Nokia geleceğin telefonları için çalışıyor

Mobil dünyanın devlerinden Nokia, nanoteknoloji üzerine çalışmalarda bulunuyor

  • Selçuk İslamoğlu
Nokia geleceğin telefonları için çalışıyor
Morph çok fonksiyonlu ve esnek bir konsept

Cambridge Nanoscience Centre ile birlikte yeni teknolojiler üzerine çalışmalarda bulunan Nokia, bu iş ortaklığı sayesinde cep telefonlarının geleceğine dair denemeler yapıyor. Bilezik benzeri çeşitli aksesuarların telefon olarak kullanılabileceğini düşünerek sürdürülen araştırmalarda nanoteknolojinin tüm nimetlerinden faydalanılıyor.

Hayata geçirilmesi düşünülen proje yarı saydam elektronik cihazlar, güneş enerjisini emmek suretiyle enerji depolayabilen gelişmiş tümleşik güç kaynağı sistemleri, çevredeki gelişmeleri (hava kirliliği vb.) denetleyen sensörler ve kendini temizleyebilen yüzeyler gibi pek çok konuyu kapsıyor.

Proje piyasada göreceğimiz ürünler üzerinde kısa vadede hayata geçirilebilecek gibi görünmese de ilerisi için ümit verici. Bilindiği gibi nanoteknoloji çok küçük boyut ve maliyetlere karşın üst düzey performans sağlayabilecek ürünler üretmek adına uygulanan bir çeşit minyatürleştirme teknolojisi. Nokia'nın bu teknolojiyle üreteceği ürünler ise merakla bekleniyor.

Morph konseptinin tanıtım videosu

Morph konsepti denilen çalışmaya dair tanıtım videosu şöyle;

Nokia Morph Concept (long)Nokia Morph Concept (long)
Morph is a concept demonstrating some of the possibilities nanotechnologies might enable in future communication devices. Morph can sense its environment, is energy harvesting and self cleaning . Morph is a flexible two-piece device that can adapt its shape to different use modes. Nanotechnology enables to have adaptive materials yet rigid forms on demand. It is also featured in the MoMA online exhibition "Design and the Elastic Mind". It has been a collaboration project of Nokia Research Center and Cambridge Nanoscience Center. Find out more:

Detaylar için : http://www.nokia.com/A4852062

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

adamlar aşmış arkadaş

bu adamlar kesin yaptilar bunu; yoksa bu hayal edilip cizgifilme gecirilecek dusunce ornegi falan degil.
Asmak kelimesi son derece zayif kalmis bu filme gore.

Keske beni denek olarak kullansalar D:

yapsalarda biz görmeyiz..

abi manyak bi şey bu böyle bir telefon yaparlarsa wallaha paraya para demezler :D

Haluk hoca, döktürmüşsün gene...

bu yeni teknolojileri gördükçe hayran kalıyorum bizim ülkemizinde bu tip teknolejilerin geliştrilmesinde en üst seviyede aktif olmasını arzuluyorum

YENİ N95 ÇIKTI MOBİL TV VAR 5 mp kamera 146 gb hafıza ama n95 in n95 8gbsi hemen ardından çıktı o yüzden n96nın dahada gelişmişi çıkacaktır ........

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play