Microsoft: Güvenliğiniz Önemliyse Windows 7'yi Bırakın

Microsoft'un resmi sayfası, Windows 7'yi bırakmanız için oldukça erken bir uyarıda bulundu!

"Güvenliğiniz Önemliyse Windows 7'yi Bırakın"

Microsoft, destek süresinin bitmesine henüz üç yıl olan Windows 7'ye şimdiden el sallayarak Windows 10'un güvenlik özelliklerini övdü. Fazlasıyla erken olan bu el sallama, şu an sadece Alman Microsoft sayfasından gelse de, Microsoft'un Windows 10'u bütün gücüyle hayatımıza yerleştirmeye çalışmaya kararlı olduğunu gösteriyor.

Windows 7'nin "genişletilmiş destek" süresi 14 Ocak 2020'de tamamlanıyor. İşletim sistemi, bu tarihten sonra güvenlik ve işletim sistemi güncellemelerini almayacak. Destek süresi tamamlandığında Microsoft tarafından teknik destek de sunulmayacak.

Microsoft'un blog gönderisine göre Windows 8, bugünkü PC'lerin "artan güvenlik gereksinimlerine" artık karşılık veremiyor. "Zamanı çoktan dolan güvenlik mimarilerine" dayanan Windows 7'yi kullanan kuruluşlar, zararlı saldırıları dolayısıyla yaşanabilecek yüksek maliyetli olaylara kapı açıyorlar. Firmaya göre "birçok donanım üreticisi artık Windows 7 için sürücü sunmuyor, bu yüzden yazıcılar gibi modern donanımlar tanınmıyor".

Özetle Windows 7'nin üç senesi daha olsa da, Microsoft'a göre şimdiden Windows Defender Advanced Threat Protection, Windows Hello biyometrik oturum açma gibi güvenlik özellikleri sunan Windows 10'a geçmeniz gerekiyor. Windows 10'a ücretsiz geçiş süresi tamamlansa da, ücretsiz geçişe izin veren iki yolun hala çalıştığını hatırlatalım.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Windows eposta oynayı göndermiyor.ve kilıtliyor.gümcelleme geldi ama hiç bir degişmedi

@17 Ocak 2017 15:16 Microsoft un e posta gibi eski hizmetlerinin durumu malesef içler acısı. Kapitalizm gibi o da kendini yiyecek bu gidişle.

Windows 10 ve güvenlik hah hah haa. win10 kendi başına casus sistem zaten tüm tuş girdilerini sistende olanı biteni içeriğini kullanıcı alışkınlıklarını kısacası her şeyi ms nin severlarına yüklüyor raporluyor. 7de bu çok azdı. şimdi Linuxcular apleciler googleciler çıkar onlar zaten herşeyi çalıyor. kullanıcı mahremiyeti denen kavram yok oldu gitti hepsi nasaya veri sağlıyor tüm sistemler ful erişelebilir durumda buna intelin son iki cpu skylake kaby layk de bulunan donanım açığıda hak sebebi

zamanında windows 7 de çok moderndi öve öve bitiremiyolardı xp nin ilk çıktığı yıllar inanılmaz bi işletim sistemi diye anlatıldı zaten guvenlik konusunda mikrosofta hiç güvenilmediki hep başka önlemler almamız gerekti sen bu işletim sistemini kaç yıl sattın ve para kazandın şimdi ne deyişti desteğini çekiyorsun

Linuxa geçerim window 10'a geçmem.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir