Microsoft Linux'a kol kanat gerdi!

Microsoft, gizli rakibi Linux'a artık çok da sert bakmıyor; hatta destek vermeye bile başladı...

  • Ali Güngör
Microsoft'tan Linux için geliştirici araçları
Microsoft Visual Studio 2010'a büyük önem veriyor

Microsoft, SourceGear'dan Teamprise Client Suite'i satın aldı. Artık Eclipse IDE kullanan veya Unix, Linux, Mac OS X gibi pek çok işletim sistemi üzerinde çalışan geliştiriciler, Microsoft Visual Studio Team Foundation Server kullanacak.

Microsoft sözcüsü, Teamprise Client Suite'in işlevlerinin Visual Studio ürünlerine ekleneceğini belirti Bu entegrasyon Visual Studio 2010 ile başlayacak.

Geleneksel olarak açık kaynak kodlu yazılımlara üvey evlat muamelesi yapan Microsoft'un bu hamlesi oldukça konuşuluyor. Microsoft, açık kaynak kodlu uygulamalar ile ilgili politikasını yumuşatmış durumda.

Microsoft'tan geliştirme bölümü kıdemli başkan yardımcısı S. Smoasegar, Microsoft'un müşterilerinin karşılaştığı günlük yönetim, ortak çalışma ve heterojen ortamlarda geliştirme yapma zorluklarının farkında olduğunu belirtti. IT endüstrisinin farklı platformlarda çalışan yazılımları geliştirmek için gereken adımları alacağını, Microsoft'un üzerine düşeni yapacağını belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bir dakika ben yanlışmı anladım. VS2010 linux içindeni derleme yapacak, çalıştırılabilir kod üretecek? Eğer öyle olursa harika olur.

Yanlış anlamışsın 18:00 da yazan arkadaş.
TFS yi biraz araştır ne işe yaradığını incele sonra anlayacaksın.

Mizahi olarak yapılmıış bir MS-Linux sitesi (mslinux.org) :

http://www.chip.com.tr/forum/Microsoft-Linux_t100735.html

Microsoft Linux'a kol kanat germemiş, kendi kaynakları yetersiz kalınca ihtiyacı olduğu için başvurmak zorunda kalmış.
XML 'de olduğu gibi nakavt olmasın diye bu sefer paşa paşa satın almış.

TFS nin anlamını biliyorum. TFS içinde derlemeyle hatta çalıştırmayla ilgili yapılar var. *nix altında nasıl olacak çıkınca ilk deneyeceğim özelliklerden biri artık.

ancak linux microsft a kol kanat gerer microsoft kendine bile kol kanat geremiyorki :D

Yazilimcilarin birlikte calisabilmesi icin miydi bu tfs. Biraz daha aciklarsaniz seviniriz.

Microsoft Linux'a kol kanat gerdi!
---------------------------------------
bu başlığa ve yapılanlara gülünür. amaç artan linux kullanıcılarını kendine çekmeye çalışmak, tekelciliğimni sürdürebilmek içindir. ms olacakları gördüğü için artık açık kaynak kod yazılımlarını windowsa eklemeye çalışıyor. yakıında linux platformunu windows altında çalıştıracaklardır ve bütün kullanıcıları kendine bağlamaya çalışacaktır AMA BUNU BAŞARAMAZ. ms ekibi linuxu hafife almakla en büyük hatasını yaptı ve o anda kaybetti. zamanın bundan sonrası linuxa aittir, ms kendini kurtarma çabasındadır.

vardır bir hesabı

Sen de yorum yaz