Nedir bu NFC dedikleri; ne işe yarar?

Artık telefon alırken NFC özelliğini de arıyoruz. Peki ama NFC'nin ne işe yaradığını biliyor muyuz?

NFC'nin kullanıldığı 5 alan!

NFC (Yakın Alan İletişimi) çipi, her geçen gün daha çok akıllı cepte kullanılıyor. NFC'nin Türkiye'deki kullanım alanı henüz çok kısıtlı, ancak NFC'nin tam anlamıyla hayatımıza girdiği gün çok da uzak olmayabilir. İşte NFC'nin bugün kullanıldığı 5 alan.

Ödemeler: NFC'nin en önemli uygulamalarından olan Google Wallet, çeşitli güvenlik endişelerine konu olsa da hala hizmet vermeye devam ediyor. Önde gelen birçok kredi kartını destekleyen NFC, ülkemizde henüz ödeme amaçlı kullanılmıyor. Ancak yine de NFC'yi destekleyen ortak sayısı her geçen gün artıyor.

Etiketler: NFC çiplerinin küçük boyutları, onların hemen hemen her yerde kullanılabilmesine izin veriyor. NFC etiketlerini bugün kendimiz satın alıp kullanmamız gerekse de, yakın gelecekte bu çiplerin birçok ürüne girmesini bekleyebiliriz.

Samsung'un TecTiles adındaki küçük plastik etiketleri, teknolojinin nasıl kullanılabileceğine dair iyi örnekler sunuyor. Örneğin telefonunuzu masanızın üzerine koyduğunuzda otomatik olarak müzik çalacak şekilde programlayabiliyorsunuz.

NFC'nin kullanıldığı 3 alan daha

Dosya paylaşımı: NFC'li ceplerin çoğunu birbirine dokundurarak dosya paylaştırabiliyorsunuz. Bunu birçok NFC destekli Android cebinde entegre gelen uygulamayla veya üçüncü parti uygulamalarla yapmanız mümkün.

Klavye veya fare bağlayın: NFC destekli Android cebinizi NFC klavyenin önüne koymanız yeterli. NFC'ye yönelik fare gibi farklı çevrebirimler de bulunuyor.

Müzede dolaşmak: Müzeler eski yerler olsalar da zaman zaman son teknolojilerle donatıldıklarına rastlıyoruz. Bazı müzeler, akıllı ceplerin dokunmatik özellikleriyle müze deneyiminizi geliştirebiliyor. Londra Müzesi, NFC'yi ziyaretçilere ek bilgiler sunmak için kullanıyor. Bu belki halihazırda sunulan sesli ve metin tabanlı kılavuzlardan çok farklı bir şey değil, ancak size daha fazla özgürlük sağladığı kesin. NFC sayesinde kılavuzun size gösterdiği yol yerine kendi istediğiniz yere gidebilir ve NFC sayesinde ek bilgi edinebilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

ne anlatıyor anlayan parmak kaldırsın :))

bende anlamadım

bluetooth üzerinden paylaşım yapıyor telefonu sadece dokundurarak veri aktarımı yapabiliyorsunuz

kısaca telefondan ödeme falan filan işte Şahsen ben parayı elimde sayıp kendi elimle vermediğim fişini almadığım zaman rahat edemem :D

BU NFC Yİ akbilm yerine kullanabıiırmiyiz nedir bunun yolu

@19 Temmuz 2014 19:19 Evet hem akbil, hem kredi kartı hem de çok yönlü ödemelerde kullanabilirsiniz...Sadece ödeme değil..kablosuz int gibi kabolsuz ve temassız başka tel ve pc lerle de bağlantı kurabilir hatta onların tel ve pclerini hack leyebilrisiniz...Tabi ödeme konusunda da ciddi güvenlik zaafiyetleri de mevcut..temassız oalcağı için cebinde pos cihazıyla biri yanınızdan geçerken hesabınızı boşaltabilir..bunun yanı sıra birinin pc ve tel verilerini de aktabilirsiniz:)

@24 Mayıs 2016 18:20 Akbil olarak nasil kullanicaz?

Yazanda ne oldugu bılmıyo dıkkat ederseniz baska konuya atlamış yazarken ????

kredi kartı yerine telefonu okutacaz yada otobüs kartları yerine telefonu okutacaz ki bnce o kdar gerekte yok :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir