Mozilla, XP ve Vista İçin Firefox Desteğini Kesiyor

Mozilla'dan Firefox kullanıcılarına açık mesaj: "Artık bu Windows'larda Firefox olmayacak"

Mozilla, XP ve Vista için Firefox desteğini kesiyo

Firefox web tarayıcısı, uzun yıllardır gerek Chrome gerek Internet Explorer (Microsoft Edge) karşısında önemli işler başarıyor. Geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan Firefox, 2016'nın da en iyi web tarayıcıları arasında ilk 3'te yer alıyor. Büyük bir değişim söz konusu olmazsa, Firefox muhtemelen 2017 yılında da ilk 3'te yer almaya devam edecek. Ancak 2017'ye ilişkin daha net bir haber var...

Firefox, bilindiği üzere Mozilla tarafından sağlanıyor. Mozilla'nın açıklamasına göre Firefox, 2017 yılı içinde Windows XP ve Windows Vista kullanıcılarına desteği kesecek. Güvenlik desteğini Eylül 2017 tarihinde kesmeyi planlayan Mozilla, bu işletim sistemlerini halen kullanan kullanıcılara, işletim sistemlerini güncellemelerini öneriyor.

Chrome'un XP ve Vista desteği sona eriyor!

Mozilla'nın XP ve Vista sistemleri için güvenlik desteğini kesmesindeki amaç ise elbette açık: Eskimiş işletim sistemlerine harcayacakları iş gücünü, daha işlevsel noktalara aktarmak. Böylece kullanıcılarına daha iyi hizmet sunmayı hedefleyen Mozilla, kuşkusuz artık iyiden iyiye eskimiş olan işletim sistemlerine pek çok şirketten daha fazla destek verdi. Zira Chrome, Nisan 2016 itibariyle XP ve Vista'ya desteğini kesmiş, Microsoft ise Windows 8'e dahi artık destek vermeyerek kullanıcılarını şaşırtmıştı. Bu anlamda Mozilla'yı bu hamlesinden ötürü eleştirmemek gerekiyor.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

XP daha yıllarca kullanılabilecek bir işletim sistemidir ama pek çok firma XP'ye olan desteğini kesti ve doğal olarak Mozilla da bu işletim sistemine olan desteğini kesmek durumunda kaldı. Yeni alacağınız bir donanımın XP Driver'ını bulmak bile artık çok zor. Kaçınılmaz son...

2side ölmüş sistem kessin desteği napalım

Firefox'un guncel surumu harika, tek cekirdek sorunu cozulmus. Artik islemci darbogazi yasanmiyor. RAM kullanimi Chrome-Opera ile kiyasalanamayacak kadar dusuk. 10 kadar tab ve 15 kadar eklenti ile 1.2 GB RAM kullaniyor. Chrome bu sekilde 3-4 GB ram tuketiyor. Uzun bir sureden sonra Opera'dan geri donus yaptim Firefox'a. Opera'da Chrome gibi RAM canavari oldu, ozellikle dusuk sistemler icin en iysi tartismasiz Firefox.

özgür yazılım için üzücü.

desteğini kestimi 48.0 surumu cıktı indirmek icin tıklayınz dedi tıkladım indirdi sizin sisteminiz artık desteklenmiyor dedi (XP SP3)

xp kullanıyorum 11 yıldır bir 11 yıl daha kullanırım öyle alışkınım işte

xp ye kurulmasada Portable Mozilla Firefox v52.0.2'yi kullanıyorum inat değilmi :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir