Windows Phone yüzde 0,7'ye düştü!

Son telefon satış verileri, bakın Windows Phone'lar, iPhone'lar ve Android için neler söylüyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows Phone yüzde 0,7'ye düştü!

Microsoft'un geçen sene bahsettiği strateji değişikliği, kendisini telefon satış verilerinde göstermeye başladı.

CEO Satya Nadella, geçtiğimiz sene telefon bölümünde büyük bir yeniden yapılandırmaya gideceklerini, yeniden yapılanma kapsamında çok daha az cihaza odaklanacaklarını söylemişti. Nadella'ya göre firma, "Microsoft ürünleri dahil olmak üzere cihazlar için canlı bir Windows ekosistemi oluşturmaya" odaklanacaktı. Aradan henüz bir sene geçmese de, değişikliğin sonuçlarını görmeye başladık.

Gartner'ın açıkladığı global satış rakamlarında 2016'nın birinci çeyreğinde yalnızca 2,4 milyon Windows Phone satıldığı, Windows Phone'un pazar payının yüzde 0,7'ye gerilediği ortaya çıktı. Buradan Windows Phone satışlarının bir sene önceki aynı döneme kıyasla yüzde 1,8 gerilediği sonucu çıkıyor.

Microsoft'un kendi rakamlarına baktığımızda, firmanın ilk çeyrekte 2,3 milyon Lumia sattığı anlaşılıyor. Buradan Lumia olmayan Windows Phone satışının çok düşük olduğunu çıkarmak mümkün. Verilerden çıkarılacak bir başka sonuç, üçüncü parti Windows'lu telefonların düşen Lumia satışlarının yerini doldurmayı başaramadığı.

Tablo, Apple için de mükemmel görünmüyor çünkü firmanın satışları, önceki seneye göre yüzde 16 gerilemiş görünüyor. Gartner'a göre iPhone'un pazar payı, şu an yüzde 14,8 seviyesinde. Önceki sene aynı çeyrekte bu oran, yüzde 17,9 idi.

Rakamlar Android için işlerin çok yolunda gittiğini, 2016'nın ilk çeyreğinde yaklaşık 293 milyon Android'li telefon satıldığını söylüyor. Google'ın mobil işletim sistemi, ilk çeyrek itibariyle satılan telefonların yüzde 84,1'inde kullanılıyor. Uzun süredir en büyük Android üreticisi konumundaki Samsung, dünya çapındaki yüzde 23,2'lik payıyla bu yerini koruyor. Apple, yüzde 14,8 ile Samsung'u uzaktan izliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Microsoft un mobil kısmında amacı farklı. O yüzden fazla ilgilenmiyor. O yüzden Microsoft fazla takmıyor.

aklın yolu bir. al 600-700 TL'lik bir android. çak rootu. bak keyfine.

Üreticiler akillandi. Hepsi arayüze ve tasarima çekidüzen verdi, şimdi herkez her marka android alabiliyor.

Satya Nadellanın saçmalıkları beni çıldırtacak!Telefonları satmıyor, üstelik gidiyor söz verdiği telefonlara windows 10 getirmiyor!İlgilenmiyor!Bu adam microsoftu batırmadan gitse çok iyi olacak!

Bırakın mobil kısmı dünyada milyarlarca Windows PC var ama yazılımcılar Windows PC mağazasına bile uygulama üretmek istemiyorlar artık. Microsoft çok zor durumda şu zamanda çıkacak yeni bir PC işletim sistemi büyük patlama yapabilir. Chrome OS ve Android birleşip bunu başaracak yakında Windows devri sona erecek... Özleyecek miyiz? Galiba evet :)

4 sene lumia kullandim 5 aydir androdin keyfini suruyom

Windows Phone Pişmanlıktır..

saksı değilim ben .Windows yakında patlama yapacak marketi en zengin market olacak .Lumia adıyla devam etse daha iyi olur.Millet alışmıştı lumia adına.. telefona microsoft yazınca itici geldi .Ben bile Microsoft yazan telefonuma ısınamadım sattım gittim Lumia 830 aldım :)

Mağazada program beklemekten senelerim geçti batmayı hakediyor 3 aydır android kullanıyorum mağaza böyle kalırsa asla windows kullanmam birdaha hem para ver hem eziyet cek dünyaya bir daha gelmeyecegim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost