MS Office'e abonelik sistemi geliyor

Microsoft, artan rekabetten dolayı ofis yazılımlarını halka abonelik sistemiyle ulaştıracak.

MS Office'e abonelik sistemi geliyor
Abonelik gerektiren ve reklam destekli Microsoft Office sürümleri geliyor.

Dünya üzerindeki pek çok bilgisayar kullanıcısı, mektup yazmak ya da bir tablo oluşturmak istediğinde aklına ilk gelecek iki yazılım Microsoft'un Word ve Excel yazılımıdır. Ancak yeni bir bilgisayar satın alanlar, bu yazılımları yeni sistemleriyle beraber elbette bedava olarak edinemiyor ve bu uygulamaları kullanabilmek için her bir kullanıcının aşağı yukarı 400$ gibi bir bütçeyi MS Office için ayırması gerekiyor.

Bu uygulamaların bu kadar pahalı olması, şüphesiz free yani bedava olan yazılımlara olan talebi de arttırmış durumda. Microsoft'un Word, Excel ve Powerpoint başta olmak üzere kullanıcıların çokça talep ettiği bazı yazılımların alternatiflerini, bilgisayar kullanıcılarına bedava ulaştıran yazılım şirketlerinin olduğu biliniyor. Google'ın Google Docs hizmeti veya OpenOffice yazılımı da Microsoft'un sunduğu bu uygulamaların birer alternatifi aslında.

Ancak son günlerde, Google Docs kendine kattığı bazı işlevsel özelliklerle MS Office ile arasındaki farkı iyice kapatmaya başladı. Hal böyle olunca Google Docs'un, kullanıcıların artık daha fazla ilgisini çekmeye başladığı söylenebilir.

Microsoft'un uzun zamandır, rakiplerinin, özellikle Google'ın ofis yazılımları pazarındaki büyümesine ne karşılık vereceği merak ediliyordu. Bazı kaynaklara göre, Microsoft ofis uygulamalarına erişim için iki farklı yöntem geliştirmiş durumda. Bunlardan biri abonelik sistemine dayanırken, diğer yöntem ise reklam tabanlı Microsoft uygulamaları.

Microsoft'un abonelik sisteminde kullanıcılardan ne ücret talep edileceği henüz bilinmezken, tahminlere göre aylık olarak kullanıcılardan alınacak ücretin 33$ civarında olması bekleniyor.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

bence microsoftun asıl korkması gereken open office olmalı.

kesinlikle oppen office den korkmalı ben zaten oppen kullanıyorm iletim sisteminde linux e güvenebilsem PARDUS u kullanacağım

Adımız çıkmış gardaş inmez hiç seksene
O yöntemmiş bu yönttemmiş söyle banane
Ben yönteme değil c...klere bakarım
Paradox sağolsun ne yapsalar kırar yinede

ayda 33 dolar veren kısı zaten bır seferde 100 dolar verip evine almaz mı ( tahmın edıyorumkı her evde bır ogrencı vardır ) sonucta sırketler bu sıstemı alıp masrafa şleyebılıyorlar.. önemlı olan home user! ben kacak kullanmak ıstemıyorum office i. ama ayda 33 23 $a kendılerını kandırırlar

microsoft un bu stratejesinin tutacağını zannetmiyorum. çok değil bundan 4 sene önce hotmail i ücretli hale getirdiler yüksek limitler için fakat kimse buna yanaşmadı, yahoo, google gibi mail kutularına yöneldi. microsoft bu uygulamayı iptal etmek zorunda kaldı. ms in bilmesi gereken bir şey varki, kullanıcılar milyon dolar para kazanmıyorlar, kimse aylık kullanım için 33 dolar vermez !!!

şirketleri sömürürler sizleri değil. manasız konuşmayın. ms sizinle uğraşmaz

ms ofis guzel b porogram ama elbette orjinali pahalı ama kapitalizm ancak rekabetle yumuşar keşke biz kendi ofis yazılımlarımızı geliştirebilsek

open office ve googledocs güzel professional excel için gitmiyor.
Makro içeren sayfalarda hemen sapıtıyorlar.(kendi yazdığımız makrolar basit olanından değil visual basic olanından)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir