Nikon'un ilk aynasız kamerası Z 9 Uzaya Fırlatıldı

Nikon'un ilk aynasız kamerası olan Z 9, Uluslararası Uzay İstasyonu mürettebatının kullanması için yörüngeye SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatıldı.

Nikon'un ilk aynasız kamerası Z 9 Uzaya Fırlatıldı

Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Üssü'ndeki Space Launch Complex 40'tan SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatılan Nikon Z 9, bir dizi lens ve gövde ile birlikte NASA adına görev başında. Z 9, uzay istasyonundaki mevcut Nikon D6 ve D5 dijital SLR kameralarınun yerini almış durumda.

Apollo 15 görevinden bu yana, Nikon kameraları ve lensleri, NASA tarafından çeşitli görevlerde ve uzay mekiklerinde uzay keşfi için kullanılıyor. 1999'dan itibaren, Nikon kameraları (Nikon F5) ve NIKKOR lensleri, bilimsel araştırmalara yardımcı olmak, bakım yapmak ve astronotların dünya, gökyüzü ve ötesinin görüntülerini yakalamalarına yardımcı olmak amacıyla yörünge laboratuvarında kullanılıyor. Ekipman, sadece uzay istasyonunun içinde değil, aynı zamanda NASA tarafından geliştirilen özel bir "örtü" içinde uzayın vakumunda da kullanılıyor.

Canon, Z 9'un uzay için hiçbir fiziksel değişiklikten geçmediğini belirtiyor. Kamera fiziksel olarak aynı olmasına rağmen, Nikon mühendisleri, astronotlara ve uzay ortamına daha iyi hizmet etmek için NASA ile doğrudan çalışarak özel bir firmware oluşturdu. Bu, mürettebatın ve ekipmanın uzay istasyonu etrafında sürekli maruz kaldığı kozmik radyasyonun sürekli bombardımanını hesaba katmak için gürültü azaltmayı hızlı enstantane hızlarına genişletmeyi hedefliyor. Dosya adı sırasına, varsayılan ayarlara ve kontrollere ek olarak, uzay istasyonunda yaşam ve dış görevler için koruyucu örtü içindeyken optimize edilmiş değişiklikler yapıldı. Ayrıca, kameradaki FTP ve transfer protokolüne değişiklikler yapılarak astronotların iş akışını basitleştirmesi, verimliliği artırması ve uzaydan dünyaya resim gönderirken güç tüketimini azaltılması amaçlanmış durumda.

NASA, Nikon'un aynasız kamera sisteminin en son teknolojisini entegre ederken, astronotlara yardımcı olmak için bir dizi lens de gönderildi. Sevkiyat, 13 adet Z 9, süper telefoto ve makro lensler de dahil olmak üzere 15'ten fazla NIKKOR Z lens ve 15 FTZ II adaptörünü içermekte.