Microsoft'un işletim sistemi bit'leniyor!

Microsoft, Windows 10 Mobile kullanıcılarının duymak istediği haberi nihayet verdi!

  • Zeynel A. Öztürk
64-bit Windows 10 Mobile doğrulandı!

Microsoft'un mobil işletim sistemi Windows 10 Mobile, 32-bit mimarisini kullanıyor. Ancak Microsoft, telefonlara yönelik 64-bit sürümün geliştirilme aşamasında olduğunu ve bizlere ulaşmasının çok uzun sürmeyeceğini sessizce doğruladı.

Yeni bilgi, Microsoft'un en önemli ürünlerinde rol oynayan 74 yaşındaki mühendis Dave Cutler'la ilgili bir Microsoft makalesinde ortaya çıktı. 64-bit desteği, Windows 10 Mobile'a yeni işlevlerin, yeteneklerin ve donanımsal seçeneklerin kapısını açacak. Bunlar arasında 4GB'tan fazla RAM, daha karmaşık ve kaynağa aç uygulamaları çalıştırabilme, Continuum modunda yapılabilecek geliştirmeler var.

Şu an ARM mobil donanımı üzerinde çalışan tüm Evrensel Windows Platformu uygulamalarının 32-bit olarak derlendiğini ve Microsoft'un henüz 64-bit seçeneği sunmadığını belirtmekte fayda var. ARM64 desteği yakın gelecekte ortaya çıkabilir; ancak durumun nasıl şekilleneceğini zaman gösterecek.

Microsoft, Windows 10 Mobile'ın 64-bit sürümünün ne zaman geleceğini söylemese de bunun "yakında" olacağını doğruluyor. Bu yüzden desteğin yazın yayınlanması planlanan Anniversary Update ile gelmesi mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Abi kaç yıldır merak ediyorum bu 64 bitle 32 bit arasındaki farkı.Allah aşkına birisi adam akıllı açıklasın internette de araştırdım çoğu kez ama sonuçlar beni tatmin etmedi ayrıca anlayamadım.Lütfen bana anlayabileceğim şekilde açık ve büyük detaylardan bahsedin.Lütfen!...

@18 Nisan 2016 01:14 Dostum bunda anlaşılmayacak ne var al sana en basit yöntem 32 bit bir araba 64 bit'de bir araba ama biri gidiyor 640 km hızla biri gidiyor 320 km hızla yani hız 32 bit max 3 gb ram demek 64 bit max 128 gb rem demek dahada artabilir yeni teknolojilerle.

@18 Nisan 2016 01:14 temel olarak memory adresleme 32 bit yerine 64 bit ile yapılıyor. yani 2^32 yerine 2^64 adet bölgeyi adresleyebiliyor sistemin. bunun bi kötü yanı var çünkü memory adresi tutan değişkenler iki kat yer tutmuş oluyor. bir de 64-bit işlemcilerde değişiklikler varmış. mesela cpu içindeki 64-bit modundaki registerlar daha çokmuş. bu da işlemlerde yavaş olan memorye erişmek yerinde daha hızlı olan registerların kullanılıp işlemlerin daha hızlı bitirilebilmesini sağlıyormuş.

Yakinda kelimesinin genis bir anlami vardir....

32 bitinden ne hayır gördük ki 64 ünden göreceğiz. Android varken seni kim ne yapsın ? :)

w10 gibi bu da 2 sene sonra gelir.

Demekki wp sıradan kullanıcı için değil iş için kullanan insanlar için bir sistem olacak. Başka şeyler kullanmak isteyense diğer platformlara gidecek. Wp da uygulama yok deyip sövmektense gidip başka sistem kullanın paranızı hiç çöpe atmayın. Kendinize uygun sistemi seçin bu ios veya androidten biri zaten.

Sen daha 32 bit olanı adam akıllı mobile pazarına bir sürde sonra 64 bit olanı sürersin piyasaya bir dahamı windows phone kalsın sağolun.

Hemen sevinmemek lazım. Tüm sistem sıfırdan yazılmış olacağı için, mevcut cihazlara ota yolu ile verilmeyecekir. Yeni cihazlarla gelir büyük olasılıkla.

@18 Nisan 2016 11:12 tüm sistemin sıfırdan yazılacağını kim uydurdu?

@18 Nisan 2016 17:16 Baştan yazılmasa bile tüm sistem 64 bite göre yeniden derlenecektir.

Alın alın Windows phone alın... Sonra bozulursa benim gibi üç-dört ay bekleyip hiçbir telefon alamadan ortada kalın ve mahkemelik olun.... Veya bozulan en üst seviye telefonunuz yerine size önerdikleri çok düşük özellikteki telefona talim edersiniz..

@Onur Avcıoğlu talim etmene gerek yok hakem heyeti en geç 1 ayda paranı geri verdirtiyor.. sen beklemişsin araştırmadan

@Onur Avcıoğlu Bende Nokia Lumia 1320 Kullanıyordum servise gönderdim aylardır gelmedi ümidi kesim artık kullanamadım doğru düzgün telefonu gidip başka bir telefon alacağım şimdi telefon alacaklara tavsiyem windows phoneden falan uzak durun fazla kullanamazsınız

@18 Nisan 2016 13:09 benim fatura şirket adına olduğu için hakem heyetine başvuramıyorum, mecburen ticaret mahkemesine başvuruyoruz..

şimdi android ve ios cephesi yandı işte

Windows Phone her yönüyle pişmanlıktır. Hiçbirşey kullanamadığınız için stabil, widget, ağır uygulamalar, multi tasking vs ekleyin bakın nasıl patlayacak.

resimde 1020 görünce tüylerim diken diken oldu özledi keratayı..hala öyle kamera kullanmadım ben.

2 yıl windowsphone kullandıktan sonra androide geçince windowsphone kullandığım 2 yıla acıdım çok büyük hata yapmışım 2 yıl önce androide geçmemekle.

Sen de yorum yaz