Netbook, ultrabook ve laptop arasındaki fark

Palmtop, netbook, ultrabook, notebook ve laptop... Tüm bunların arasındaki farkları biliyor musunuz?

Netbook, ultrabook ve laptop arasındaki farklar

Kısa bir süre önce bilgisayar satın alırken genellikle iki temel seçenek arasında seçim yapmamız gerekiyordu: masaüstü bilgisayar veya bir laptop. Bu ikili hala en çok kullanılan bilgisayarlar arasındalar; ancak üreticilerin kendilerine özel farklı ürünler ortaya çıkarma çabası, farklı boyutlarda değişik isimli PC'lerle tanışmamızı sağladı. İşte bu PC'ler ve aralarındaki farklar:

Boyut sırası

Bahsettiğimiz bilgisayarları taşınabilirlik anlamında en küçüğünden en büyüğüne doğru dizmek gerekirse:

1. Palmtop
2. Netbook
3. Ultrabook
4. Notebook
5. Laptop

şeklinde sıralayabiliriz.

Boyutları farklı olsa da tüm bu cihazlar, açılabilen bir kapağa sahipler. Dolayısıyla dokunmatik ekranlı tabletler, bu yazımızın kapsamına girmiyor.

Palmtop'lar

Çoğu Windows CE ile çalışan bu küçük cihazlar, size tam bir bilgisayar deneyimi sağlıyor. Bazı palmtop modelleri Windows CE ile de çalışabiliyor. Akıllı ceplerin yükselişiyle beraber palmtop'lar yok olma noktasına geldiler. Bugün bir palmtop bulup satın almanız, oldukça güç.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Notebook ve Laptop'ın aynı şey olduklarını biliyordum. Yanlış biliyormuşum. Herhalde aradaki farkın iyice kapanmasından dolayı bana böyle yansımış. :)

@03 Ekim 2012 00:17 ayni sey zaten...

en iyis notebooklardır

Dizüstü bilgisayar deyip geçelim :) Bizim Türk Dil Kurumu 'muz bu terimler daha Türkiye'de yerleşmeden Türkçelerini duyursaydı da onları kullansaydık keşke :( Yıllarca insanların diline yerleşiyor ondan sonra yoğun tekerlek (DVD yerine) gibi kimsenin anlamayacağı acayip karşılıklar çıkıyor. Sonra ne oluyor, biz karşılığını çıkardık kullanılmadı oluyor

artık bir önemiyok hepsi taşınabilir bilgisayar adını aldı

ben palmtop u ilk defa duyuyurum iyiki de araştırmıştım notebook u netbook la karıştırıyordum tşklr........

teşekkürler

ben de laptop ile notebook arasında kaldım.sonunda kararımı verdim.Notebook aldım ve aldığım için memnuniyet duyuyorum

palmtopların modası geçti satılmaz oldu

Ben geçtiğimiz mart ikinci el acer aspire 5520 aldım fiyatını ucuz buldum zaten yenisini alacak kadar durumum iyi değil aldığıma çok pişman oldum çok eski olduğu için sürekli ekran kartı çipi yanıyor şimdi sıfır laptop alamadığım gibi sürekli bozulan bilgisayarla uğraşıyorum babamdan maaş alıyorum ve maaşım yenisini almaya yetmiyor hiç bir zamanda alamayacağım

bence biraz saçma 1 yazı ama yararlı yinede yazana teşekkür

eğer sadece internette gezecekseniz (facebook,twitter,youtube,instagram,tumbrl,ask.fm) vs yerlerde dolaşcaksanız notebook, eğer farklı işlerle uğraşıp veya bazı ağır yüklü oyun oyuncaksanız diz üstü bilgisiyar alın. notebook sadece kolay işleri yapabilir. ağır işleri kaldıramaz. ucuz olma sebebide budur.fakat diz üstü bilgisiyarlar daha işleri üstünebilirler.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Netbook, ultrabook ve laptop arasındaki farklar
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir