Microsoft yine işten çıkartıyor!

Yeni bir iddiaya göre Microsoft, cep telefonu pazarında varlığını azaltacak sert bir karar daha aldı

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft'ta yeniden yapılanma sürüyor!

Microsoft'un Nokia satın almasıyla bünyesine kattığı varlıkları bir bir elinden çıkardığı artık sır değil. Lumia serisinde kısıntıya giden firma, son iki yıl içine binlerce çalışanını işten çıkardı ve tuşlu telefon bölümünü sattı. Şimdi ise Microsoft'un daha çok kişiyi işten çıkarmaya hazırlandığı ortaya çıktı.

İlk olarak Fince web sitesi HS tarafından paylaşılan haber, bilgilerin kaynağı olarak Microsoft içerisindeki bir kaynağı gösteriyor. İddiaya göre işten çıkarılacak olan çalışanların çoğu, Microsoft'un Espoo'daki merkezine taşınmaya başlanmış durumda. Firmanın toplam 1850 kişiyi işten çıkaracağı, ayrıca bununla ilgili 950 milyon dolarlık bir ceza ödeyeceği söyleniyor.

Gelişme, işten çıkarılacak olan çalışanlar için üzücü olsa da, aslında bekleniyordu. Firma telefon pazarındaki konumunu gözden geçireceğini ve telefon donanımı portföyünü önemli ölçüde küçülteceğini geçen sene söylemişti. Birkaç gün önceyse Windows Phone satışlarının adeta süründüğü ortaya çıkmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Microsoft'un başarısız olmasına çok sevindim.

Her şeyden önce : Marketi ihmal etmenin ve telefonda özelleştirme şansının neredeyse hiç olmamasından dolayı kaybettiler (başlangıç sayfası özelleştirmede sınır tanımamamlıydı ).Durumu fark ettiler markete yüklendiler marketi oldukça gelişti.Hemen hemen her ihtiyaç karşılanabiliyor bazı şeylerde Andoridden çok daha kaliteli mesele youtube uygulamaları ...Telefonda Bir çok özelleştirme imkanıda var artık ama ÇOK GEÇ OLDU ! Şimdi wp10 telefon alan pişman olmaz TABİ BULABİLİRSE ...

Windows tüm cihazları WP10 yapacak ve hepsinde tüm windows proğramları çalışabilecek ve Market tüm cihazlara ait olacak.Buda Marketini andoridden daha zengin hale getirecek Market ziyaretleride belki 100 kat artacak.Bu artışı gören uygulama geliştiricileri parayı kapmak için oraya doluşacak (şimdiden başladılar zaten ) androidi falan sollamış bir WP çıkacak ortaya.Yani tren kaçmadan microstda ceplere büyük olarak girecek. gelecek 5 yıl çok karışık olacak.

@25 Mayıs 2016 21:15 3 sene önce de aynı şeyleri söylüyordunuz özel üniversite gelecek ağaoğlu yatırım yapacak kuzey çevre yolu geçecek diye sattınız tarlaları arsa fiyatına siz bekleyin az daha belki gelişir vindovsçuğunuz.

@25 Mayıs 2016 21:15 5 Yıldır aynı hikaye. Artık yemezler.

MS çok geç kaldı telefon pazarına girmeye. Kullanıcılar artık FB-GS gibi İos - android çekişmesine girdiler ve MS burada BJK gibi 3. kaldı. Bugünkü maç bile BJK nin şampiyonluğunu gölgeledi :)) Nasıl bağladım :)

Çok bilindik eski bir türkü vardır yurdumun "kendim ettim kendim buldum" Microsoft kimseye kızmasın ne ettiyse kendi etti

wp leri ancak all in one gib kullanma haricinde hiç bir sey kurtaramaz piyasa android ve ios ta wp nin tek yırtarı masa üstü laptop tablet leri birleştirip insanlar 1 adet doc la ofis pc 1 adet doc la ev pc olarak ceplerini kullanabilirlerse ancak ozaman yırtar response yapıda programlarla cepler orta seviye laptop gücüne ulaşmak üzere zaten alt yapıda var gibi sadece exe dosyalara response yi zorunlayapacak gecmiş olsun ozaman android düşünsün yoksa masa üstünede elveda der

@26 Mayıs 2016 11:26 yurtdışında yaşıyorsunuz herhalde yoksa böyle cümle kurmazdınız gibime geliyor google translate den çevirme gibi olmuş çok derin anlamlar var hissediyorum ama anlayamadım demek istediğinizi:)

Kendinizi yormayın...bu iş sandığınızdan daha derin. Microsoft doğru adımlarla ilerliyor. Geç kaldığı falan yok, aksine en az 7 yıl önden gidiyor. Google'ın va Apple'ın günübirlik operasyonları ve oyuncaktan öte işe yaramayan ürünleri ancak bu günü kurtarır. Sistemin az bir yolu kaldı.

Sen de yorum yaz