Microsoft, Windows 8.1'in detaylarını anlattı

Windows 8'e gelecek dev güncellemedeki yenilikler, nihayet Microsoft tarafından bir bir sıralandı!

Microsoft, Windows 8.1'in detaylarını açıkladı!

Microsoft, Windows 8 işletim sistemi için yayınlanacak olan ilk büyük güncelleme paketi olan Windows 8.1'in getireceği değişiklik ve yeniliklerle ilgili pek çok önemli ayrıntıyı açıkladı.

Resmi olarak "Windows Blue" adını taşıyan güncelleme, ilk duyumlar gelmeye başladığı andan itibaren yığınla söylentiye konu olmuştu. Bu söylentilerden en çok ilgi uyandıranlar, Başlat düğmesiyle ilgili olanlardı. Güncellemeyle birlikte klasik Windows menüsüne dönüleceğini uman kullanıcılar hayal kırıklığına uğrayacaklar çünkü Microsoft'tan Antoine Leblond'un yayınladığı, bir "ilk inceleme" olan blog yazısında ne yazık ki bir Başlat düğmesinden bahsedilmiyor. Ancak yeni sürümde ekranın köşelerine geldiğinizde ne olacağına dair düzenlemeler yapabildiğinizden bahsediliyor. Ayrıca isterseniz artık bilgisayar açıldığında farklı bir ekranı, örneğin uygulama ekranını görebileceksiniz.

Gelen duyumlara göre Windows 8.1'in halka açık bir "ön inceleme" sürümü, 26 Haziran'da düzenlenecek Microsoft Build geliştirici konferansında kullanıma sunulacak. Windows Program Yönetim biriminin başındaki isim olan Leblond güncellemeyle ilgili şunları söylüyor: "Windows 8.1, sadece müşterilerimizden gelen taleplere yanıt vermekle kalmayacak, aynı zamanda dokunmatik deneyimini ve mobil bilgisayar deneyimini geliştiren yeni özellikler ekleyecek." Leblond'un "müşteri talepleri" derken klasik Başlat ekranı ve Başlat düğmesinin bir şekilde yeninden kullanılabilmesiyle ilgili talepleri kastettiği açık: "Bilişime yepyeni bir yaklaşım getirmeye çalıştığımız girişimi başlatalı henüz sadece yedi ay oldu. Windows 8'e, yeni cihazlar olsun, uygulama yaygınlığı olsun azımsanmayacak bir ilgi gösterildi. Müşterilerimizden ürünü nasıl kullandıklarına dair çok şey öğrendik ve talepleri dikkate aldık. Ürün ve uygulamalar için yüzlerce güncelleme yayınladık. Daha yeni başladık ve elimizde muhteşem bir potansiyel bulunuyor."

Şimdi Windows 8.1'de karşımıza çıkacak 10 önemli yenilik ve değişikliği tek tek ele alacağız.

Kilit ekranı, kutucuklar ve arama

1. Kilit ekranı slayt gösterisi: Leblond blog yazısında "Windows 8 kullanmaya başlayanların kilit ekranını aile resimlerini görüntülemek için kullandıklarını fark ettik" diyor. Bu nedenle Windows 8.1'de tablet ekranını aile fotoğraflarınızı slayt gösterisi şeklinde görüntüleyen bir resim çerçevesine dönüştürebiliyorsunuz. Bunun için bilgisayarın sabit sürücüsünü ya da Windows SkyDrive sürücünüzü kullanabileceksiniz. Yeni özelliklerden biri de oturum açmadan bütünleşik kamerayla Kilit ekranından fotoğraf çekebilme seçeneği.

2. Daha fazla arka plan görüntüsü: Windows 8.1, Başlat ekranında kullanılabilecek daha fazla renk ve arka plan seçeneği sunuyor. İsterseniz masa üstü arka planınızı Başlat ekranı arka planı olarak kullanabileceksiniz.

3. Farklı kutucuk boyutları: Windows 8.1 Başlangıç ekranı, Windows Phone 8'de olduğu gibi, biri büyük biri de küçük olmak üzere iki farklı kutucuk boyutuna sahip olacak. Leblond'un belirttiğine göre kutucukları isimlendirmek ve düzenlemek daha kolay olacak: "Kullanıcıların yanlışlıkla kutucukları hareket ettirdiklerini fark ettik. Bu nedenle Windows 8.1'de kutucukları hareket ettirmek için sağ tuşa basılı tutmanız gerekecek. Ayrıca uygulamalarınızı isme, yüklenme tarihine, kullanım sıklığına ya da kategorilerine göre filtreleme seçeneği getirdik. Artık Windows Store'dan bir uygulama indirdiğinizde hemen Başlat ekranına yerleştirilmeyecek. Bunun yerine tüm 'yeni' uygulamaların bulunduğu yere konumlandırılacak. Uygulamayı Başlat ekranında istediğiniz konuma yerleştirebileceksiniz."

4. Ortak arama: Windows 8.1 ile birlikte artık işletim sisteminde arama yaptığınızda, gücünü Bing'den alan sistem, bilgisayarınızı, SkyDrive alanınızı ve geri kalan her yeri tarayacak. Leblond yeni sistemde kullanıcıların internet ve Windows'la kurdukları ilişkinin, işlerini hızlandıracak şekilde yeniden tanımlandığını belirtiyor: "Bahsettiğimiz şey 'komut satırının' modern hali! Yerel dosyalardan, uygulamalardan ve ayarlardan elde edilen sonuçlar, tek bir yerde toplanacak."

Uygulamalar, Windows Store ve SkyDrive

5. Geliştirilmiş uygulamalar: Leblond, sistemle bütünleşik olan tüm uygulamaların geliştirileceğini belirtiyor: "Fotoğraf uygulaması, fotoğraflarınızı uygulama içinde ya da Mail, SkyDrive ve Kamera uygulamasında düzenlemenizi mümkün kılan özelliklere sahip olacak. Müzik uygulaması da, koleksiyonunuzdan müzik seçip dinlemenizi kolaylaştıracak şekilde yeniden düzenlendi. Ayrıca birden çok uygulama çalıştırmakla ilgili düzenlemeler de yapıyoruz."

6. Ekran ortadan ikiye bölünecek: Eğer siz de bizim gibi birden fazla uygulama açtığınızda ekranın tam ortadan eşit bir şekilde ikiye bölünemiyor olmasından rahatsızsanız, Windows 8.1 hoşunuza gidecek. Leblond bu konuda şunları söylüyor: "Aynı anda birden fazla uygulamayı ekranda görebilecek, uygulama boyutlarını değiştirebileceksiniz. Birden fazla ekran kullanıyorsanız aynı anda üç uygulama dahi açabileceksiniz. Ekranlarda aynı anda farklı Windows Store uygulamalarının çalışmasını sağlayabileceksiniz. Bu sırada isterseniz bir ekranda da Başlat ekranı açık olacak."

7. Gelişmiş Windows Store: Artık uygulama güncellemeleri, Store'da yayınlandıkları anda arka planda otomatik olarak yüklenecekler. Arama kutucuğu ise sürekli olarak sağ üst köşede bulunacak: "Geliştirilmiş Windows Store, detaylı bir ücretsiz uygulama listesi, yeni ürünler ve sizin için seçilmiş uygulamalar olmak üzere daha fazla bilgi sunacak. Uygulama listesi daha betimleyici olacak ve daha fazla bilgi sunacak, ilişkili uygulamaların görüntülendiği bir alan bulunacak."

8. Doğrudan SkyDrive'a kayıt: Windows 8.1'de dosyalarınızı doğrudan SkyDrive alanınıza kaydedebileceksiniz. SkyDrive uygulaması, dosyalarınızı çevrimdışı olduğunuzda bile kullanabilmenizi mümkün kılacak şekilde güncellenecek.

Kontrol Panel ve Internet Explorer 11

9. Artık Kontrol Paneli masaüstüne atmanıza gerek yok: Leblond'un belirttiğine göre Windows 8.1'deki güncellenmiş Kişisel Bilgisayar Ayarları menüsü sayesinde Kontrol Panel'e gitmeden cihazınızdaki tüm ayarlara ulaşabileceksiniz: "Ekran çözünürlüğünü değiştirmek, güç seçeneklerini belirlemek, bilgisayarınızın modelini görüntülemek, ürün anahtarını değiştirmek ve Windows güncellemesi yüklemek gibi düzenlemeleri Kişisel Bilgisayar Ayarları menüsünden yapabileceksiniz." Ayrıca SkyDrive alanınızı da Kişisel Bilgisayar Ayarları menüsünden yönetebileceksiniz.

10. Yeni bir Internet Explorer: Windows 8.1 ile birlikte Internet Explorer 11'de gelecek. Leblond merak edilen bu konuyla ilgili şunları söylüyor: "IE11'de dokunmatik performansı daha da iyi olacak. Daha yüksek sayfa yükleme hızı ve bazı diğer özelliklerin hoşunuza gideceğine eminiz. Örneğin artık isterseniz IE11'in görünümünü, adres çubuğu sürekli görünecek şekilde değiştirebilir, istediğiniz kadar sekme açabilirsiniz. Artık sekmelere tüm Windows 8.1 cihazlarınızda senkronize bir şekilde ulaşabileceksiniz."

Windows 8.1'de karşımıza çıkacak değişiklikler elbette bunlarla sınırlı değil. Burada en önemli değişikliklere yer verdik. Leblond'un açıklamalarına bakılırsa Windows 8.1, fare ve klavye kontrolü konusunda da yenilikler getirecek: "Halen kullanılmakta olan pek çok 'dokunmatik olmayan' cihaz olduğunun farkındayız."

Windows 8.1 ile ilgili daha fazla ayrıntı önümüzdeki haftalarda ortaya çıkacak. Windows 8.1, ücretsiz olarak indirilebilecek.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 46 Yorum

yeni güncellemeyle beraber artık Windows 7 ye de elveda diyebilirim...

Yeni güncelleme ile beraber Windows 9'u beklemeye devam Windows 9'da Metro UI ile ile gidebildiği yere kadar Windows 7 daha sonrası ne olur bilemem ama bildiğim birşey varsa Windows içeren tablet yada telefon satın almayacağımdan eminim ne bugün ne de 10 yıl sonra Bir kaç uygulamam var Windows altında çalışan onlar da Android Tabletlerde çalışsaydı Windows'u tamamen benim için tarihe gömerdim. Tablet ya da Telefon için IOS ya da Android

BAŞLAT MENÜSÜ YOKSA BOŞ YERE YORMASINLAR KENDİLERİNİ. AYRICA UFAK BİR İŞLEM İÇİN EKRANIN KENARLARINDA DOLAŞACAKSAK YERE GİRSİN ÖYLE SİSTEM :)

Kullanıcı taleplerine kulak asmamaya devam ediyor Microsoft. Profesyonel kullanıcılar klasik başlat menüsü istiyor Mİcrosoft başlat butonu ekleyip Metro UI'nin açılmasını sağlıyor. Tablet ya da Dokunmatik ekranda başarılı olabilit Metro UI mouse + klavye ile kullanmak benim için tam bir işkence bir de alışkanlık var tabi ki Windows 95'ten beri başlat kullanmaya

@31 May 2013 13:48 klasik başlat menüsü isteyen profesyonel kullanıcılar küçük eklentilerle bunu sağlayabileceklerinin de farkında olsalar gerek

@31 May 2013 13:48 Bir profesyonel kullanıcılar, bir de bilgisayar kullanmaya yeni başlayan insanlar klasik başlat menüsünü aramıyor/istemiyor. Geri kalanlar bi Başlat menüsü tutturdu gidiyor. Başlat menüsünü getiren uygulamaları geçtim, Windows 7'de de kalabilirsiniz.

güleyim mi kızayım mı... Önemli değişiklikler bunlar mıydı...

Pc kullanıcılarına yönelik yenilik yok, düzenlemelerin çoğu Tablet kullanıcıları için. Zaten kampanya ile 28 tl,ye satmasaydı, kullanıcı sayısı çok düşük kalacaktı, kendileride farkında. Şimdiki fiyatlar ile acaba kaç kişiye satabildiler, o rakamları bir açıklasalar herşey meydana çıkar.

Ne başlat ekranı hacı hala ordamısın. Aayüzün kendisi zaten başlat ekranı hala anlayamadın mı?

@31 May 2013 14:21 Kardeşim neye sinirleniyorsun...İlk defa bilgisayar alan insanlar gördüm..senin metro dediğin şeyin yerini bulamayan..sora gidip windows 7 yüklettiren insanlar var...windows8 senin öyle alıştığın gibi herkesin alışacağı bir kolaylık sunmuyor..windows 7 ye göre daha dolaylı yollardan yapabiliyorsun bir işlevi..sırf kendin için düşünme...başlat cubuğu xp ye alışan windows 7 alışan sonrada notebook alırken windows 8 li laptop almak durumunda kalan biri için eziyet oluyor..kullanamıyor..Windows8 basitleştirmeli dolaylamadan kolayca aradığını bulabilmeli insan...yıl 2013 sadelik peşinde herkes...teferruatlar peşinde değil basit kolay bir kullanım arıyor herkes..bilgisayarı kapatmak için 3-5 tuşa basmak istemiyor millet...en azından yeni başlayanlar...

Microsoft kullanıcılar ile girdiği başlat menüsü inatlaşmasında çok şey kaybedecek.

mobili taklit, windows xp yi geliştirirmiş hali,windowsun hazırda bekletme oyunu yemezler.10 üzerinden 0

@31 May 2013 14:47 HDD'sinde yer olmayan biri tespit ettim gibi ama ...

proglamlarla açılıyo hemen isteyen açsın bu kadar basit

hala başlat mensü isteyenler arkdaşlr win7 kullansın

@31 May 2013 15:45 emredersin.

Haydi gelin artık linux e bırakın başkalarının size sunduklarını özgürlüğün tadını çıkarın

yorumcu arkadaslar ne baslat 'ma ekranıymıs, zaten kendısı baslat ekranı w8 ın
zaten hepiniz uzmanısınız anca yarısın

o değilde aero efekti gelsin lütfen....

Windows vista ile donanımları yükseltip Windows 7 ile bombayı patlattılar. Windows 8 ile dokunmatik cihazları yaygınlaştırıp Windows 9 ile gerçekten kullanılabilir bir sistem getirecekler

Bu Microsoft'un Win 8'deki modern arayüzle bazılarımıza çektirdikleri eziyete rağmen hala eski ve yeni arayüz seçimli bir işletim sistemi sunmaması hayret verici. Microsoft, sana sesleniyorum, şu tabletlerdeki programlar biraz daha gelişsin, çeşitlensin, Android tabanlı tablet alıp ebediyen bir daha Microsoft ürünlerini kullanmayacağım, kullandırtmayacağım. Siz kullanıcıyı kaale almıyorsanız ben ve benim gibi düşünenlerde sizi kaale almayacaktır. Bildiğiniz gibi yapın bakalım. 5 sene sonra haliniz ne olacak?

7 ay geçmiş adamlar hayla uykudalar hiç bir değişiklik yok !

@31 May 2013 17:07 daha iyisini sen yapsana ;D

Bizi aylarca başlat düğmesi gelecek diye kandırdın chip. Madem emin değilsiniz yayinlamayin haberi oyun mu bu?

en iyisi win95

@31 May 2013 18:20 yok canım o çok olur sana 3.1 kullan sen

Arkadaş ne başlat düğmesiymiş bu. Ne kadar da abarttınız. Eski başlat menüsünü isteyenler Windows 7 kullansınlar biz de rahat edelim. Siz alışamadınız ama bu yeni Windows'u seven insanlar kesinlikle çoğunlukta. Artık biraz ayak uydurmak gerekir yeniliklere. Ben Windows 8'i gerçekten çok sevdim ve daha da gelişeceğine inanıyorum.

Yav hala baslat menusu diyorlar..arkadas shell diye bi prpgram var kur baslatın olsun..

Windows 8 in sonu da Vista faciasına dönecek herşey görsellik değil gerek iş kullanıcısı gerekse ev kullanıcısı işlevlerde hızlılık arıyor. sorun sadece başlat menüsünde değil.Şu anda resmi kurumların çoğunda hala xp kullanıldığına göre

@tknsyen resmi kurumların kullandığı işletim sistemine göre kullanacaksak yandık. Daktilo kullanan kurumlarda var.

MS başında Steve Ballmer gibi küstah biri varken MS çok değer kaybeder...

kulanıcılar hayal kırıklığına uğrarsa bunun faturasını ms öder daha anlayamadılar ms hayal kırıklığına uğrayacaktır yani.

Windows 8.1 güncellemesinde bunların dışında işletim sisteminin performansını etkileyecek iyileştirmeler de bulunacak mı?

görsellik son pilan stabilite yok herşeye uyumsuz atçöpegitsin hiç düşünme kur win7 arkana bile bakma..

Şu ana kadar windows 8 in hiç uyumsuz olduğu bir programa rastlamadım okadarda oyun var bilgisayarda hepsi çalışıyor çalışmazsa geri tıkla uyumluluk sorunu gidermeden yap hemen olur :)

ben cok memnunum

Windows 8 kullanıyorum gayet memnunum ama bu güncelleme ne getirir ne götürür denemeden karar vermek güç doğrusu

süper olur. "pilan" yazan arkadaşı okumanıza gerek bile yok.

@03 Haz 2013 16:55 atçöpegitsin de var, ayırmaya üşenmiş :D :D

Windows 8'i yerden yere vuran arkadaşların kullandığı işletim sistemleri lisanslı mı değil mi merak ediyorum doğrusu.

@06 Haz 2013 13:53 Lisanslı kullanmak zorunda olan birisiyim de, merak ettim. Lisanssız olsa ne olacak, Microsoft baban mı ? Tamam boot loading %25 hızlı daha çok ram hdd desteği dokunmatik desteği windows to go vs zilyon tane bonus var da. Kıyaslanamayacak kadar über süper bir sistem de değil. Lisans konusu saçma bir bakamayış açısı. Paran bolsa lisans dağıt :)

@06 Haz 2013 16:35 Haklısın her türlü bahse girerim resmi makamların bile orjinal değil ayrıca herşey tamam da o fiyata satılırmı? pahalı yapacak birşey yok herkes trilyoner değil

@06 Haz 2013 18:43 türkiyede yazılımlar çok pahalı olduğu için çoğu insan korsan kullanıyor

Kısa süre önce win 8 bit kurulu asus ultrabook satın aldım. Yeni win 8'in birçok özelliği 7'ye göre geliştirilmiş ve revize edilmiş. Sistem açılış kapanış 1tb hdd olmasına rağmen beklentilerimin de üzerinde... Masa üstü deneyimi olarak daha önce 7'de beğenmediğim birkaç özellik revize edilmiş. Win 95'den bu yana her sürümün lisansını alan biri olarak ilk defa windows'un geleceğinden şüphe duydum. Klasik masaüstü deneyimini bir kenara atarak sadece giriş ekranı için geliştirilen güncellemeler beni korkutuyor. Çok basit bir tema ile müşterilere sunulan masaüstü deneyimi ilerleyen dönemlerde kaldırılırsa şaşırmam. Ayrıca win 8'in yeni yazı fontlarının netlik problemi var. 1920*1080 led monitörümde dahi özellikle giriş ekranı yazıları net görünmüyor. Bu yünden 50'nin üzerinde win 8 kurulu laptop inceledim. Sonuç aynı. Yıl sonuna kadar Masaüstü deneyimini geliştiren güncellemeler yayınlanmaz ise Apple Macbook ile devam edeceğim.

bence dokunmatik pc ekranları ucuzlasın sadece pc kaldı mause kullandığım ondanda kurtulmak istiyorum başlat menüsünü ben hiç kullanmadım win 8 ede gelmemesi güzel olmuş eskiden exploreri kullanırdım yada çalıştırı şunda arama çubuğu daha fazlasınıda buluyor hızı iyi güvenlikte sağlam bayağı pahalı ama onuda çıktığında almayanlar düşünsün :D

wn 8.1 de internet explorer gitti btün bilgisayarda aradım yok nasıl geri getirebilirim

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir