Microsoft, Edge'in güvenliğiyle övünüyor

Microsoft, yeni tarayıcısı Edge hakkında yine çok iddialı açıklamalar yaptı!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft, Edge'in güvenliğiyle övünüyor

Web tarayıcıları, zararlıların sistemimize girmek için sıkça kullandığı kapılardan. Genellikle kendi dikkatsizliğimiz veya bilgisizliğimiz yüzünden olsa da zararlılar, web tarayıcıları yoluyla verilerimize göz dikebiliyor ve hatta bilgisayarımızı rehin alabiliyorlar. Microsoft ise kendi web tarayıcısı Edge'in bu alanda önemli bir yol kat ettiğini düşünüyor.

WinBeta'nın raporuna göre Microsoft yetkilileri, Edge Summit etkinliğinde Edge'in ilk bir senesinde herhangi bir "sıfırıncı gün açığına" maruz kalmadığı yönünde açıklamalara imza attı. Gerçekten de Edge'i aktif olarak hedef aldığı bilinen bir zararlı, şimdilik yok. Uzaktan kod çalıştırma açıklarında ise Microsoft'a göre tarayıcının ilk beş ayına kıyasla yüzde 75 iyileştirme yapılmış bulunuyor.

Edge'in eklenti desteğiyle gelmediğini ve kullanım oranının düşük olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bu yüzden tarayıcı, zararlı geliştiricilerinin hedef listesinin en tepesinde bulunmuyor. Ancak Edge'in Windows 10'la birlikte gelen varsayılan web tarayıcısı olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Bunun yanında şu an ön-izleme sürümlerinde test edilen eklentiler, yakında tarayıcıdaki yerlerini alacaklar. Eklenti desteğiyle birlikte Edge'in kullanım oranı, Microsoft'u sevindirecek seviyelere tırmanmaya başlayabilir (ve zararlılar için daha çekici bir hedef haline gelebilir).

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bunca yapılan iyileştirmelere rağmen halen kullanılmıyorsa durup, düşünmek gerekmez mi? Bence Firefox'u veya Opera'yı satın alsın.

@Emre G Firefox'u satın almak derken ? İroniydi sanırım.

edge gerçekten hızlı sonunda yaptılar galiba ama firefox daha kullanışlı gibi eklenti ve destek açısından

Zaten açık olsa tüm windows a zarar verir çünkü edge windows çekirdeğinde yer alıyor.

güvenlik ve edge iki zıt anlamlı kelimedir... bence güvenliğine önem veren edge kullanmaz...

@grezimonk samsung kullanma o zaman. O da edge ismini kullanıyor. Git sen o chrome os una exe yüklemeye çalış.

Windows 10 yükledikten sonra Chrom'u indirmek için kullanmıştım. Beğenmedim.

şuna çeviri eklentisi koymak bu kadar mı zor ?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost