'a yenik düştü!
Edge, henüz fark yaratamadı.

Web tarayıcıları arasındaki savaşta hiçbir yavaşlama belirtisi yok. Bir araştırma firmasına göre Firefox, ilk kez Microsoft'un Internet Explorer ve Edge web tarayıcılarının toplam kullanımını geçmeyi başardı.

StatCounter'ın Nisan'da dünya çapındaki web tarayıcısı kullanım oranları verileri, Firefox'un pazarın yüzde 15,6'sını elinde bulundurduğunu, buna karşın IE ve Edge'in pazar payının yüzde 15,5 (sırasıyla yüzde 13,25 ve yüzde 2,25) olduğunu söyledi. Firefox, pazar payını genişletmese de Microsoft'un web tarayıcılarının Mart ve Nisan arasında yaşadığı yüzde 0,42'lik düşüş, Firefox'un öne geçmesini sağladı. IE'den kaçan pazar paylarının yüzde 60,5'lık paya sahip Chrome'a gitmiş olma ihtimali ise güçlü.

Veriler, Microsoft Edge'e geçişlerin hayal kırıklığı olmayı sürdürdüğünü gösterdi. Ancak web tarayıcısının tamamlanmadan, önemli işlevlerin bazılarından yoksun olarak piyasa sürülmüş olması nedeniyle durum şaşırtıcı değil. Dahası Edge'i sadece Windows 10'a yükseltenler kullanabiliyor. Edge'in eklenti desteğine ve diğer beklenen özelliklere bu yaz yayınlanması planlanan Anniversary Update güncellemesiyle kavuşması bekleniyor. Bunun ardından Edge'in kullanım oranının artmasını bekleyebiliriz.

Bu arada verileri sadece ABD ve İngiltere'ye kısıtlayarak baktığımızda, çok farklı bir tablo ortaya çıkıyor. İngiltere'de Chrome yüzde 54 ile liderken onu IE ve Edge yüzde 21 ile ikinci sırada izliyor. Firefox, yüzde 13,2 ile çok gerilerden geliyor. ABD'de Chrome yüzde 51,6 ile ilk sıradayken IE ve Edge, yüzde 25,2 ile üçüncü, Firefox yüzde 13,4 ile üçüncü sırada bulunuyor. Yine de Firefox ve Mozilla dünya çapında Microsoft'un tarayıcılarını geçme başarısını sevinçle kutluyor olsa gerek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Firefox hala benim en favori tarayıcım; çünkü aynı zamanda az yakıyor, adeta yakıtı kokluyor:) 4GB veya daha az belleği olanlara tavsiyem Firefox ve Ice Dragon'dur. Diğer taraftan Mozilla benim hayallerimdeki Firefox'u ve Thunderbird'ü biliyor. Gerçekleştirirlerse ki Mozilla için zor şeyler olduğunu kesinlikle düşünmüyorum; çünkü özellikle kolay şeyler gönderiyorum:), bir numara olacaklarından hiç kuşkuları olmasın! Yol haritasını oluştursunlar ve başlasınlar yeter, gerisi gelecektir...

Tüm özelliklerine kavuşmadan piyasaya sürmelerin bedeli fena ödeyecekler bence. İlk çıktığında büyük bir heyecanla denemiştim ama hayal kırıklığından sonra fark yaratan çok büyük bir özelliği olmadıkça kullanmam.

Edge'i XP'de kullanabiliyor musunuz? Peki Vista'da, Windows 7'de veya Windows 8.1'de? Peki Edge'i Mac veya Linux'larda kullanabiliyor musunuz? Tabii ki hayır! Kısaca sonuçların böyle olmasına şaşırmamak gerekiyor diye düşünüyorum. Bu tamamen MS'in Windows'un sadece son sürümü için tarayıcı üretmesi ile ilgili bir sorun! Ya bu stratejiden vazgeçerler, ya da bu sonuçlarına katlanırlar ki şikayet etmek zaten mantıkdışı...

@cleverman Edge zaten Windows 10 için yapıldı niye eski sürümlerde kullanılsın.

Chrome,Firefox ve Opera gibi platform bağımsız olarak çalışan ve plug-in desteği olan tarayıcılar varken IE ve Edge 'nin fark yaratması zor gözüküyor.

Bu kadar berbat bir tarayıcı olamaz. İnanılmaz kötü. Gözünü seveyim Chrome...

beter olsun mikropsoft.

Operayıda denemenizi öneririm gayet hızlı

Görünürde hiç bir yenilik getirmediği halde bir sürü yenilik getirdiğini iddia ettiği ve takılmalar olduğu için olabilir mi?

edgeyi kullanmıyorum zaten halen beta full değil ki millete beta yazılımı iteleme çalışıyorlar donma kilitlenme askıda kalma muhabbeti sıktı artık. Explorer kullanmak en mantıklısı illa Microsoft tarayıcısı gerekli ise.

edge mi onu kullanan cahildir... ancak cahil krolar kullanır...

Microsoft son yillarda cilginlik ustune cilginlik yapiyor. Windows 8'den sonraki tum ekibi postalamasi lazim :))) Windows 10 ile inadina devam ettikce kendilerini bitiyorlar.

Yeni Opera süper olmuş.

Firefox varken ne ajan chrome kullanılır ne de bir işe yaramayan edge...

Sedece isim değiştirmekle olmuyor bu işler. Örneğin yeni bir sekme açıyor adresi yazıp enter tuşuna basıyorsunuz ama sayfanız yeni sekmede değil önceki sekmede açılıyor. Çünkü siz adresi yazana kadar yeni sekme yüklenmemiş oluyor. Ve bu durum internet explorer 7'den beri böyle. Edge, teması değiştirilmiş bir internet explorerdan başka bir şey değil.

win10 da chrome sürekli donma yarattığından firefox geçtim, Dell xps 13.3 4k kullanıyorum chrom da bazı videolarda (ligtv) tam ekran olmuyordu 4k desteği yok, firefox da böyle bir sorun yaşanmıyor tam ekrana izin veriyor. 4k sahip kullanıcılara tavsiye ederim

Edge benim işimi rahatlıkla görüyor bu yüzden bana göre İE'den sonra gayet hızlı geldi.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play