Microsoft, Üç Yeni Windows 10 Sürümü Yayınlayabilir

Microsoft'un yanlışlıkla yayınladığı Windows sürümü, kapıda bekleyen 3 yeni Windows 10'un ipuçlarını verdi!

  • Ali Ruhi Öztürk
Microsoft, Üç Yeni Windows 10 Sürümü Yayınlayabilir

Geçtiğimiz Cuma günü Microsoft, yanlışlıkla Windows 10 yapı 16212'yi telefonlar ve bilgisayarlar için yayınladı; bu da güncellemeyi alan kullanıcıların cihazları açılırken çakılmasına sebep oldu. Şirketin duruma açıklık getirmesi bir kaç saat aldı ve nihayetinde etkilenen kullanıcıların ne yapması gerektiği ile ilgili ve durumu açıklayan bir blog gönderisi paylaşıldı.

Bu karmaşa içerisinde bazı Windows 10 kullanıcıları durumdan istifade ederek Microsoft'un planlarını anlamaya çalıştı. Twitter kulanıcısı AndItsTito, Windows 10 yapı 16212 pkeyconfig dosyası içerisinde üç yeni Windows 10 SKU'su fark etti. 

  • Windows 10 Pro for Advanced PCs
  • Windows 10 Pro N for Advanced PCs
  • Windows Server 2016 ServerRdsh

MSPoweruser'a göre "Windows 10 Pro for Advanced PCs" daha önce "Windows 10 Pro for Workstations" ismi ile ifade ediliyordu. Eğer bu doğruysa, yeni SKU çok çekirdekli bilgisayarlar ve Enterprise kullanıcıları için optimize ediliyor olabilir. N sürümü ise, daha önceki Windows sürümleri gibi, Avrupa Birliği ülkeleri için geliştiriliyor. Microsoft, AB'de medya-oynatıcısı olmayan Windows yayınlamaya zorunlu tutuluyor.

Buna ek olarak, Rdsh "Remote Desktop Session Host" (Uzak Masaüstü Oturum Ana Bilgisayarı) anlamına geliyor. Windows Server 2016'nın bu sürümü Windows tabanlı programları veya bütün Windows desktop for Remote Desktop Service sunmak için geliştiriliyor olabilir. Bu yeni SKU'nun hedefi eğitim sektörü olabilir ve AndItsTito'ya göre Windows 10 Education'a yükseltilebilir.

Son olarak, bu yeni SKU'lar Windows 10 Fall Creators Update sürümünde bulunduğu için yakın zamanda yayınlanmasını bekliyoruz. Ancak ilk önce Microsoft'un bu SKU'ların varlığını resmi olarak açıklaması gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz