Microsoft yeminini fena bozdu!

Microsoft bu kez Apple'a çok ama çok sert vurdu: İşte MS'in herkesi şaşırtan sert reklam kampanyası!

  • Ertuğrul Süngü
Microsoft savaşın kuralını değiştiriyor
Microsoft sonunda cevap verdi...

Microsoft ve Apple... Teknoloji dünyasının iki ezeli rakibi olan bu iki firma, yıllardır süren bir rekabetin içerisindeler. Bu rekabet sürecindeyse kimi zaman yapılan reklam kampanyaları, aradaki gerilimin artmasına neden olmuştu.

Geçtiğimiz birkaç yıldır Apple'ın yaptığı "Get a Mac" kampanyası, yayınladığı videolarda Microsoft'u antipatik, hantal ve nispeten yaşlı bir adam gibi resmederken, Mac'i genç ve dinamik bir şekilde lanse etmişti. Bu kampanya her ne kadar yakın geçmişte sona erse de, hala konuşuluyor.

Microsoft, bu reklam videolarına tepkisi çoğu zaman "I'm a PC" reklamlarıyla cevap vermeye çalıştı. Ama bu reklamların hiç birinde, doğrudan Mac ve Apple'a sataşma yapılmamıştı. Yeni kampaya ise, doğrudan Mac'e saldırıyor... Detaylar haberin ikinci sayfasında.

"Mac keyfinizi kaçırır" ve çok daha fazlası...

"I'm a PC" kampanyasındaki sakin mesajlar değişiyor.

Görünüşe göre Microsoft, Apple'la savaşında sertleşmeye karar vermiş durumda. Windows 7'nin internet sitesinde yayınlanan "PC vs Mac" isimli bölümünde, bu bu durumu resmi olarak kanıtlıyor. Sitede yapılan karşılaltırmalarsa; eğlence, basitlik, paylaşım, uyumluluk ve seçim başlıkları altına bölünmüş. Bu başlıklarda PC ve Mac sistemler karşılaştırılıyor ve okuyanlara PC'nin ne kadar üstün olduğu kanıtlanmaya çalışılıyor.

Fakat asıl bomba satır aralarında gizli. Microsoft Apple'a bir kaç taş atmayı da ihmal etmemiş. Sitede yer alan sert sözler şu şekilde: "Mac keyfinizi kaçırır", "Mac okulda ve işte PC kadar iyi değildir", "Mac paylaşmayı sevmez", "Mac, PC çevre donanımıyla uyumlu değildir", "Mac seçim yapmanıza olanak sağlamaz" .

Bakalım bu yeni savaş ilanına Apple yeni bir "Get a Mac" kampanyasıyla cevap verecek mi?

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

o sözlerdeki pc ve mac yazıları tam ters olmalıymış ;)

Walla seçim yapmaya olanak vermediği kesin. Apple ne yaparsa ona mahkumsun. Şu programı yükleyemezsin derse yükleemezsin. Apple'dan bi bilgisayar alırsın ama donanımlar sadece MAc ile çalışır. İlginç bi durum.

Yaşasın... birbirlerini yesinler

OLE YADA BOLE MICROSOFT EZER GECER ...

"Mac seçim yapmanıza olanak sağlamaz" çok doğru.

Hala ne kadar mac cahili var. MacOS X'e neyi yükleyeceğinize Apple karışmaz. MacOS X için bir sürü açık kaynak yazılım var ve kullanıyorum. Çoğu da çok başarılı. iOS ile karıştırmayın, MacOS X için bir App Store yok. İstediğinizi yükleyebilirsiniz.

Keyfimde o kadar yerindeki. Microsoft'un bu kadar agresif reklam yapmasının nedeni artık çok korkuyor. Her geçen gün Dünyada Mac kullanıcılarının sayısı artıyor. Mac alanlar bir daha PC'nin yüzüne bile bakmıyorlar.

Reklamla bu iş olmaz. Gerçekten rekabet edebilecek yeni, özgün fikirli ürünler tasarlaması gerekiyor Microsoft'un. Ama nerde...
Daha doğru düzgün, stabil bir windows bile yapabilmiş değil.
Windows dediği platformun özelliklerinin çoğu MacOS X kopyası. Bir de Mac keyfinizi kaçırır diyor. Hakikaten komiksin Microsoft:)))))))))))

"Mac keyfinizi kaçırır"
"Mac okulda ve işte PC kadar iyi değildir"

Bu ikisine kesinlikle katılmıyorum zira Windows PC'ler çok daha fazla sorun çıkartıyor. Bunun suçlusu ne kadar Microsoft bilemicem ama bir çok donanım ve yazılım sorunu yaşanıyor gayette. Çökmelere heleki hiç girmiyorum. Bir PC toplamaya kalkarsın en az 1 hafta donanım araştırması yaparsın, eve geldiğinde yine 1 günün driver'larıyla, anti-virüsüyle, firewall'ıyla geçer. Halbuki bir MAC asla öyle değildir, gidersin siparişini verirsin, evine gelir, anında kullanmaya başlarsın. Yaşadığın problemde (bozulma gibi) Apple'a geri yollarsın anında çözüverirler. Üstelik aynı donanıma sahip olmasına rağmen MAC'ı PC'den çok daha uzun süre hiç sorun yaşamadan kullanabilirsin, hem yazılım hem donanım tıkır tıkır çalışır. Her ne kadar artık kullanmıyor olsamda 11 yıl önce aldığım ilk MAC olan cihazın hala en ufak bir problemi olmuyor.

Şu iş ve okul konusuna gelirsek eğer; MAC zaten profesyonellere daha uygun bir cihaz. Gidip Apple Store'dan aldığınızda (Türkiye'de yok gerçi) kendi içersinde iWork ile gelir zira, ve bunun gibi bir çok profesyonel program. Keza performans olarak çok daha iyi olduğundan ötürü yine iş ve okulda kullanılacaksa MAC doğru seçim olacaktır. Keza Amerika'da ve bazı Avrupa ülkelerindeki okullarda (misal Finlandiya) öğrencilere Macbook verilir işlerini halletmeleri için. Sonuçta profesyonel amaçlı kullanılacak bilgisayarların oyuna ve donanım uyumluluğuna ihtiyacı yoktur, en fazla bağlayacağınız mouse veya flash disc vb. olabilir ki onlarında hepsinin MAC uyumluluğu var. Önemli olan hız, stabilite ve güvenlik olduğu için MAC yine tercih sebebi olacaktır. En basit; bir programı kurmak veya kaldırmak için harcayacağınız süre 2 saniyeyi bile geçmeyen bir cihazdan söz ediyoruz burada, Windows'ta bu işin nasıl olduğunu bilmeyenimiz yoktur sanırım. Şu güvenlik konusuna değinmek gerekirse (saldırılacağını biliyorum), evet Mac OS'u Safari sağolsun 1 dakika kadar kısa sürede hack'leyebilirsiniz lakin bunu ancak işinde çok iyi olan birisi el ile yapabilir. Bunun dışında o bilgisayara girip verileri çalacak herhangi bir virüs vs. yok. En azından ben bir çok MAC kullanmış olmama rağmen hiç virüsle karşılaşmadım.

Ha eğlence ve program uyumluluğu konusunda Windows tabiki çok daha iyi. Her türlü programı bulmak, rahatça kullanmak mümkün. Keza istediğiniz her oyun yine bilgisayarınız kaldırdığı sürece rahatlıkla çalışıyor. Ev kullanıcısı için her zaman için Windows daha doğru bir tercih olacaktır diye düşünüyorum. Ama şunu demem lazım; Windows'ta yapıpta Mac OS'ta yapamadığım hiç bir şey olmadı, hatta bildiğim kadarıyla artık önemli oyun yapımlarının hepsi Mac OS içinde piyasaya sürülüyor. Belki ben uzun süredir Mac OS kullandığım için eksikliğini hissetmiyorumdur bazı programların ama alışma evresini geçtikten sonra kimsenin Windows'a geri döneceğini sanmıyorum.

1 kere mac kullandım başından kalkamadım yok böyle bir işletim sistemi kullanması inanılmaz zevk ve keyif veriyor insana üni. öğrencisi olduğum için henüz bir apple sahibi olamadım ama part time bi iş bulup çalışıcam apple'ı alıcam kafaya koydum hiç birşeye bu kadar çok sahip olmak istememişimdir herhalde

win 7 ellerinde müthiş bi koz verdi vista hüsranından sonra

mac konusunda tek konuda haklı söylenilmiş belli işlemci anakart ve ram modeli dışında bileşen kullanılamıyor.

en hoşuma giden "Mac seçim yapmanıza olanak sağlamaz" oldu

Abartma microsoft, o senin dediğin macintosh her şeyini kendisi üretirkendi, şu anda mac'lar intel kullanıyor,ati kullanıyor, adam istediğin gibi bilgisayar toplamana izin veriyor ister 4 çekirdek ister 12, ister tek ekran kartı ister sli yada cross-fire. Yazılım konusunda da windows ne ise mac de o, mac için bir jailbreak işlemi olduğunu duymadım, ama windows için cracksiz hiçbir program çalışmaz, zira açık kaynak diyorsanız kimse openoffice kullanmak istemiyor mesela yada gimp örneğin. Office programına da para bayılmak istemeyenler korsana başvuruyor yada photoshop ancak iwork ve bir sürü program mac'in içinde önceden kurulu. Yani microsoft'un bir taraflarını yırtmasına gerek yok zaten parası yeten mac alıyor, yetmeyen windows.

Bugün 13:11 yazan arkadaşın çok Maci bozulmuş heralde

Mac yaramaz. Elinizdeki programlar, oyunlar çalışmıyor, donanımlarınız uymuyor. Eee daha ne olay bitmiştir zaten.

" "Mac paylaşmayı sevmez", "Mac, PC çevre donanımıyla uyumlu değildir", "Mac seçim yapmanıza olanak sağlamaz". "

Şimdi doğru dememiş mi adamlar?

KOSKOCA YALAN ''

"Mac keyfinizi kaçırır", "Mac okulda ve işte PC kadar iyi değildir", "Mac paylaşmayı sevmez", "Mac, PC çevre donanımıyla uyumlu değildir", "Mac seçim yapmanıza olanak sağlamaz"

Keyif verir,uyumludur hatta donanım yüklemeyi ben pc de gördüm. çoğu zaman tak çalıştırdır.en iyisini seçiyorsun ya hem yazılım hem donanım olarak. ne işe yaradığı belli olmayan yüz tane yazılımı tek tek kurmuyorsun.
gençler, bu adam yalan söylüyor.

Apple'ın borsada işlem gören hisselerinin değeri 5/2010'da microsoft'u geçti. Yani artık MS birincilik koltuğunda değil. Bu saldırganlaşmayı doğal karşılıyorum.

"Bir PC toplamaya kalkarsın en az 1 hafta donanım araştırması yaparsın, eve geldiğinde yine 1 günün driver'larıyla, anti-virüsüyle, firewall'ıyla geçer. Halbuki bir MAC asla öyle değildir, gidersin siparişini verirsin, evine gelir, anında kullanmaya başlarsın."

İlla ki PC yi toplama alman gerekmiyor, onlarca driver ları kurulu, antivirüs, firewall, işletim sistemi birlikte gelen PC ler var; virüs konusunda haklısın, Mac de olduğu söylenen virüsler bile sen çalıştırmadan çalışmaz. Fakat stabilite konusunda sana katılmıyorum; MacOS X stabil olsa da Windows 7 nin ondan aşağı bir yanı yok, kendiniz virüslü, bug lı programlar kurup bilgisayarınızı bozmadığınız sürece Windows 7 de tıkır tıkır çalışır, hem de MacOS X gibi donanım konusunda sınırlı kalmazsınız, istediğiniz donanımla kullanırsınız. Ben bazen günlerce, haftalarca restart bile etmeden Windows 7 mi kullanıyorum. Bir de sanırım profesyonel kullanıcı tanımında hemfikir değiliz. Senin bahsettiğin öğrenci, iş adamı kesimi profesyonel kullanıcı değil, web de mailine bakan, az çok yazı yazan, belki arada sırada video izleyen, ama disk birleştirme desen o da ne diyen, bilgisayarına işletim sistemi kurdurmak için tamirciye 30TL para veren, bilgisayardan aslında hiç anlamayan kullanıcıdır, fakat Mac alsa dediğin gibi belki daha rahat edecektir. Öte yandan profesyonel kullanıcı bigisayarında bir sorun çıksa kendisi halleder, Windows un meşhur mavi ekran ını görse forumlardan, belki Windows destek hattından sebebi neymiş öğrenip tamir eder ve bu adamın Mac kullanması için bir sebep yoktur, Windows u ile istediği donanımı kurar, her işini görür. Ben de az da olsa MacOS X kullandım, insanları neden bu kadar kendine çekiyor anlamadım, kimisi temalarını, kısayollarını çok beğendiğini söylüyor, ben beğenmedim; kimisi daha pratik diyor, neyi daha pratikmiş onu da anlamadım. Tabii herkes kendisi neyi beğeniyorsa, kendisine hangisi daha güzel geliyorsa onu kullanır, burada fanatiklik yapmanın bir lüzumu yok ama benim görüşüm böyle.

Saygılar...

Şurada PC diye ötenlerin hepsini çok MAC kullandıda Windows'a döndü galiba. :)

microsoft; eğer istese apple gibi antivirüse ihtiyaç duymayan işletim sistemi yapar. ama yapmıyor. bunun yanında düşük donanımlı bir apple alınacağına, aynı parayla çok daha iyi bir pc alınabilir. core2 duolu bir apple, i7 işlemcili bir pc'den bile daha pahalı. yani applebence zengin çocuklarının pahalı oyuncağı. bundan baaşka bir esprisi de yok. ama dediğim gibi, windows ta bu eleştirleri yok edebilir. ederse o zaman rakipsiz olur.

Eğer windowsta mac gibi sadece bir bilgisayara kurulu gelse belli programları desteklese emin olunki macten daha zor virüs bulaşırdı ve daha zor çökerdi, driver konusundada daha fazla kolaylık sunardı. Ve yine emin olunki mac windows gibi her pc ye kurulabilen her uygulamayı destekleyen bir işletim sistemi olsa, virüsten ve çökmekten kullanılmazdı.
Mac windowsun rakibi olamaz zaten olamıyorda önce windowsun verdiklerini versin ondan sonra maci windowsla kıyaslayın. Macin kıyaslanabileceği bir işletim sistemi warsa o da androidtir. Windows farklı bir dünyanın işletim sistemidir.

Türk müşterisi hiç bir zaman ihtiyaçlarını ve amaçlarını tam belirleyememiştir. Dünyada otomobil sektöründe güvenlik ve konfor 1970 ve 1980 lerde ön planda iken 2010 larda biz hala ülkemizi teknoloji çöplüğü gören firmaların kalitesiz ürünlerini kullanıyoruz.
Elektronikte de durum farklı değil. Kimse ihtiyaçlarını, önceliklerini ve bütçesini belirlemeden alışveriş yapıyor. Tabiki satış elemanlarının yönlendirmesine kalınıyor. Bir ara bir mağazada bir satış elemanı öyle bir kandırıyor ki müşteriyi dayanamadım müdahale ettim. Uzun lafın kısası pc ya da mac konusunda ben herkese ihtiyacını belirledikten sonra alacağı ürüne karar vererek almasını tavsiye ederim. Ben Türk kullanıcısının bilgisayarı oyuncak olarak aldığını düşünüyorum. Apple pahalı herkes alamaz. Fiyat değişkenini ortadan kaldırırsak Apple mükemmel ...

MAc aşıklarını anlamıyorum,donanımım bu,programlarım bu,tıkla çalıştır sadece bunlarda...Windows`ta para gücünün yettiği ölçüde donanım alıyorsun,performans ve mavi ekran hedelerini bu etkiliyor.350 dolarada PC var ,3500 dolarada....Evde Mac ve PC kullanıyorum.Mac`te grafik işi yapıyorum,arkadaşlar haklı,Mac Mavi ekran vermiyor,doğrudan kilitleniyor :) ekran görme derdiniz yok bu yüzden.Mac sistem satıyor,yanında OS,Windows sadece OS veriyor ve donanımınız kadar performans vaadediyor.Yarın birgün kasasınıda kendisi üretir,bileşenini seçerse Mac ile kapışır.
PSU bozuldu geçenlerde ,gittim 205 dolar verdim PSU ya , PC de ortalama 65 dolara bu işi halledebilirdim,yada klavye,hele yeni air serisi klavyeler daha fena,75 dolardan başlıyor,işimi görecek fare 5 dolarada var halbuki

Neyse tartışmak gereksiz,bir yazılımcı Windows kullanacaktır,bir grafiker MAC ,amaç ve araç meselesi,MAC`in öyl özelleştirebildiği,deli gibi 3. parti açık kaynak kodlu yazılım barındırdığıda yok,herşeyine para para para

Dünya teknoloji devleri Devleri Google , Apple , Opera , Samsung , Vestel'dir.. (Birkaç firma daha var ama aklımda değil.)

KOSKOCA ADAMLARSINIZ ÇOCUK GİBİ KAVGA EDİYORSUNUZ:D:d:d

Microsoft ömrümüzü yedi ... Hele hele explorer bitirdi bizi o en baş zaten...

Windows 7 mi? :DD İyi mi?.. Kasamın içinin donanımını tamamıyle Windows 7 nin gereksinimlerine uygun yaptırdım. Kasam potansiyel bir Windows 7 kasasına dönüşmüş(tü). Buna rağmen Windows 7 de görünüm , hız , programlama ve grafiklerde sorun yaşadım... Görünüm ve Performans rakamları birbirine karıştı... Sürekli donma , programlama hataları çıkarıyor... İE8 çok hızlı çok iyi dendi.... Win7 yi yüklediğimde otomatik İE8 de gelmişti.. Bir açtık bir sürü sorunla karşılaştık... Vista bir ayrı.... Windows 7 zaten Apple dan kopya çekmiş.. Görünüm ve kolaylık bakımından özellikle.. Hele hele yapışkan notlar... Apple da o baştan beri vardı... Ya başkasından kopya çeker ya da onlara özenti yapar. Fakat içi yine aynıdır dışarıdan iyi gözükür.

Kusura bakmayında Mac için 2-3 bin dolar bayılacağım sonra da Mario ya talim edeceğim, yok arkadaş almayayım ben.

isletim sistemi onemli degil oyunlarimi calistirsin yeter
ve ayrica:
PC-her yastan kisileri kapsar
Mac-profesyonel sess-goruntu sanatcilarini kapsar

benim dusuncem bu

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play