Musk yine bir şeylerin peşinde: Tesla'nın işlemcileri neden X'e gitti?

Elon Musk kısa süre içinde X'te (Twitter) yapay zeka temalı yeni gelişmeler duyurabilir. Zira Tesla'ya ait binlerce yapay zeka işlemcisi artık X'e ait.

Musk yine bir şeylerin peşinde: Tesla'nın işlemcileri neden X'e gitti?

Elon Musk, OpenAI'den yediği "kazığı" unutamıyor olmalı ki, şirkete rakip olarak X, yani Twitter üzerinde yapay zekaya dayalı yeni özellikleri hayata geçirmek için hazırlanıyor. Musk'ın bu amaçla, Tesla'da kullanılması planlanan binlerce yapay zeka işlemcisini X'in projelerine yönlendirdiği vurgulanıyor.

Nvidia tarafından üretilen ve Tesla'ya teslim edilmesi planlanan 500 milyon dolar değerindeki binlerce işlemcinin ani bir kararla X'e teslim edilmesi, Musk'ın aklındaki planları da gündeme taşıdı. Musk'a göre Tesla'nın, "yapay zeka ve robot biliminde lider" haline dönüşmesini desteklemek için Nvidia'nın H100 yapay zeka çiplerini stoklaması gerekiyor.

Tesla'nın sene başındaki bilanço raporuna şirketin 2024 sonuna kadar H100 işlemcilerinden fazladan 50 bin adet daha alacağı vurgulanıyordu. Toplam işlemci maliyetlerinin ise 10 milyar doları bulacağı hesaplanmıştı. Ancak şimdilik bu işlemcilerden 500 milyon dolarlık ilk parti Tesla yerine X'e teslim edildi.

Ancak yılın sonraki dönemlerinde X için de yeni işlemci siparişleri bulunuyor ve Musk'ın bu işlemcileri de Tesla'ya göndereceği söyleniyor. Bu durumda Musk'ın X'te acilen hayata geçirmek istediği bazı yapay zeka uygulamaları için işlemcileri bir an önce devreye almak istediğini düşünmekten kendimizi alamıyoruz.

OpenAI'ye karşı XAI

Zira Musk OpeanAI'ye karşı XAI adını verdiği bir yapay zeka şirketi üzerinde çalışıyor ve tüm teknoloji şirketleri patır patır yapay zeka özelliklerini devreye alırken Musk'ın da bu yarışta geri kalmak istemediği anlaşılıyor.

Öte yandan Tesla'nın hissedarlarının, Tesla için planlanmış yapay zeka geliştirmelerinin gecikmesinden rahatsız olması ve Musk'ın Tesla yerine X'e odaklanmasına sert tepkiler verebilecekleri de unutulmamalı.