Mozilla, sanal gerçeliği web'e getiriyor

Mozilla'nın yeni web sitesi, 2 boyutlu siteleri görmekten sıkılanlara farklı bir deneyim sunuyor!

Mozilla, sanal gerçeliği web'e getiriyor

Son dönemde dikkatleri üzerine çekmeyi başaran VR, yani sanal gerçeklik teknolojisi ile birlikte neredeyse her marka çatısı altında geliştiricilerin bu yönde ürettikleri proje örnekleri ve cihazlarına rastlayabiliyoruz. Bunların şu ana kadarki en somut örneği elbette kısa bir süre önce Facebook tarafından satın alınan Oculus Rift, Samsung'un Gear VR gözlüğü ve Sony'nin Project Morpheus'u. Bu defa işin içine Mozilla da dahil oluyor. Peki ama nasıl?

Anlaşılan o ki Mozilla, web sitelerin 2D görüntülenmesinden bir hayli sıkıldığımızı düşünüyor. Zira Mozilla'nın MozVR.com adresi altında sunduğu yeni projesi, tarayıcıları "3 boyutlu sanal gerçekliğe" taşımayı amaçlıyor. Geleceğin web deneyimi olmasını amaçlayarak şu sıralar tüm enerjisini bu projeye veren Mozilla geliştiricileri, böylece web deneyimini ekrandan çıkartarak adeta "yaşanır" bir platform haline getirebilmeyi amaçlıyor. Elbette bu deneyim için gözümüzde birer sanal gerçeklik gözlüğü olması gerekli. Proje şimdilik gelişim aşamasında.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Güzelll... Rekabet böyle güzel bir şey işte..

keşke konuyu bilmeyen kullanıcılar için biraz daha açsaydınız. mesela vr.exe dosyasını indirip kullanmak nasıl, kullanıcılar neye ihtiyaç duyuyor vs..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir