Microsoft, güncelleme için P2P kullanabilir!

Microsoft, güncelleme dağıtırken kendi üzerindeki yükü azaltmak için bu ilginç yönteme başvurabilir!

  • Cem Şancı
Windows 10'un güncellemeleri P2P'den dağıtılacak
Benzer yöntemden oyun yükleyicileri de faydalanıyor

Windows 10'un final sürümünün yayın tarihi, henüz tam olarak bilinmese de giderek yaklaşıyor. Microsoft bu sırada Windows 10 için yeni özellikleri devreye sokmaya devam ediyor.

Windows 10'un gündemdeki 10036 sürümüyle birlikte Microsoft'un üzerinde çalıştığı yeni özelliklerden biri, işletim sisteminin güncellemelerinin P2P (eşten eşe paylaşım) ile dağıtılması. Bu sayede kullanıcılar Windows 10 güncellemelerini ve satın aldıkları uygulamaları torrent benzeri bir P2P sistemiyle indirebilecekler.

Elbette bu sistem sayesinde, Microsoft sunucularındaki yığılmanın önüne geçilmiş olacak ve kullanıcılar, başka kullanıcıların bilgisayarlarındaki güncellemeleri ve uygulamaları, uzun indirme sürelerini beklemeden indirebilecekler. Ancak kullanıcılar bu şekilde hızlı indirmelere ulaşabilmek için, bilgisayarlarını P2P sistemine açmak durumunda kalacaklar. Bu da başka kullanıcıların onların bilgisayarından güncelleme ve uygulama çekebilecek olması anlamına geliyor ki, böylece kullanıcının internet bağlantısında biraz yavaşlama söz konusu olabilecek.

Microsoft şimdilik bu özelliği resmen duyurmuş değil ve Windows 10'un final sürümü sırasında özelliği iptal etmesi de olası. Ancak yine de Microsoft'un böyle bir deneme yapıyor olması bile ileride P2P'nin Microsoft ekosisteminin bir parçası olabileceği anlamına geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

O düdük ötmez. Hacker'ların ilk hedefi güncellemeler olacaktır. Bu dünyada virüs diye birşey var...

Saçmalamışlar p2p den sistem dosyasımı indirilir ? limewire den şarkı indirir gibi

@17 Mart 2015 11:45 Bazı oyunlar güncellemelerde bunu yapıyor...

çok saçma ve bilgisayarı iyi bilmeyenler için güvenlik açığı oluşturacak.

"Deli lan bunlar!" deme sebep olmuştur. Güvenlik güncelleştirmesi yapacağım diye açık oluşturacaklar!

gariplerim iyice şaşırmış bunlar....

bu özelliği sevmedim bune böyle

p2p de dosya indirirken hash doğrulaması yapar, sistem. Virüs gelme ihtimali yok.

@17 Mar 2015 14:13 o hash şiflerini millet kıralı yıllar oluyo

Bu bana pek p2p gibi gözükmedi sanki aynı ağa bağlı şirket bilgisayarları için tasarlanmış gibi anladım. Diğer türlü çok uçuk ve riskli olur

Windows10.exe gelsin virüsler.

Adamlar oraya iki adet seçenek koymuş fakat İngilizce bilmeyenler durumu ters anlamış. Eğer yerel ağ seçeneğini seçerseniz bir güncelleme yayınlandığında aynı ağdaki bilgisayarların sadece birisi güncellemeyi indirecek ve tüm bilgisayarlara kurulacak. Bu sayede güncellemenin tekrar tekrar indirilip kotanın ve internet hızının sömürülmesi engellenecek. Tek pc kullananlar için çokta fark etmeyebilir ama benim evimde bir masaüstü ve iki dizüstü var. Büyük boyutlu bir güncelleme geldiğinde üçünün de ayrı ayrı indirmesi hem kotayı hem hızı mahvediyor.

Büyük bir açık olur.

Resme dikkat edin p2p i sadece yerel ağ ile sınırlayabiliyoruz yani sadece yerel ağ kullanıldığında çok mantıklı bence

@17 Mar 2015 21:36 evet ilk pc ms den çekecek diğer pcler için seçenek var oda ordan çekecek. cok pc olan ofisler için kullanışlı .

@17 Mar 2015 21:36 neyi mantıklı vürüs umrunda olmayan kardeşimde benle aynı ağdan net kullanıyor p2p olucaksa ben şimdiden by by diyorum win10 a

Mikisoft'un destekçileri daha okumadna bile her yoruma eksi vermiş. Bu kadar da abartmayın-göze sokmayın şu işi yahu :D

Hacker'ların hedefi olabilir ancak kötüye kullanmak o kadar kolay olmayabilir... İndirilen verileri doğrulamaya yönelik teknolojiler var...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play