Nikon D600 testte!

Nikon'un tam-kare DSLR'si D600, hızı, çekim kalitesi ve A'dan Z'ye tüm detaylarıyla testte!

Nikon D600 testte!

Piyasayı kasıp kavuran aynasız kamera fırtınasına cevap Nikon'dan geldi. Büyük ve tam-kare sensöre sahip D600'ün sadece gövdesi ortalama 5.200 TL. Her ne kadar bu fiyat pek çok amatör fotoğrafçının bütçesini aşsa da (üstelik tam-kare DSLR lensleri de bir o kadar pahalı), Nikon ilk defa bu kadar büyük bir tam-kare sensöre sahip kamerayı bu fiyattan alıcıya sunuyor.

Fakat soru hala kafamızda: D600'ün, üst modeli D800'den farkı ne? Kamera gerçekten çok mu iyi; fiyatını hak ediyor mu? Tüm bu soruların cevaplarını bulmak için D600'ü en ince detayına kadar test ettik...

24 megapiksel, az gren...

İlk olarak çözünürlük: D800, devasa 36 megapiksel çözünürlüğü 36x24mm'lik sensör paketlerinde sunarken, D600 "sadece" 24MP çözünürlük sunabiliyor. Sensördeki her piksel, olduğundan daha büyük görünüyor, bu sayede daha iyi gren (noise) performansı sağlanıyor. Laboratuvar testleri de tahminlerimizi doğru çıkarıyor: 6.400 ISO'ya kadar çekilen fotoğraflar yüzde 100'de görüntülenirken gren gözükmüyor. A3 çıktılarda dahi ilk ISO-boost seviyesinde (ISO 12800) çekilen fotoğraflarda rahatsız edici seviyede gren olmuyor. Maksimum ISO 25.600 fakat sadece çaresiz kaldığınız durumlarda kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

D600'ün gren seviyesi, selefi D800 ve rakibi 21MP tam-kare sensöre sahip Canon EOS 5D Mark II ile benzer seviyede. Kenar keskinliği, resim yüksekliği başına maksimum 1.787 çizgi çifti (ISO 100)- ki bu oldukça iyi bir değer. ISO 400, 800 ve artan her hassasiyet seviyesi çözünürlükten yaklaşık 50 çizgi çifti götürüyor. D600'ün kontrast farklılık performansı ise ortalama seviyede. Laboratuvar testlerinde detayların sadece yüzde 65 (ISO 100) ve 43 (ISO 3200) arasında olduğunu gözledik. Pratikte ise uzmanlar bunu gözlese de bu kadar keskin sonuçları fark edemediler. Dinamik aralığın sınırları çok dar: D600, ISO 100 seviyesinde 10,7 f-stop sunuyor. Renk doğruluğu ise iyi (9.3 Delta-E).

Tam kare, çok rahat...

Konu kullanım rahatlığına gelince, D600'ün eline su dökecek kamera bulunmuyor. 860 gram ağırlığıyla her an çekime hazır olan D600, tam-kare kameralarda hafiflik alanında lider konumda.  Boyut olarak ise, APS-C görüntü sensörlü orta-seviye DSLR D7000'den biraz daha büyük. Gövde elinize rahatça oturuyor ve büyük lenslerle bile elinizden kaymayacağı güvencesini hissettiriyor. Contalı kapaklar kameranın iç parçalarını ve bağlantı noktalarını toz ve nemden koruyor.

Nikon, kontrol düğmelerini iyi yerleştirmiş. Fakat deneyimli Nikon kullanıcıları birkaç ana tuşun yer değişikliğinin sebebini merak edeceklerdir. İki merkez döner-teker yanlış ayarlanmalara karşı güvene alındı ve sahne modları (mode) ve kayıt türüne (drive) erişim sağlandı. İki bölge şahsi ayarlar için ayrılmış, Quiet-Mode(Sessiz-mod) ise gren hassasiyeti olan zamanlarda çekim için ideal. Ayrıca, lensin yanında bulunan iki düğmeye 22 ayrı fonksiyondan biri atanabiliyor.

Yararlı ekran, yüzde 100 vizör...

Dikdörtgen vizör tüm görüntü alanını gösteriyor (0.7x büyütmede) - rakibi Canon EOS 6D ile kıyaslandığında önemli bir fark... 3.2 inçlik ekranın büyüklüğü iyi ve yüksek çözünürlüklü (921.000 piksel), keskin ve yüksek kontrastlı görüntüler sunuyor. Mevcut ayar bilgilerini göstermek için de üst bölümde ufak bir LCD ekran bulunuyor.

Neredeyse diğer tüm tam-kare kameralar ve özellikle EOS 6D ile arasındaki en önemli farklardan biri de entegre flaş. D600'ün entegre flaşı sayesinde her zaman flaşlı çekimlere hazır olabiliyorsunuz. Ayrıca Nikon'un uzaktan kumandalı flaşlarının takılabileceği bölüm de bulunuyor D600'ün gövdesinde. Kısacası D600, flaşlı çekimlerde sizi hiçbir zaman yarı yolda bırakmıyor.

İsabetli otofokus sistemi

D600'ün otofokus sistemi D7000 ile aynı: 39 AF noktasına sahip, 9 çapraz tip sensörü var ve üst seviye DSLR D4 ile aynı hassasiyete sahip. Aktif noktalar için hem 9 hem de AF aktif 39 alan noktasından seçim yapabilirsiniz. D600'ün gövdesinde otofokus sürücüsü olduğu için, otofokus motoruna sahip olmayan eski lensler de bu özelliğe sahip olabiliyorlar. Hem elle hem de otomatik odaklamada deklanşör gecikmesi çok düşük. Live-View modunda ise keskin bir görüntü elde etmek için bir saniyeye yakın beklemek gerekiyor. Bu gecikme video çekimi sırasında da meydana geliyor.

D600'ün video yetenekleri D800'e çok yakın. Tam (FX) ya da kesik-faktör (DX) formatlarda Full HD çözünürlükte saniyede 24, 25 ya da 30 kare video kaydı yapabiliyor.

Hızlandırılmış çekim (time-lapse) kayıt modunda belirlenen aralıklarla fotoğraf çekebiliyor ve daha sonra bunları 24 kareden 36.000 kareye varan hız aralığında oynatabiliyor.

Bağlantı seçenekleri oldukça geniş: Mikrofon girişi, kulaklık ve HDMI çıkışı. Ayrıca profesyoneller için oldukça önemli olan Live-Signal girişi de bulunuyor.

D600, seri çekimlerde saniyede 5.3 kare çekebiliyor. RAW ya da JPEG formatlarından birini seçmenize bağlı olarak seriler 2-3 saniye sürebiliyor.

Medya depolama için iki SD-HC ya da SD-XC slotu bulunuyor. Kullanıcılar isterse verileri her iki karta da yazarak güvene alabiliyor ya da farklı verileri farklı kartlara yazabiliyorlar (JPEG/RAW, Foto/Video).

Uzun kullanım ömrü sunan bataryası, tek şarjda 1.670 kare fotoğraf çekimine izin veriyor. Bu değer, gerçekten de iyi...

Sonuç

D600 ile birlikte Nikon, üst-seviye DSLR kadrosuna yeni ve ateşli bir üye ekliyor. İleri seviye amatörler, D7000'den bu yana giderek sayısı artan bir kitle ve bu kitlenin kameraları da oldukça iddialı. Görüntü kalitesi D4 ya da D800'e kafa tutacak kadar iyi - genellikle profesyoneller daha hafif gövdeli bir ikinci kamera ararlar; burada D600 karşılarına çıkıyor.

Otofokus, kullanım, hız ve video kayıt konularında çok yüksek performans sunuyor kamera fakat GPS ve Wi-Fi gibi modern teknolojilerden yoksun. Pil ömrü ise son derece iyi...

Bir bakışta Nikon D600

.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Nikon d90 almayi dusunuyorum,nasil bilen var mi?

@02 Ara 2012 09:32 d90 süper makine ama bütcen el veriyorsa d7000 al,suan orta ileri seviyede en iyi makinesi,aldigina hayatta pisman olmazsin.

amatörler için süper ötesi bir alet. keşke lcd ekran hareketli olsaydı. koskoca nikonun aklına mı gelmiyor ne?

@02 Ara 2012 11:47 hareketli lcd modelleri : D5000 ve D5100

@02 Ara 2012 11:47 Hareketli parçalar gövdenin mukavemetini azaltır dolayısıyla sağlamlıktan taviz vermiş olursunuz. Bu sebepten prof ve uzman kategorisinden modellerde değilde, temel kullanıcıya hitab eden modellerde tercih ediliyor. mesela Nikon için binli seriler temel (basic) seviye modellerdir bunların bazılarında hareketli ekran kullanılıyor hoş görünsede sağlıklı bi durum değil açıkçası

@02 Ara 2012 11:47 evet aklina gelmiyor senin aklina geliyor sadece,keske sen nikonda calissan ne büyük kayip...

11:47 , nikon seni çoktan oynar yapmış :)

çok guzel yaaaaaa

D90 prof giriş seviyesi, kullanımı rahat, gövdesinde AF motoru bulunan, sesiyle özellikleriyle efsane olmuş sağlam bi makinedir. nette araştırma yapıp daha detaylı bilgi bulabilirsin. kullanıcı olarak tavsiye ederim alıpta pişman olana rastlayamazsınız.

@04 Ara 2012 12:22 Böyle çokta emin olmayın, kimse kullanmadan neyin ne olduğunu bilemez, d90 kullanılış olarak gerçekten anlatılamicak tarzda rahat, hızlı, pratik bir makine. Bir çok sitede 900 olan ortalama fotoğraf sayısını defalarda 1200 1400 lere taşıdım, bu rakamda çok iyi, ancak işin içine biraz girince, ayrıntısıydı oydu buydu netliğiydi falan diyince çokta iyi bir makine olmadığını görüyorsunuz ve pişman oluyorsunuz keşke parası neyse verseydim de en azından bi d700, o da olmadı bi d300 alaydım diyorsunuz, dedirtiyor. Ama unutmamakta gerekirki bu makine 2008 model bir makine ve artık yavaş yavaş eskiyor =)

Nikon d90 yarı profesyonel bir tercih olacağı için önünüze ikinci bir yarı profesyonel makine sunmak isterim size tavsiyem nikon d700 olacaktır aralarında uçuk bir fiyat farkı olmamakla beraber d7000 in bir çok üstün farklılıklarıda mevcuttu ayrıca. Ayrıca değerlendirirken Canon ürünlerinide gözden geçirmenizde fayda var!

Dijital Slr fotograf makinası artı objektif ve kdv eklendiğinde 0-KM bir araba fiyatına denk geliyor. Üstelik birbirinden farklı markaların ve farklı makinelerin fiyatları kdv yüzünden birbiriyle aynı. inanmayanlar yalcinlar-com-tr ve türkiyedeki alışveriş sitelerine bir göz atsın derim. Yurt dışında 4000-5000 TL olan makina yurt içine gelince 10000 TL nasıl oluyor hayret! Ayrıca çapran faktörü denen olay yüzünden geleceğe dönük bir makina almanız çok zor. Markası ne olursa olsun çarpan faktörü olan bir lensi fullframe(36*24) bir makinede kullanmak imkansız, kısacası ya aldığınız makinayı ömrünüzün sonuna kadar kullanacaksınız (ki teknloji buna imkan vermiyor) ya da elinizdeki bütün herşeyi satıp her sene bir makina kullanacaksınız. Yeni çıkan orta seviye fullframe makineler hiç de sanıldığı gibi tüketiciye yönelik olduğunu (en azından Türkiye için) söylemek pek de mümkün değil. Yurt dışında bu makinelerin asıl çıkış sebebi fullframe makinaları daha alınabilir seviyelere indirmek iken Türkiye'de profesyonel kullanıcılara alternatif olmaktan başka bir işe yaramıyor. Bunu dpreview-com da araştırabilirsiniz ve pek çok ürün inceleme (özelliklede fotograf makinası inceleme) sitelerinde bulabilirsiniz.

Nikon D600, hem full-frame lensler ile hem de üzerindeki düğme ile APS-C türü olan lenslerle birlikte kullanılabiliyor. Bu makinenin şu anki en büyük problemi kısa zamanda sensor üzerinde oluşan lekeler.

D600 - D700'e karşılaştırma testinde bir hayli fark atmış gözüküyor.... http://snapsort.com/compare/Nikon-D600-vs-Nikon_D700

Bende,NikonD600 kullanıyorum.Peki, bu makine, yanı Nikon D600 acaba hangi seviyedir? Giriş mi, ortaseviye mi yoksa profesyonel mi?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play