Microsoft'un yeni Windows 10 yayma taktiği

Microsoft'un Windows 10'u yaymak için izlediği yeni taktik: Sizi Windows 7 ile korkutmak!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft'un yeni Windows 10 yayma taktiği

Microsoft, Windows 10'u yayabilmek için bu sefer Windows 7'li PC'leri gözüne kestirdi. Firmadan bir yönetici, Windows 7'nin güvenlik riskine yol açabileceğini söyledi.

Microsoft'un pazarlama müdürü Chris Capossela, Windows 7 kullananlara gelecekteki uyumluluk sorunlarını ve potansiyel güvenlik risklerini göze almalarını tavsiye ediyor. Caposella, kullanıcıların "virüs ve güvenlik sorunları" nedeniyle risk altında bulunduğunu söylüyor. Fallout 4'ün eski makinelerde çalışmadığını örnek gösteren yöneticiye göre Windows 7, gelecekte donanım ve oyunlarla ilgili uyumsuzluk sorunları da çıkarabilir.

Ancak Forbes'in makalesinde de bahsedildiği üzere Fallout 4'ün eski PC'de çalışmamasının eski işletim sistemiyle herhangi bir ilgisi yok. Güvenlik konusunda ise Windows 7'nin ana destek süresi bitmiş olsa da, uzatılmış destek süresi Ocak 2020'de sona erecek. Yani işletim sistemi, 4 sene daha Microsoft'un desteğini alacak.

Microsoft, Windows 10'u yaymak için daha önce de tartışmalı yollara başvurmuştu. Bu seferki taktikte ise kullanıcıları korkutma ön planda görünüyor. Ancak bizce Microsoft'un Windows 10'a odaklanıp onu daha çekici bir işletim sistemi haline getirmesi ve gizlilik endişelerini cevaplandırması, daha doğru bir yol olacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

ilk önce W10 un CATIA vb uygulamalarla olan uyumluluk sorununu gidersinler de sonra bakarız

Açıkcası Win7 bilgisayarımın sağına yerleşip kaldırmama da izin vermeden ısrarla Win10 kurdurmak istemesi beni fena halde kıllandırdığı için bedava bile verse indirip kurmam. Çünkü bu diretme bana bu işte bir bityeniği var bu adamlar tamamen bütün bilgilerimi ele geçirecek bir işletim sistemi ile dünyayı kontrol edecekleri kuşkusu yaratıyor. Gerçi bunu Win7 ile de yapıyorlardır da bilemedim işte. Niye bu ısrar niye kaldırmama izin vermiyor reklamını anlaması güç.

@07 Ocak 2016 01:00 Programı görev yöneticisinden sonlandır ardından unlocker adlı programcık ile gwx adlı klasörü sil. Sorun çözülmüştür. Neyseki ben Ubuntu kullanıyorumda bu tip şeylere gerek kalmıyor.

@07 Ocak 2016 01:00 heyyy heyyyy:)

@07 Ocak 2016 01:00 Microsoft Senin Benim Bilgilerimi Ele Geçirip Ne Yapacak Çok Merak Ediyorum.. 2500 Lira Limitli Kredi Kartı Bilgilerin İçin Mi?? İşletim Sisteminle Çözmesi Zor Olan Banka Güvenlik Kodlarını Falan Çözüp de Yakalanmaktan Mı Korkuyorsun? Kaldı ki Şuan Kullandığın Sistem de Microsoft Tabanlı Bi Sistem. Adam Senin Bilgilerine O Kadar Kafayı Taksa W7'ye Atacağı Bir Güncellemeyle Halleder Onu da Zaten Merak Etme.. Ayrıca Bilgi Güvenliği O Kadar Önemliyse Facebook Kullanma Zaten...

@07 Ocak 2016 01:00 yok artık sadece rekabet amaç ios ve abdroidin yükselmesiniz engellemek ama nereye kadar

@07 Ocak 2016 08:25 afferin ubuntuyadamı win10 güncellemesi geldi yoksa ordan öğrendin demi

@07 Ocak 2016 01:00 Amaçları 1 milyar cihaza ulaşmak. Uygulama marketi ne erişen kullanıcı sayısını arttırınca daha fazla uygulama geliştiricisinin dikkatini çekip ekosistemini geliştirmek istiyorlar.

@07 Ocak 2016 10:46 Senim benim bilgilerimle başlıyor herşey. Kendi bilgilerinin önemsiz olduğunu düşünüyorsan bu senin sorunun. Ayrıca her kelimenin ilk harfini büyük yaparak sana ait olan bilgilerin gerçekten önemsiz olduğunu cümle aleme göstermişsin.

@07 Ocak 2016 14:08 Yorumu okurken bende tam benzer bir yanıt vermeye hazırlanıyordum ki sizin yanıtınızı gördüm. Çok haklısınız.

@07 Ocak 2016 10:46 Yaptı zaten, W10 ile gelen telemetri özelliklerinin aynen W7'ye de güncelleme ile getirdi. W7 avantajı kullanıcının elinde idi güncelleme, şimdi onu da elinden alıyor. Reklam itelemekten, bilgi toplamaktan başka ne işe yarayabilir ki?

@07 Ocak 2016 14:08 Kesinlikle katılıyorum. Önemsiz bilgiler bir araya gelince acayip önemli oluyor. Ayrıca o sistemle güvenlik uygulaması çalıştıranda var, sadece görüş içindir düzeyinde sırların kayıt altına alınmasında da kullanılıyor. Yeri geliyor patent bir geliştiriyorsun o sistemde. Tabi canım, ne önemi olabilir ki?

Sürücü sorunlarını gidersinler ve gizlilik

kurması mesele değil de bir çok uyumluluk problemi var.

Yav He He.. Microsoft yemesin bizi. Daha Windows 10'un uyumluluk sorunları çözülmedi. Eski donanımı tak bakalım Windows 10'da çalışıyor mu? Bu korkutma numaralarını yutmazlar artık. Sistemim harika, Intel Corei7 950, 24 GB DDR3 RAM, NVidia GTX 980, 480 GB SSD, 2 TB WD HD ile oyunları ışık hızında yüklüyorum, minimum 60 FPS ile oynuyorum. Windows 10 ne zaman yüklenir, son çıkan oyunların çoğu artık DirectX 12 istediği zaman anca.

İnatla evini mütteahhite vermeyen fikirtepeliler gibi oldu. :)

@07 Ocak 2016 08:54 Taşı gediğine koymuşsun en beğendiğim yorum oldu. Microsoft üst düzey yöneticisi olsam ne eder eder adrese teslim bir Surface Pro4 gönderirdim. Helal olsun sana.

Gizlilik endişelerine katılıyorum. Gittiği yere kadar windows 7 ile devam.

Geçin arkadaş siz de Windows 10'a, Windows sadece W10 ile ilgilenirse çok daha iyi bir işletim sistemi haline getirmesi daha kısa süre alacaktır. Ama millet inatla W7 kullanmaya devam ederse bu nasıl sağlanabilir?

@07 Ocak 2016 09:56 Beta gibi sistem niye geçelim

Orjinal Windows 8.1Home Single Language kullanıyorum ve memnunum. Yükseltme hakkım yanmasın diye Win10'a geçtim ama saçma sapan driver sorunları yüzünden fazla dayanamayıp geri 8.1'e döndüm ve uzun bir sürede kalmayı düşünüyorum.

@07 Ocak 2016 10:42 Nasıl dönülüyor tekrar?

şu an w10 kullananların alayı kobaydır. microsoft bu yeni işletim sistemini piyasaya süreli 6 ay olması rağmen halen piyasaya w8 li bilgisayarlar sürülüyor. Ücrtesiz olarak yüklediğiniz w10 lardan gelen hata bilgilerine göre geliştiriliyor. Ücretsiz süresi dolunca yani 6 ay sonra piyasaya w10lu bilgisayarlar kararlı haliyle yani ücretsiz kullanan kobaylardan gelen verilere göre geliştirilen sürümle piyasaya çıkacak.

bu kadar yazılımını kötüleyen firma görmedim

Win 10 'a yükselttim sistemimi ve mükemmel bir performans ile devam ediyorum. Korkmayın , hiç bir sürücü sorunu yaşamıyorum. Eğer sisteminizi önceki sürümlerde teknik standarda uygun donanım ve yazılımlarla koruyup kontrol altında tuttuysanız yeni sistem inanın sizden çok şey istemeyecek tersine vermeye çalışacaktır..Yenilikler her zaman daha iyiye ulaşmanın olmazsa olmazıdır. Win 10 farkını yaşayın..

Üretici firma size sıfır kilometre Audi - BMW segmentinde bir otomobil veriyor, isterse korsan yazılım kurbanı olun, siz tutmuşsunuz illa da Şahin - Doğan sürecem diye! Win 7 öldü çalışsa da artık ah ile vah ile topallayarak çalışacak adamlar haklı. Bırakın kuru inadı geçin Windows 10'a rahat edin benim 10 senelik hurda da çalışan sizde daha mükemmel performans verecektir.

uyumluluk uyumluluk diye tutturmuşlar bizde kullanıyoruz gayet başarılı bir sistem , güncelleme ile ilk çıkan final versiyonu ile son build versiyonların arasında dağlar var -uyumluluk performans çok daha iyi.Ben kullanıyorum ve hiç bir sıkıntı görmedim daha iyi olacağına da inanıyorum Windows 10'un .

Win 7 yükseltim wifi ?? gitti geri döndüm ne yaptıysam olmadı

yenilik iyidir, ben yükselttim siz de yükseltin gitsin

@07 Ocak 2016 20:51 Neye göre kime göre yenilik ? İnsan düşünme yeteneği sayesinde başka canlılardan farklılaşmıştır.

@08 Ocak 2016 02:09 İnsanın düşündüğü bilimsel olarak kanıtlanamamıştır, sadece içgüdüleri ve tecrübelerini iyi değerlendiren bir canlıdır. Aristo, Sokrates, Platon bak bunlar düşünürdü, gerisi sen ben dahil düşünmeyi simule ediyor sadece.. Yenilik iyidir üstteki yorumcuya katılıyorum eskiye fazla takılmamak lazım! İnsanların şikayet ettiği boyun ağrısının nedeni hep dönüp geriye bakmaktan gelir.

@08 Ocak 2016 11:07 Yenilik kötüdür diyen oldumu ? Önemli olan size yeni diye sunulanın gerçekten bir yenilik taşıyıp taşımadığıdır ! Bir kararı popülizme uymak için almayan birine çattınız.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost