Microsoft'tan Eski İşlemcilere Güncelleme Engeli Geldi!

Microsoft'un yeni nesil işlemcilere sahip Windows 7 ve 8'leri güncellememe uygulaması, yürürlüğe girdi!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft'un Eski İşlemcilere Güncelleme Engeli

Microsoft, geçen sene Ocak ayında yaptığı üzücü bir duyuruyla Windows 7 ve 8.1 gibi eski Windows'lar altında yeni işlemcileri desteklemeyeceğini söylemişti. Bu duyuru, Intel'in Skylake işlemcilerini ve sonrasını kullanan Windows 7 ve 8.1 kullanıcılarının 17 Temmuz 2017'den sonra güncelleme almayacağı anlamına geliyordu.

Firma giderek büyüyen tepkilere karşılık olarak Skylake desteğini başta bir sene uzattı ve geçen sene Ağustos'ta bir başka duyuruyla platformu önceki nesil işlemciler gibi destekleyeceğini söyledi.  Ancak bu duyuru, Intel'in yedinci nesil Kaby Lake ve AMD'nin yeni Ryzen işlemcilerini kapsamıyordu. Ars Technica'ya göre Windows 7 ve 8.1'de bu iki yeni işlemciyi kullananlar, güncellemelerin engellendiğine şahit olmaya başladılar.

Bu yaşananlar, Microsoft duyuruyu çok daha önce yaptığından şaşırtıcı değil. Ancak her şeye rağmen bu durum, biraz garip görünüyor çünkü Windows 8.1'in "mainstream" destek süresi 9 Ocak 2018'de bitiyor. "Mainstream" destek, işletim sistemine yeni işlevlerin eklenebileceği anlamına geliyor. Windows 7 ise mainstream desteği 13 Ocak 2015 itibariyle kaybetmiş bulunuyor.

Windows 8.1'e olan talep şu sıralar çok büyük olmadığından, bu yaşananlar önemli bir soruna yol açmayabilir. Ancak güncellemeleri alamayanlar arasındaysanız, Windows 10'a veya Linux'a geçmeyi düşünebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

wimdows pişmanlıktır...

Microsoft'un dayatmalarından bıktıysanız sizleri Linux kullanmaya davet ediyoruz. Eğer Windows'a mahkum bir programcı ya da grafiker değilseniz Linux sizler için fazlasıyla yeterli bir işletim sistemidir.

Gelin Linux'a dostlar. Adamlar(Microsoft) kendi satmadığı ürünün güncellenmesini engelliyor. Hem para ver işletim sistemi al sonra ben o işlemciyi desteklemiyorum de, komik yani:) Fanboyluk filan yapma derdim yok, ben %2'lik Linux kullanım oranından memnunum dostlar! Herkes kullanırsa Linux'un da suyu çıkar, o sebeple başta dediğimi geri alıp gelmeyin diyorum:) Windows içinde boğulun ey insan evlatları!

@14 Nisan 2017 17:34 kendini akıllı zanneden zavallılar! Tamam! biz! windowsta! boğulmaya! razıyız! bizler! insan! evlatlarıyız! ama! kendisinden! başka herkesi akılsız addeden senin (sizin) gibi insanlar ne evladı henüz çözebilmiş değiliz. Hadron çarpıştırıcısında görevli bilim insanları sizin ne evladı olduğunuz konusunu sorgulamaya devam ediyorlar sonuca ulaşıldığında buradan paylaşırız tekrar. alın linuksunuzu tepe tepe kullanın.

Yeni işlemciler de bir halta yarasa bari.. q9300'den, i5 7500'e geçiş yaptım, sessizlik haricinde elle tutulur fark hissedemedim. İş amaçlı kullananlara lafım yok. İllaki zaman para demek. Ancak İlk 4 çekirdek işlemcimi 2009'da almıştım. Yıl 2017 hâlâ 4 çekirdek kakalıyorlar. Amd değişik bir adım attı, ancak o da yeni yeni intele yaklaştı. Piyasanın tekel canavarlarına kalmamasını dilerim. Microsoft 8-8.1 arayüzünü dayattın da millete, ne oldu? Paşa paşa müşterinin dediğine geldin. Adam olun!

yeni işlemcilere eski işletim sistemi engeli var.. doğrumu anlamışım başlıkmı yanlış

Ne istiyor bu Microsoft bizden

8.1 çok hızlı öldürdü bence hatalı

Destek süresi devam eden işletim sistemlerine güncelleme vermemek ne demek? Yakıknda amerikada bir kişi mahkemeye verir microsoft da paşa paşa güncelleme verir.

Sen de yorum yaz