Nazi Enigma M4 makinesi rekor ücretle satıldı

Dünyada sadece yedi örneği bulunan bu efsanevi Nazi cihazı için ufak bir servet ödediler!

  • Onur Seven
Nazi Enigma M4 makinesi rekor ücretle satıldı

İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılmış, nadir bulunan ve tam fonksiyonlu Nazi Enigma M4 şifreleme makinesi bir açık arttırmada 365 bin dolar gibi rekor bir ücret karşılığında satıldı. Cihaz ismi açıklanmayan özel bir koleksiyoncuya gitti.

M4, dört rotor adındaki sınırlı sayıdaki Alman Enigma makinelerini temsil ediyor. Savaşın son aşamalarında sadece 150 adet üretilen makineler, bugün bile hayranlık uyandırıyor.

Gizli mesajları şifrelemek amacıyla kullanılan M4 Enigma makinelerinin genel olarak denizaltılarda kullanıldığı biliniyor. 1941 yılının Ağustos ayında U-570'nin işgaliyle birlikte üç rotor enigma makinesinin ele geçirilmesinden şüphelenen Alman Amiral Karl Doenitz, dört rotorlu versiyonun yapılmasını emretmiş ve M4'ün Atlantik Savaşı'nda önemli bir rol oynamasının önünü açmıştı.

Şu anda dünyanın çeşitli ülkelerinde sergilenen toplam 50 adet Enigma makinesi bulunuyor. Bunların sadece yedisinin, U-bot olarak bilinen Alman denizaltılardan ele geçirilmiş M4 modeli olduğu ifade ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Üstteki tırnaklı bölgede 4 haneli şifre kodu yer alıyor. Örneğin: HTLR İletilecek yazı aynı makinenin HTLR kodunda şifreleniyor. HTLR Kodu Klavyedeki her harfin yerini Yazı üzerinde değiştirmiş oluyor. Yani Ahmet yazıyorsak klavye görüntüsü değişmeden lpkyayhgrat yazısına dönüyor. Yazının şifresi 4 haneli olduğundan İletien mesaj yasısda büyük oluyor. Bilinen BİNARY kodlamasının Makine hali sadece 4 bit :D

Sen de yorum yaz