Microsoft'tan geleceğin bilgisayarları...

Microsoft'a göre geleceğin bilgisayarları nasıl olacak? İşte yazılım devinin müthiş hayalleri...

Microsoft'tan geleceğin bilgisayarları...
Günümüzün ofisi insan-bilgisayar ikilisi ve sessiz bir çalışma ortamından oluşuyor

Gelecekte bilgisayar ve insan etkileşiminin değişmesi bekleniyor. Microsoft'un araştırma ve strateji kısmının başındaki yetkili kişi olan Craig Mundie, bilgisayar dünyasının geleceğiyle ilgili öngörülerini aktardı. Kendisi bu değişimin oldukça ilginç olacağı kanısında.

Washington, Redmond'daki Microsoft merkezinde üniversite profesörleri ve devlet adamlarına konuşan Mundie, bilgisayarların insan girdilerini alıp, çıktı üreten bir araç olmaktan çıkmasını bekliyor. İnsanların işlerini onların yerine otomatik yapacak bilgisayarlardan bahsediyor.

"Bilgisayarlar gittikçe güçleniyor ancak halen bir araçlar. Kullanmayı bilmeyenin elinde hiçbir işe yaramazlar", "Zamanla bilgisayarların komutlarımızı değil de isteklerimizi yerine getirmesini düşünüyorum" diyor.

Microsoft'un yaklaşımında bu yönelmenin gerçekleşmesi, 10 - 15 yıl boyunca kullanıcı arabirimini geliştirmeye çalıştıktan sonra oluştu. El yazısı, mimik, ses ve dokunma yoluyla bilgisayar kontrolü geliştirildi. Ancak hala en yaygın kullanılan, ilk Windows sürümleriyle temel olarak aynı, bir grafik arayüz!

Yeni uygulamalar için daha çok zaman var

Masaüstü bilgisayarın gücü yetmiyor, cloud computing de gerekiyor

Microsoft klasik kalıpların dışında bir bilgisayar-insan etkileşimi istiyor. Kişisel asistanlık yapabilecek seviyede bir iletişim istiyor. Odaya giren kişiyi karşılayan, patron toplantıdaysa bunu kibarca söyleyen, randevu defterlerini karşılaştırıp uygun bir gün için randevu ayarlayan bilgisayarlar istiyor. Bu aslında çok eski bir hayal, hep sözde kalan, uygulanamayan bir şey. Ancak Mundie bunu yapan bir prototipi de sergiliyor.

Bu yazılım ticari olarak kullanıma sunmak için sistem ihtiyaçlarını değerlendiriyor. Boşken bile bilgisayarın gücünün yüzde 40'ını kullanıyor çünkü devamlı durum farkındalığına gereksinim duyuyor. "Buradan anlıyoruz ki bunun geniş kullanım alanı bulması için cloud computing ile masaüstünün gücünü birleştirmek gerekiyor" diyen Mundie bu konuda umutlu.

Sergilenen diğer demoda oda içerisinde gezen Mundie el hareketleriyle duvarları farklı ekranlar olarak kullanıyor. Dosyalarını açıyor, kontrol ediyor, kaydediyor. Elinde tuttuğu kağıttaki veriyi ekrana gösterip aktarıyor, içindeki telefon numarasını telefona sürükle bırak yapıp ofis telefonunun hafızasına kaydediyor.

Son olarak bu demoların şimdilik yarı gerçek, yarı yarıya önceden kaydedilmiş olduğunu belirtelim. Gelecek için planlar yapılıyor ancak pratik hale gelmesi, sistem ihtiyaçlarının karşılanması vakit alacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

yalnız ilk sayfadaki resim de bilgisayar arkaplanına bakılırsa bu alet mac :)) Bu ne yaman çelişki microsoft fakecileri :))

Rukardaki resimde de MAC var :)

haberin fotoğrafında küçük bir terslik var. Klavye halen var ancak ekranın duvara monteli olması gerekirdi. Belki klavye de örtü şeklini alırsa her kullanıcısı kendi klavyesini masanın üzerine serer ve tuşladıkça masa ekrana tuş darbelerini iletirse.. aklana ne gelecek örtü şeklindeki klavye masa yardımıyla tuş darbelerini algılayacak ve ekrana iletecek...klavye bir tür eldiven gibi masayı örtecek ve klavyenin büyüklüğüyle size çok çeşitli tuşlamalar kazandırabilir.Mesela 200 tuşlu örtü klavye!!!! kaldı ki masanın kendisi PC kasası yani içi dolu masanız ve sizin klavye ve duvara geçmeli LCD ekranınız ve odanızın içinde 4 tane speaker. Kulaklık veya speakerlerin yanındaki MIC ler le de özel olmayan konuşmalar sağlanabilir di..Cep telefonunuzda doğrudan masa üzerine konulduğu için bu imkanlara erişebildiğini düşünürseniz.Ne istersiniz elbette self servis nescafe veya yerli kahve....belki yararlı taze yeni sıkılmış meyve suyu....Kağıt yok artık....o efsane devri kapandı....

aslında o bölmeyi evinizin neresine komple koymak istersiniz....

beyaz fon kullanıyor olmak mac yapmaz neden olmasın hayallerimin ötesini verecekse degerse neden olmasın evimin hertarafında yer alabiilir

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir