Microsoft, Windows Copilot'u resmi olarak duyurdu: Windows Copilot nedir, ne işimize yarayacak?

Microsoft, daha önce söz verdiği gibi, yapay zekayı Windows'un kendisine de entegre ediyor: Windows Copilot resmi olarak duyuruldu.

Microsoft, Windows Copilot'u resmi olarak duyurdu

Microsoft, Copilot AI yardımcısını son altı aydır bir grup ürün ve hizmetine düzenli bir şekilde ekliyor. Bunların arasında PowerPoint, OneNote, SharePoint gibi pek çok uygulama bulunuyor. Ve şimdi Windows 11’in Güvenlik uygulaması da kendi Copilot güncellemesini alıyor.

Copilot’un Windows’un kendisine entegre edilmesinin şaşırtıcı olmadığı rahatlıkla söylenebilir. Hatta, Ocak ayında, Microsoft’un Başkan Yardımcısı ve Baş Ürün Sorumlusu Panos Panay, yapay zekanın entegrasyonundan ve yeni nesil Windows için getirdiği bazı olasılıklardan zaten bahsetmişti.

Microsoft, Build 2023 konferansında, Windows Copilot’u duyurdu ve bu da AI asistanının artık Windows’a da geldiği anlamına geliyor. Copilot’un, temel olarak, Windows 11’in zaten sunduğu yetenekleri ve özellikleri geliştirmesi bekleniyor.

Microsoft, Windows Copilot düğmesinin “görev çubuğunun önünde ve ortasında” bulunabileceğini söylüyor: “Windows Copilot’u çalıştırmak tanıdık ve kolaydır - düğme, görev çubuğunuzun önünde ve ortasında yer alır - bulması ve kullanması kolaydır. Windows Copilot kenar çubuğu bir kez açıldığında, uygulamalarınız, programlarınız ve pencereleriniz genelinde tutarlı kalır ve her zaman kişisel yardımcınız olarak hareket etmeye hazırdır. Harekete geçmenize, ayarlarınızı özelleştirmenize ve favori uygulamalarınız arasında sorunsuz bir şekilde bağlanmanıza yardımcı olarak her kullanıcıyı usta bir kullanıcı yapar.

Windows’un sevilen özelliklerinin tamamı, platformdaki diğer tüm özelliklerle birlikte Windows Copilot’ta bir araya geliyor ve daha da iyi bir forma bürünüyor: “Örneğin, alışıldık kopyala-yapıştır özelliği, yalnızca kopyalayıp yapıştırmakla kalmıyor, aynı zamanda Windows Copilot’tan içeriğinizi yeniden yazmasını, özetlemesini veya açıklamasını isteyebildiğiniz gelişmiş bir deneyime dönüşüyor. Ayrıca Bing Chat’te yapabildiğiniz gibi, Windows Copilot’a da basitten karmaşığa kadar çeşitli sorular sorabilirsiniz.

Microsoft, Windows Copilot’u Bing Chat ile birlikte sunuyor ve Copilot’un, ister genel kullanıcı ister geliştirici olun, herkesi uzman bir kullanıcı yapabileceğini söylüyor: “Windows Copilot'taki Bing ve ChatGPT eklentileri ile insanlar yalnızca artırılmış yapay zeka yeteneklerine ve deneyimlerine erişemeyecek, aynı zamanda geliştiriciler olarak siz de ortak müşterilerimize ulaşmak ve onlar için yenilik yapmak için yeni yollara sahip olacaksınız.

Windows Copilot, Haziran 2023’ten itibaren Windows 11 Insider yapılarında ön izleme olarak kullanıma sunulacak.