Microsoft'tan beklenmeyen Nokia kararı!

Microsoft, Nokia markalı telefonlardan geriye kalan son izi de siliyor!

  • Cenk Atlı
Microsoft'tan beklenmeyen Nokia kararı!

Nokia'yı bünyesine katarak akıllı telefon pazarında etkili bir oyuncu haline gelmeyi hedefleyen Microsoft, sürpriz bir karara imza atabilir. Akıllı telefonlarında, yani Lumia serisinde Microsoft markasını kullanan şirket, "akılsız" telefonları ise halen Nokia markasıyla piyasaya sürüyordu. VTECH'te yer alan habere göre, firma normalde 2024'e kadar lisans haklarını elinde bulundurduğu Nokia markasını, dolayısıyla da akıllı telefonlar dışında kalan telefonların haklarını Foxconn'a devretmeye hazırlanıyor.

Nokia'nın Cihazlar ve Hizmetler birimini satın alma sürecini Nisan 2014'te tamamlayan Microsoft, Kasım 2014'te de ilk Microsoft Lumia cihazı Lumia 535'i piyasaya sürmüştü.

Kasım 2014'ten Mart 2015'e kadar devam eden zaman diliminde firma yalnızca düşük bütçeli Lumia modellerini görücüye çıkardı. Bunun ardından Ekim 2015'te Windows 10 Mobile'la çalışan üç Lumia modeli; Lumia 550, 950 ve 950 XL'i tanıtan firma Şubat 2016'da da en son Lumia olarak lanse ettiği Lumia 650'yi duyurdu. Bu süreçte Nokia markasıyla pek çok telefonu da piyasaya süren şirket, görünüşe göre artık sadece Lumia ile anılacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Nokia yı da nokianın kendisi kullanacak muhtemelen.

Nokia, Nokia'yı alabilecek kadar büyük olsaydı, eskisi gibi olurdu. Yani eski haklarını kendisi geri alabilseydi. Belki Foxconn ile anlaşır kiralar falan da eski devi sahalarda yeniden görebiliriz.

Foxconn OLED ekranlar icin Sharp'i satin aldi. Simdi de Nokia ismini. Apple tarafindan da buyuk tecrubesi var. Artik fason uretim yerine kendi markasi ile uretecek telefonlari. 2017 sonunda yeni Nokia'lari gorebiliriz.

koskoca nokia 5800 ile çağa ayak uyduramadı ne çabuk silindi be.. ve ayrıca sinsi microsoft'un casusu sayesinde..

@16 Mayıs 2016 22:57 Microsoft sinsilik yapsa ne olur. Nokia markasını kullanıp, mobil sektörde yer sahibi olmaya çalıştı. Onu da beceremedi. E nasıl olsun; mobil donanım üretme tecrübesi yetersiz, üretilen ürüne destek becerisi ise sıfır... Nokia'yı tasfiye etmesi, sadece kıt olan pazar payını daha da azaltır. Surface phone bile kurtaramaz microsoftu.

@16 Mayıs 2016 22:57 En büyük hataları Sony, Ericcson ve Samsung ile olan ortaklıklarını bitirmesi oldu bence, Symbian işi çok geride kalmalarına sebep oldu. Bu dörtlü iyi iş yapabilirdi ama beceremediler. Aralarından Sony ve Samsung sıyrılıp gitti işte.

Microsoft önce Nokia'ya sızdı sonra şirketi ele geçirdi. Ama hayat müşterektir bir türlü piyasa da umduğunu bulamadı.

Sen de yorum yaz